Okna dachowe

Nowe rozwiązania w oknach dachowych

Polska jest największym producentem okien dachowych na świecie. Nic więc dziwnego, że najbardziej innowacyjne rozwiązania i produkty w tej branży pochodzą z naszego kraju.

Konstruktorzy okien dachowych starają się, aby nowe rozwiązania spełniały nie tylko wymagania klientów ale również stanowiły istotny element w rozwoju technologicznym samych okien dachowych.

Bezpieczne topSafe

Konstruktorzy FAKRO zwracają szczególną uwagę na ernergooszczędność i bezpieczeństwo użytkowania. Na przykład w zakresie bezpieczeństwa w większości okien dachowych został zastosowany innowacyjny system wzmacniający konstrukcję okna topSafe. Takie rozwiązanie sprawiło, że okna zwiększyły bezpieczeństwo pod względem użytkowym i antywłamaniowym. Teraz osoba, która znajdzie się na dachu (kominiarz, dekarz, monter anten czy osoba odśnieżająca dach), nawet gdy nadepnie na skrzydło, jest nadal bezpieczna. Okno się nie otworzy co, w konsekwencji eliminuje zagrożenie upadkiem.

Fot. FakroFot. Fakro

Kolejnym etapem rozwoju okna dachowego pod względem bezpieczeństwa było skonstruowanie i wprowadzenie do standardowej oferty okna o podwyższonej odporności na włamanie FTP-V P2 Secure, którego specjalna konstrukcja zabezpieczona jest przed różnymi sposobami włamania. Okno posiada szereg innowacyjnych rozwiązań specjalnie zastosowanych w tym oknie.

Innowacyjne proSky

W standardowej ofercie FAKRO znajduje się także nowa linia okien dachowych o podwyższonej osi obrotu o nazwie proSky. Innowacyjna konstrukcja okna zapewnia jego komfortowe użytkowanie na poddaszu. Okna proSky otwierane są obrotowo, ale oś obrotu znajduje się powyżej połowy wysokości okna, dzięki czemu nawet wysoka osoba swobodnie zmieści się pod uniesionym skrzydłem. Skrzydło przy obrocie o kąt od 0° do 45° podtrzymywane jest przez innowacyjny mechanizm wspomagający, który umożliwia pozostawienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji w tym zakresie. Obsługa okna odbywa się za pomocą klamki umieszczonej w dolnej części skrzydła, co sprawia, że klamka zawsze jest w zasięgu ręki. Dostępne są dwie wersje tego okna: FYP-V proSky oraz okno z naświetlem dolnym FDY-V Duet proSky.

Dwuskrzydłowe okno FDY-V Duet proSky posiada dodatkowo nieotwierane dolne skrzydło, które wyposażone jest w pakiet szybowy z bezpieczną szybą laminowaną. Umożliwia to nawet dzieciom bezpieczne oglądanie otoczenia.

Fot. VeluxFot. Velux

Warto podkreślić, że im dłuższe okno tym lepsze doświetlenie pomieszczenia. Do tej pory prawidłowe doświetlenie wnętrza realizowane było za pomocą zespolenia pionowego dwóch okien dachowych. Skonstruowane przez FAKRO okna dachowe Duet proSky o wysokościach powyżej 160 cm umożliwiają osiągnięcie prawidłowego doświetlenia za pomocą jednego okna. Okno FDY-V zastępuje konieczność zespalania okien w pionie, oferując większą powierzchnię doświetlenia. W oknie z naświetlem szerokość elementu łączącego wynosi 15 cm, natomiast w standardowym zespoleniu 30 cm.

