Warsztat

Nowa generacja wkrętów do konstrukcji z drewna

Polski rynek elementów złącznych dla potrzeb budownictwa drewnianego obfituje ostatnio w wielu oferentów wkrętów różnego pochodzenia i o bardzo różnych właściwościach. Ich odbiorcy, czyli cieśle, stają przed problemem wyboru. Oczywiście – cena jest niezmiernie istotnym elementem decydującym o zakupie, jednakże świadomość różnic jakościowych pomiędzy nimi powinna być decydującą ze względu na trwałość konstrukcji drewnianej w różnych warunkach i odpowiedzialność prawną wykonawcy w stosunku do inwestora.


Coraz więcej pojawia się wkrętów importowanych z Dalekiego Wschodu (Chiny, Tajwan, Tajlandia, Wietnam), które ze względu na drewna „egzotyczne” używane w tych krajach posiadają na szpicu nacięcie wiercące (tzw. T17). To co u nich jest dobre, to przy stosowaniu w naszym krajowym drewnie miękkim – niekoniecznie. Takie szpice „wymielają” część drewna, przez co siła utrzymania wkręta w drewnie jest mocno osłabiona. Producenci europejscy, chcąc uzyskać możliwie najwyższe parametry siły utrzymania wkręta w drewnie miękkim, nie stosują żadnych elementów wiercących, co najwyżej dodają elementy ułatwiające wkręcanie oraz zagęszczające masę drzewną. Owszem, siła potrzebna do wkręcenia wkręta musi być nieco większa, ale takie rozwiązania dają zwykle około 30% większe wartości siły potrzebnej na wyrwanie tego wkręta z drewna. Dzięki temu ilość wkrętów użytych do mocowania poszczególnych elementów konstrukcji może być o tyle zredukowana!
Jednymi z najlepszych tego przykładów są produkty austriackiej firmy SCHMID, produkującej wkręty dla ciesielki od ponad 170 lat dla użytkowników w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech, które stanowią podstawę budownictwa obiektów publicznych, sportowych, przemysłowych i prywatnych. Wszystkie ich wyroby posiadają wymagane dzisiaj certyfikaty i atesty europejskie CE, ETA i inne dopuszczające je do stosowania w konstrukcjach budowlanych.
Takim wkrętem jest RAPID KOMPREX stożkowy lub talerzowy.
Wykonany w odmianie z częściowym gwintem, służy do montażu konstrukcji drewnianych, gotowych ścian, konstrukcji i ociepleń zewnętrznych dachowych. Charakterystyczny, opatentowany element zagęszczający i rozwiertak za gwintem umożliwiają bardzo łatwe wkręcanie bez wstępnego nawiercania do większości zastosowań.
Podwójny gwint Hi-Lo zwiększa o ponad 40% szybkość ich wkręcania w porównaniu do wkrętów wszystkich innych producentów.
Zastosowane pod główką stożkową „kieszonki” dają efekt bardzo czystego wykończenia powierzchni drewna. Długość części gwintowej jest zwiększona w porównaniu do produktów konkurencyjnych o 20 mm, co dodatkowo zwiększa siłę docisku i utrzymania w drewnie.
W wypadku wkrętów z główką talerzową jej średnica też nie ma równych sobie, bo wkręty o średnicy gwintu 8 mm mają talerz 22 mm, a wkręty o średnicy gwintu 10 mm mają talerz 27 mm.
Dr inż. Wojciech Piątkowski

ASTRA TRADE
Rydlówka 5
30-363 Kraków
tel./fax + 48 12 269 81 85
biuro@astra-trade.pl
www.astra-trade.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 11 lutego, 2016

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły