Realizacje

Nowoczesny dom jednorodzinny w Warszawie

Dom jednorodzinny przy ulicy Tukana w Warszawie to autorskie dzieło architekta Damiana Cyryla Kotwickiego. Projekt zachwyca połączeniem nowoczesnej prostoty z rustykalną tradycją, które architekt osiągnął dzięki wyjątkowemu doborowi materiałów.

Dom jednorodzinny przy ulicy Tukana w Warszawie to autorskie dzieło architekta Damiana Cyryla Kotwickiego.Dom jednorodzinny o łącznej powierzchni użytkowej 250 m² zaprojektowany został na bazie prostych, funkcjonalnych linii. Połączenie zgrzebnej cegły, surowego betonu oraz ciepłego drewna dało nowoczesny, a zarazem przytulny efekt. Wnętrza zostały rozplanowane w tradycyjny sposób – parter zajmuje przestronna, otwarta część dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem, a także garaż z dwoma miejscami parkingowymi, tymczasem na piętrze urządzono sypialnie i łazienki.

Zamysł inwestorów

Właściciele posesji pragnęli projektu oryginalnego i wyjątkowego, nie chcieli jednak narzucać architektom konkretnych rozwiązań, zdając się na ich wiedzę, wyobraźnię i kreatywność. Mimo pozornej swobody, zadanie nie było łatwe do wykonania – dom miał być bardzo nowoczesny, w formie prostej, geometrycznej bryły, ale z elementami architektonicznymi, wyróżniającymi go na tle innych tego typu projektów. Ponadto inwestorzy pragnęli, aby w bryle budynku znalazł się obszerny garaż z dwoma miejscami parkingowymi, a  dodatkowe utrudnienie w wykonaniu tego typu projektu stanowiła mała i wąska działka.

Problematyczna działka

Działka, na której wybudowano dom, jest bardzo ładna, znajduje się w doskonałej lokalizacji, ma niestety też dwie poważne wady – jest naprawdę niewielka i wąska. Jej szerokość wynosi zaledwie 18,5 metra, a całkowita powierzchnia to jedynie 560 m². Kształt parceli w formie długiego, wąskiego prostokąta wymuszał więc znaczne ograniczenia projektowe. Tymczasem inwestorzy pragnęli zbudować niepowtarzalny dom jednorodzinny, z niestandardowymi rozwiązaniami, taki, którego nie można znaleźć w żadnym gotowym katalogu. Działka okazała się jednak na tyle trudna do zagospodarowania, że właściciele musieli urządzić swoisty konkurs na projekt wymarzonego domu, i dopiero propozycja zaproponowana przez architekta Damiana Cyryla Kotwickiego spełniła ich wszystkie potrzeby i oczekiwania.

​Bryła, projekt i układ pomieszczeń

W efekcie powstała nowoczesna i elegancka bryła, przełamana dwuspadzistym dachem charakterystycznym dla budownictwa tradycyjnego. Od strony południowej przypomina ona kształtem klasyczny dom jednorodzinny, z boku jednak widzimy minimalistyczną, geometryczną bryłę. W interesujący sposób rozwiązane zostały także funkcje mieszkalne: garaż i strefę gospodarczą usytuowano na tyłach domu, od północnej strony posesji. Przylegają one do kuchni i są dobrze połączone z resztą wnętrz na dolnym piętrze, czyli z kuchnią, jadalnią i salonem, stanowiącymi jedną, wspólną przestrzeń. Obie sypialnie na pierwszym piętrze uzupełnione są osobnymi łazienkami i garderobami. Natomiast główne, dość skromne, wejście do budynku znajduje się na bocznej elewacji, a szklane, przesuwane drzwi salonu wychodzą na ulicę po stronie południowej.

Materiały

Nowoczesna architektura na tak wysokim poziomie wymaga czasu, wysokiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz fachowych realizatorów. Prace budowlane zajęły łącznie półtora roku. Trzywarstwowe ściany budynku wykonano z pustaków ceramicznych oraz elewacyjnej cegły betonowej, a część drewniana elewacji, to egzotyczne drewno cedrowe. Dach wykończony został blachą cynkowo-tytanową i ocieplony bardzo grubą warstwą wełny mineralnej.

​Wnętrza

Drewniana klatka schodowa na planie koła wykonana została z drewna orzecha amerykańskiego i szkła. Dominuje ona całe wnętrze, stanowiąc rodzaj architektonicznej rzeźby w przestrzeni dziennej i tworzy jedyną przegrodę wydzielającą poszczególne funkcje dolnej strefy domu. Przestrzeń reprezentacyjną od części kuchennej i gospodarczej izolują dodatkowo schody i choć taka klatka schodowa wygląda naprawdę imponująco, w rzeczywistości zajęła ona o wiele mniej miejsca niż tradycyjna wersja. Całość wnętrz utrzymana jest zgodnie nowoczesnym, minimalistycznym trendem, aczkolwiek cechuje je także drewniane ciepło charakterystyczne dla stylu skandynawskiego.

​Tarasy

Przy budynku znajdują się łącznie dwa tarasy. Projekt domu obfituje w duże, szklane powierzchnie i przestronne, przesuwane drzwi balkonowe, które sprawiają, że oba z nich stanowią niejako połączenia między domem a ogrodem. Pierwszy taras umiejscowiony jest od strony południowej budynku tak, że znajduje się on vis a vis ulicy, a z salonem łączy go duże przeszklenie. Podobnie jak podłoga w salonie, taras wykonany jest z drewna. Na podeście ustawiono wygodne meble, które tworzą miły i komfortowy zakątek sprzyjający rozmowie i relaksowi. Drugi z tarasów znajduje się po bocznej stronie elewacji i połączony jest oknem balkonowym z kuchnią i jadalnią, pełniąc rolę letniej jadalni. Jego podłoga wykonana jest z dużych, szarych kafli i znajduje się dokładnie na poziomie ziemi, przez co taras wydaje się jakby zatapiać w zielonej trawie.

Dom jednorodzinny przy ulicy Tukana w Warszawie to autorskie dzieło architekta Damiana Cyryla Kotwickiego. Dom jednorodzinny przy ulicy Tukana w Warszawie to autorskie dzieło architekta Damiana Cyryla Kotwickiego.

Dom jednorodzinny przy ulicy Tukana w Warszawie to autorskie dzieło architekta Damiana Cyryla Kotwickiego. Dom jednorodzinny przy ulicy Tukana w Warszawie to autorskie dzieło architekta Damiana Cyryla Kotwickiego.

Tekst: Martyna Wieczorek
Źródło: Homify Online

4.9/5 - (54 votes)

Data publikacji: 29 lipca, 2018

Autor:

4.9/5 - (54 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jakub
    poniedziałek, 28 stycznia, 2019

    Na taką małą działkę projekt jest bardzo przemyślny i funkcjonalny. W tak niewielkim domu zmieszczono tak wiele jak garaże, kuchnia, jadalnia, salon, łazienki, taras – całość w 2 piętra. Odpowiednie połączenie betonu, drewna, blachy i szła a efekt fenomenalny.

  2. futurysta
    niedziela, 3 lutego, 2019

    Nie za duża dziełka, a spory powiedziałbym futurystyczny dom mieszkalny. Zaskakujące połączenie materiałów budowlanych emanuje jednak smakiem i nawet podziwem. Dwa spore tarasy dają możliwość wyboru atmosfery wypoczynku. Projekt naprawdę ciekawy, z nietypowymi rozwiązaniami, godny pełnego podziwu. Z przyjemnością zamieszkałbym tam.

Podobne artykuły