Cieśla

Nowe produkty z drewna klejonego – technologia Hüttemann Brettschichtholz Elemente

Drewno klejone warstwowo już od kilkudziesięciu lat wzmacnia swoją pozycję na europejskich oraz światowych rynkach budowlanych. Początkiem były konstrukcje produkowane pod indywidualne zamówienie. Kolejnym etapem było pełne uprzemysłowienie produkcji oraz rozpowszechnienie produktu w postaci typowych belek o różnorodnych przekrojach. Obecny etap rozwoju produktu wyznaczają technologie prefabrykowanych ścian, stropów oraz dachów. Okazało się bowiem, iż nową technologię budowy stosunkowo łatwo można aplikować do wielu rodzajów obiektów – od wiat, altan, domków letniskowych, przez całoroczne, energooszczędne i ekologiczne domy, aż po pawilony wystawowe, części socjalne hal przemysłowych, powierzchnie biurowe i wiele innych. Co ciekawe, masywne konstrukcje z drewna klejonego są coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do budownictwa murowanego, a ich obróbka i montaż są dziecinnie proste, co porównać można do budowania z klocków „Lego”.

Technologia Hüttemann Brettschihtholz Elemente od ponad dziesięciu lat rewolucjonizuje europejski rynek budownictwa drewnianego jak i tradycyjnego. Budowanie stało się intuicyjne, szybkie i pewne. Produkt klasyfikowany jest oczywiście jako wyrób budowlany z kompletem certyfikatów. Większość elementów produkowana jest w klasie GL24.

Elementy ścienne

Nowoczesne zakłady produkcyjne posiadają szeroki wachlarz kształtowania profili, główne dostępne wymiary:
– grubość od 6 do 26 cm,
– szerokość od 28 do 100 cm,
– długość nawet do 24 m.

System obejmuje przekroje typowe dostępne od ręki w magazynach dystrybutorów w dwóch głównych wymiarach: 10×36×1350 cm oraz 10×56×1350 cm. Długość 13,5 mb po podziale na 5 sztuk pozwala uzyskać typową wysokość ściany (270 cm + 2 × 10 cm podwalina oraz oczep = 290 cm). Grubość 10 cm pozwala na tworzenie bardzo wytrzymałych i stabilnych ścian. W połączeniach można zamieścić podwójne pióro-wpust oraz kanał na schowanie przewodów instalacji elektrycznej.

Istnieją dwa główne rodzaje budowy tej technologii: prefabrykacja całych ścian w zakładzie produkcyjnym, a następnie ich transport na plac budowy, oraz bezpośredni montaż panel po panelu na placu budowy. Obie formy mają podobną liczbę zwolenników i każdy z wykonawców może z powodzeniem wybrać odpowiadający mu kierunek.
nowe-produkty-z-drewna-klejonego-technologia-huttemann-brettschichtholz-elemente_1
Zalety prefabrykacji:
– uniezależnienie się od warunków atmosferycznych,
– znaczne skrócenie czasu montażu bezpośrednio na placu budowy.

Korzyści budowy panel po panelu na budowie, to m. in.
– niższe koszty transportu i łatwiejsza logistyka,
– możliwość budowania w miejscach o utrudnionym dostępie, na przykład wąskie działki, gęsta zabudowa itp. ,
– elastyczność w planowaniu budynku nawet podczas realizacji.

Najwygodniejszy sposób montażu to wejście na wykonaną płytę fundamentową, natomiast obiekty można bez problemu wykonywać również na ławach fundamentowych. Tak przygotowaną konstrukcję ścian można wykończyć z zewnątrz jedynie poprzez odpowiednią impregnację lub zabezpieczenie na połączeniach właściwą warstwą wiatro- oraz termoizolacji w zależności od zadań stawianym przegrodom.

Elementy stropowe

Na konstrukcję stropów z powodzeniem mogą być stosowane opisane powyżej magazynowe profile ścienne. Jednak z uwagi na różne rozpiętości trudno jest ustalić jedną typową długość paneli. Ponadto w zależności od rozpiętości oraz obciążeń należy dobrać odpowiednią grubość elementów. W większości przypadków nie ma potrzeby pozostawiania w stropach otworu na instalację elektryczną. Wszystkie te czynniki prowadzą do jednego wniosku: elementy stropowe najlepiej prefabrykować pod konkretny projekt i dostarczać od razu docięte na wymiar.

Główne parametry:
– grubość 6-26 cm,
– szerokość 28-100 cm,
– długości nawet do 24 m.

Stropy są częścią całego systemu budowy, ale z powodzeniem można je stosować odrębnie. Świetnie sprawdzają się w domach szkieletowych, z bali i w budynkach murowanych. Bardzo popularny jest także montaż na istniejących konstrukcjach stalowych. Montaż stropu o powierzchni 100 m2 nie przekracza 2-3 godzin, co daje niesamowitą przewagę nad technologiami wykonywanymi na budowie. Jednocześnie w efekcie uzyskujemy gotowy sufit nie wymagający żadnych dodatkowych prac. Od góry strop można użytkować natychmiast po wykonaniu. Dla uzyskania wyższych parametrów izolacyjności termicznej oraz akustycznej można oczywiście wykonać kolejne warstwy, na przykład folia, styropian, rozprowadzenie instalacji ogrzewania podłogowego oraz jastrych cementowy. Taki kompletny wielowarstwowy strop pozwala uzyskać parametry zbliżone do technologii ciężkich, a często i wyższe.
nowe-produkty-z-drewna-klejonego-technologia-huttemann-brettschichtholz-elemente_2
Główne zalety prefabrykowanych stropów Hüttemann Brettschichtholz Elemente:
– stosunkowo lekki, ale masywny, suchy i stabilny materiał budowlany,
– dzięki niskiej masie objętościowej możliwość stosowania w budynkach remontowanych o ograniczonych dopuszczalnych obciążeniach,
– bardzo krótki czas montażu i możliwość przystąpienia do prac już w trakcie układania stropu,
– wyjątkowe piękno drewna na kondygnacji niższej bez jakiegokolwiek dodatkowego nakładu.

Dachy

W budynkach tego typu z powodzeniem stosować można tradycyjną więźbę dachową. Świetnym dopełnieniem są panele dachowe, które posiadają dokładnie takie same możliwości produkcyjne jak dla stropów oraz niesamowity efekt wizualny bez dodatkowych nakładów. Dzięki zastosowaniu paneli można znacznie zredukować ilość elementów konstrukcyjnych oraz uprościć wykonanie kolejnych warstw dachu. Niezaprzeczalną przewagą systemu jest również sztywność oraz bezawaryjność.

Zbudowanie konstrukcji standardowego domu w technologii Hüttemann Brettschichtholz Elemente nie przekracza jednego tygodnia, a doprowadzenie do stanu deweloperskiego trzech miesięcy. Wysoka izolacyjność materiału konstrukcyjnego jakim jest drewno, brak mostków termicznych, łatwość precyzyjnego wykonania pozwala znacznie obniżyć koszty dalszego utrzymania obiektu, m. in. poprzez zredukowanie o ponad połowę kosztów ogrzewania. Technologia jest znakomitą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego (murowanego) oraz doskonale uzupełnia technologie drewniane.

Jakub Przepiórka
glulam-pro.pl

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 30 września, 2015

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły