Na rynku

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Według raportu Instytutu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska gospodarka posiada potencjał, aby stać się regionalnym liderem pod względem innowacyjności. Postęp technologiczny, który dzieje się na dosłownie naszych oczach, dotyczy wielu branż gospodarki, w tym budownictwa. Nowe trendy, mody i oczekiwania klientów zmuszają producentów materiałów budowlanych, architektów i konstruktorów do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Polska ma potencjał, by znaleźć się w czołówce

Od ponad dwudziestu lat jedną z największych bolączek firm w Polsce był niski stopień innowacyjności. Obecnie, jak się okazuje, przedsiębiorstwa powoli odrabiają tę lekcję i coraz chętniej szukają nowoczesnych rozwiązań. Według Raportu Instytutu CEED przygotowanego we współpracy z polskim MSZ, Polska ma największy potencjał wśród państw Grupy Wyszehradzkiej, aby stać się liderem nowoczesnych rozwiązań, a wśród największych ośrodków skupiających innowacyjne firmy znajduje się Warszawa.

Ekologia motorem rozwoju budownictwa

Obecnie szczególną rolę w rozwoju branży budowlanej odgrywają dwa czynniki– energooszczędność oraz idąca za nią ekologia. Inwestorzy z roku na rok coraz przychylniej patrzą na rozwiązania, które niegdyś mogły uchodzić za nieco egzotyczne. Branża budowlana oswoiła się już z rozwiązaniami bazującymi na energii słonecznej, jak na przykład kolektory solarne i panele fotowoltaiczne, i coraz częściej można spotkać się z pojęciami domu pasywnego, czy inteligentnego.

Największe ośrodki innowacyjności CEEDNajwiększe ośrodki innowacyjności CEED

Dom pasywny

Stosowane w budownictwie innowacyjne rozwiązania, takie jak systemy izolacji, aerożele i inne nowinki technologiczne pozwalają na minimalizowanie utraty ciepła. Dom charakteryzujący się właściwościami mającymi na celu minimalizowanie utraty energii określany jest mianem domu pasywnego. Ograniczenie zużycia energii w naturalny sposób łączy się z trendami eko.

Wykres wzrostu PKB CEEDWykres wzrostu PKB CEED

Najważniejsza świadomość

Utrata ciepła to jedno, a przenikanie wysokiej temperatury z zewnątrz do wewnątrz budynku to drugie – aby uczynić poddasze użytkowym przy jednoczesnym nierujnowaniu budżetu domowego rachunkami za klimatyzację wystarczy świadomie podjąć decyzję o materiale, jakim chcemy pokryć dach domu. Dachówki nagrzewają się wolniej niż blachodachówka, dzięki czemu klimatyzacja latem nie będzie musiała pracować na pełnych obrotach. Ponadto nowoczesne technologie, takie jak Protegon – stosowana w dachówce Tegalit marki BRAAS – sprawiają dodatkowo, że temperatura na spodzie dachówki jest o 10 stopni Celsjusza niższa.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Nowe stare rozwiązania

Nowoczesna architektura stawia na beton – materiał znany od starożytności, a jednocześnie trwały i wykazujący bardzo dobre właściwości akustyczne. Połączenie betonu z nowoczesnymi rozwiązaniami może przynieść świetny efekt. Przykładem takiego udanego rozwiązania są dachówki Bałtycka i Romańska BRAAS produkowane w technologii CISAR. Trójwarstwowa budowa zapewnia dachówce trzy najważniejsze cechy: trwałość, gładkość powierzchni oraz nienaganny wygląd.

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 10 stycznia, 2015

Autor:

4.8/5 - (6 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły