Realizacje

Nowe budynki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu

W kwadracie ulic: Dobra, Lipowa, Browarna i Wiślana pod adresem Dobra 55 stanęła nowa siedziba Wydziału Neofilologii oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej.

Nowe siedziby Wydziałów na Powiślu wybudowane zostały według projektu Pracowni Architektury Kuryłowicz&Associates. Budynek zajmuje obszar prawie 8,5 tys. m² i jest pierwszym etapem realizowanego projektu. Do użytku oddano 40 sal dydaktycznych, w których prowadzi się zajęcia dydaktyczne dla studentów.

Głównym założeniem projektowym dla pracowni było zintegrowanie nowego budynku z terenem Skarpy Warszawskiej oraz leżącym vis-a-vis gmachem Biblioteki Uniwersyteckiej. Satysfakcjonujące połączenie udało się osiągnąć dzięki zaprojektowaniu wielokondygnacyjnego hallu głównego biegnącego wzdłuż całego budynku równolegle do ulicy Lipowej. Drugim elementem wyróżniającym wizję pracowni architektonicznej jest ogród z drewnianymi tarasami spacerowanymi usytuowanymi na dachu budynku, co komponuje się z podobnym rozwiązaniem zastosowanym na dachu sąsiadującej Biblioteki Uniwersyteckiej.

Nowe budynki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu

Po ukończeniu budowy w roku 2013 Wydziały Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej będą dysponować ok. 110 salami dydaktyczno-wykładowymi. W budynku powstaną także nowocześnie wyposażone laboratoria, pracownie językowe, sale konferencyjne oraz pracownie komputerowe z dostępem do szerokopasmowego internetu. Z nowego budynku korzystać będzie ponad 12-tysięczna rzesza studentów, doktorantów oraz pracowników UW.

Budynek ma 6 kondygnacji, w tym dwie podziemne. Po zakończeniu 2 etapu budowy powierzchnia użytkowa budynku przekroczy 36 tys. m². Osią budynku jest wspomniany już wielokondygnacyjny hall główny wzdłuż ulicy Lipowej. Równolegle do niego zlokalizowany jest ciąg czytelni przeznaczonych dla poszczególnych Katedr i Instytutów.

Pomieszczenia dydaktyczne koncentrują się wokół 5 wewnętrznych dziedzińców, spełniających m.in. funkcję doświetlającą. Na terenie dziedzińców zaprojektowano 5 ogrodów tematycznych: germański, słowiański, francuski, śródziemnomorski oraz angielski. Na kondygnacjach podziemnych zlokalizowane zostały parkingi oraz sala kinowa dla studentów. Budynek wykonano z nowoczesnych i ekologicznych materiałów. Ściana wzdłuż Lipowej powstała z dwóch warstw szkła, z których jedna zabarwiona jest na żółto i zielono. Ścianę północną obłożono od zewnątrz blachą miedzianą patynowaną z kolorowymi akcentami.

Podczas projektowania budynku przy ulicy Dobrej 55 nie zapomniano o potrzebach osób niepełnosprawnych. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach zaprojektowano sieć wind, specjalnych podnośników oraz obniżeń. W czytelniach i pracowniach przewidziano stanowiska dla osób niewidomych i słabowidzących. Cały kompleks wyposażony jest w czytelny system informacji wizualnej oraz numerację pomieszczeń w systemie Braille’a.

Autor tekstu: PCPM z materiałów Uniwesytetu Warszawskiego

źródło: copperconcept.org

Nowe budynki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu
5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 2 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    piątek, 15 maja, 2020

    Te nowe budynki Uniwersytetu Warszawskiego na powiślu zrobiły na mnie dobre wrażenie i jeśli wewnątrz są równie efektowne jak na zewnątrz,to warszawskie budownictwo uniwersyteckie wkroczyło w XXI wiek efektownie.Oby więcej powstawało tak efektownych budynków użyteczności publicznej.

Podobne artykuły