Systemy otwierania okien do poddaszy

Obecne na rynku okna marki VELUX są niezwykle trwałe; decydują o tym starannie dobrane materiały oraz blisko 70- letnie doświadczenie w produkcji okien do poddaszy. Według przedstawicieli firmy jako jedyny producent oferuje on wszystkie systemy otwierania okien do poddaszy:
– górny system otwierania jest szczególnie polecany, zapewnia bowiem optymalne doświetlenie poddasza oraz swobodny kontakt z otoczeniem zewnętrznym. Został on zastosowany w oknach obrotowych: GZL, GGL i GGU. Umieszczony w górnej części skrzydła uchwyt otwierający pozwala na bezkolizyjne uchylenie okna, nawet jeśli w przestrzeni pod nim ustawione są meble. Zaletą systemu jest łatwość otwierania okna (bez niepotrzebnego schylania się) oraz bezpieczeństwo (małe dzieci samodzielnie go nie otworzą),
– dolny system otwierania (wykorzystany w oknie obrotowym GZL B) ma zastosowanie w budynkach, w których warunki techniczne wymuszają montaż okna znacznie wyżej niż zwykle (standardowo dolna krawędź powinna być na wysokości 90-110 cm, zaś górna – nie wyżej niż 2 m od podłogi). Warto pamiętać, że okno zamontowane na znacznej wysokości pełni jedynie funkcję doświetlającą; nie można przez nie np. swobodnego wyglądać,
– podwójny system otwierania jest rekomendowany w przypadku dachów o niewielkim kącie nachylenia. Okna GHL, GPL, GPU można otwierać obrotowo przy pomocy uchwytu w górnej części skrzydła. Natomiast klamka umieszczona w jego dolnej części pozwala na uniesienie do góry całego skrzydła (nawet do 45°). Okna uchylno -obrotowe gwarantują użytkownikom nieograniczony widok i dobry kontakt z otoczeniem, mogą też spełniać funkcje ewakuacyjne.

Fot. VeluxFot. Velux

Okna do płaskiego dachu

Ten innowacyjny produkt VELUX-a stwarza nowe możliwości aranżacji przestrzeni pod płaskim dachem. Składa się z kopuły wykonanej z wysokiej jakości akrylu, zabezpieczającej okno przed deszczem i śniegiem, połączonej ze Fot. Velux Fot. Velux skrzydłem okna. Główne elementy konstrukcyjne – skrzydło i ramę wykonano z twardego PCV. Doskonałe parametry izolacyjne osiągnięto wypełnieniem profilu ramy pianką polistyrenową. Okno wyposażono w szybę bezpieczną klejoną o wysokiej izolacyjności cieplnej. Dzięki swojej konstrukcji rozwiązanie charakteryzuje się najlepszym na rynku współczynnikiem przenikania ciepła równym 0,72 W/m2K. Występuje w wariancie otwieranym elektrycznie lub nieotwieranym, do wyboru mamy kopułę przezroczystą lub matową.

Fot. FakroFot. Fakro

Odpowiednia wentylacja

Okna VELUX zostały wyposażone w elementy ułatwiające wentylację pomieszczeń. Urządzenia wentylacyjne zainstalowane są w górnej części skrzydła, zatem obracając okno do dołu można nimi swobodnie operować.

Fot. VeluxFot. Velux

W oknach GGL, GGU, GHL, GPL, GPU zastosowano unikalne rozwiązanie – uchwyt zintegrowany z klapą wentylacyjną (jej otwarcie umożliwia dopływ powietrza bez konieczności otwierania okna). Wbudowany w klapę filtr zapobiega przedostawaniu się do wnętrza kurzu i owadów. Wielkość szczeliny wentylacyjnej zależy od szerokości okna (przez klapę może się dostać nawet 49 m3 powietrza). Natomiast w oknach GZL i GZL B zastosowano inne, nieco prostsze rozwiązanie – moduł wentylacyjny.

Oprac J.K.

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 1 sierpnia, 2012

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kamcia
    czwartek, 21 listopada, 2019

    Warto zwrócić uwagę na takie okna, które mają właśnie system antywłamaniowy. Nawet gdy jakiś robotnik znajdzie się na dachu to przez przypadek nie wpadnie do mieszkania i nie narobi sobie i właścicielom domu problemów.

Podobne artykuły