Okna dachowe

Nowe pomysły w oknach dachowych

Produkcja okien połaciowych to stale rozwijająca się gałąź. Co roku producenci oferują jakieś nowe rozwiązania techniczne, które mają spełnić coraz wyższe wymagania inwestorów. Ich oczekiwania dotyczą nie tylko walorów estetycznych okien, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, energooszczędności i wygody ich użytkowania.

Badania oczekiwań inwestorów skłaniają producentów do stałego udoskonalania produktów, co pozwala na lepsze ich dopasowanie do potrzeb przyszłych użytkowników.

Więcej słońca!

Jedną z zalet okien dachowych jest to, że za ich pośrednictwem na poddasze użytkowe trafia więcej światła niż przez tradycyjne okna. Jeszcze więcej dziennego światła dotrze gdy okna są duże – to jest zresztą jednym z oczekiwań użytkowników. Podążając za nim producenci oferują okna o dużych formatach – znajdziemy je w ofertach wszystkich trzech wiodących producentów. Jednak powiększanie rozmiarów okien oznacza podwyższenie innych wymagań im stawianych. Dotyczą one bezpieczeństwa, a także energooszczędności okna.

Okna bezpieczne…

Nowe pomysły w oknach dachowych

W nowych wielkoformatowych oknach dachowych producenci instalują już standardowo energooszczędne szyby klejone, które gwarantują 100% bezpieczeństwa, w przypadku stłuczenia. Dzięki zastosowanej folii szkło nie wypadnie z ościeżnicy, ani nie rozbije się na drobne kawałki, nawet jeśli przypadkowo lub celowo zostanie stłuczone. Dzięki wzmocnieniu pakietów szybowych oknu dachowemu nie są straszne naprężenia związane nawet z gwałtownymi zmianami temperatury, przypadkowe stąpnięcia na okno (które mogą się zdarzyć podczas prac prowadzonych na dachu), czy zakusy włamywaczy. Bezpieczeństwa okien strzegą także systemy okuć gwarantujące otwieranie tylko w jeden, wybrany sposób oraz pełną stabilność skrzydła, zarówno funkcji uchylnej, jak i obrotowej. Okna dachowe mają także wzmocnienia konstrukcji – przez co mają podwyższoną odporność na włamanie.

…oraz oszczędne

Nowe pomysły w oknach dachowych

Ponieważ najwięcej ciepła ucieka w oknie przez jego szyby, producenci okien połaciowych zmuszeni byli do pogodzenia w swoich produktach dwóch sprzecznych wymagań. Zwiększenie formatów okien w dzisiejszych czasach nie może oznaczać większych strat energii cieplnej. Wprost przeciwnie, inwestorzy oczekują, że okna będą coraz bardziej energooszczędne, co pozwoli na zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Dlatego pakiety szybowe, w które wyposażane są okna dachowe, są także oszczędne. Okna osiągają już współczynniki lambda takie same jak tradycyjne okna, co jeszcze niedawno leżało w strefie marzeń. A to dlatego, że mogą mieć np. trzykomorowy, pasywny pakiet szybowy o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,3 W/m2K oraz poczwórny system uszczelnienia. Taka konstrukcja minimalizuje zjawisko powstawania mostków cieplnych oraz zapewnia lepszą izolacyjność okna. Na przykład produkowane przez Fakro okno FTT U8 Thermo ma współczynnik Uw= 0,58 W/m2K co sprawia, że jest to okno dachowe najbardziej energooszczędne wśród dostępnych na rynku.

Ciepło także dookoła okna

Zachowanie ciepła w domu to priorytet inwestorów. Okno samo chroni przed tym, ale tylko wtedy, gdy zostanie prawidło zamontowane w połaci dachu. Dlatego producenci oferują akcesoria montażowe pomocne podczas instalowania okna w dachu i zapewniające właściwe uszczelnienie dookoła ramy okna i na dachu. Kołnierze uszczelniające z wełny, zewnętrzne kołnierze gwarantujące szczelność i właściwe odprowadzenie wody deszczowej to teraz standard. Wszystkie te akcesoria służą także do szybkiego wykonania izolacji termicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej wokół okna.

Dopasowane do funkcji

Nowe pomysły w oknach dachowych

Okna dachowe, które mogą być instalowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli w kuchniach i łazienkach, muszą być odporne na wpływ zmian temperatury oraz wilgotności. Producenci rozwiązują ten problem w taki sposób, że oferują okna, których drewniana konstrukcja pokryta jest wodoodporną powłoką. Takie są na przykład okna Velux o unowocześnionej konstrukcji. Mają rdzeń drewniany z pozbawionego sęków drewna sosnowego modyfikowanego termicznie pokrywany ciśnieniowo grubą warstwą poliuretanu, w kolorze białym. Ta technologia, w przeciwieństwie do produkcji okien z profili PCW, polega na fabrycznym formowaniu okna w jednym kawałku. Takie okna nie mają widocznych spoin narożnych, które zbierają brud i kurz. Skrzydło i ościeżnica mają zaokrąglone narożniki, co sprzyja odpływowi skraplającej się pary wodnej poza obrys okna i dodatkowo ułatwia czyszczenie. Z kolei Roto oferuje do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności okna dachowe z PCW. Do tej pory dostępne były one w kolorze białym, co nie zawsze pozwalało na idealne dopasowanie okna do charakteru poddasza. Innowacją jest to, że nowe okna Roto Designo z PCW oferowane są teraz w okleinach dekoracyjnych w kilku kolorach naturalnego drewna. Firma Fakro przywiązuje dużą wagę do prawidłowej wentylacji, z którą różnie bywa z pomieszczeniach na poddaszu. Aby okna mimo swojej szczelności i energooszczędności nie stanowiły przeszkody dla prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, firma wyposaża je w różnego rodzaju nawiewniki, dostosowane do wielkości okna.

Więcej światła – ale pod kontrolą!

Nowe pomysły w oknach dachowych

Duże okna dachowe, często montowane w modnych zespoleniach to dużo światła, słońca. Zimą bardzo się to przydaje – dopływ naturalnego światła poprawia nastrój, a słońce dogrzewa dom. Jednak latem te zalety stają się wadami. Dlatego w ofercie producentów okien dachowych znajdują się liczne akcesoria pozwalające na kontrolowanie dopływu światła i… ciepła. Są to np. oferowane przez Velux rolety podwójnie plisowane – o konstrukcji plastra miodu z przestrzeniami powietrznymi oraz aluminiową wewnętrzną powłoką mającą wyjątkowe właściwości izolujące. Roleta taka, opuszczona podczas chłodnej zimowej nocy może zmniejszyć straty ciepła przez okno nawet o 34%, a latem będzie stanowić ochronę przed upalnym słońcem. Rolety pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz, bez względu na porę roku, utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu, poprawiając komfort użytkowania poddasza.
Dzięki roletom można też całkowicie zaciemnić wnętrze – co jest szczególnie przydatne w oknach połaciowych o wystawie wschodniej albo w miejskich poddaszach. Takie rolety mogą być nie tylko funkcjonalne, ale być wzorniczym hitem. Dla Veluxa zaprojektował je np. znany designer Karim Rashid.

red.


Data publikacji: 28 listopada, 2012

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły