Nowoczesny dworek

Nowoczesny Dworek
Nowoczesny Dworek 

Idealna lokalizacja w stolicy Estonii, Tallinie, z widokiem na szerokie aleje, niebosiężne drzewa, wijącą się rzekę i malownicze wzgórze. Ciszę przerywa tylko śpiew ptaków i szmer wody w rzece. Klient zamarzył sobie romantyczny dworek inspirowany stylem Art Nouveau z początku XIX. wieku, położony w bajkowej scenerii.

Posiadłość liczy 9 000 m2 – wystarczająco dużo, by powstały dwa stylowe ogrody: jeden japoński, a drugi – angielski. Klient dosyć swobodnie naginał do swoich potrzeb kanony stylu Art Nouveau, charakteryzującego się wesołością, asymetrią i bogatą ornamentyką.

Zadziwiająca symetria

Niewysoki Budynek ma kształt regularnego prostokąta, co kontrastuje z klasycznym nurtem Art Nouveau. Okna domu wychodzą na wschód i zachód, a z tarasu i balkonu można obserwować zachód słońca i pobliską rzekę. W jaki więc sposób dworek nawiązuje do stylu Art Nouveau? Może to wybór materiałów lub charakterystyczne okna? Według belgijskiego artysty, Henrego van de Velde, najważniejszym założeniem Art Nouveau było, aby budynek przypominał „żywą istotę, w której wszystkie elementy są ze sobą organicznie połączone”.

Nowoczesny Dworek

Dach wielospadowy

Ta architektoniczna „żywa istota” ma wiele różnorodnych okien, przeważnie dużych, ozdobionych typowymi dla Art Noveau łukami i rzeźbionymi, kamiennymi framugami, które na zewnątrz pokryto powleczoną miedzią blachą, z czasem stylowo śniedziejącą. Budynek został uwieńczony wielospadowym dachem pokrytym dachówką ceramiczną Migeon Vauban firmy Koramic.

Kolory natury

Podstawowym budulcem był kamień wapniowy, natomiast elewację zdobią nieregularnie położone, wykonane ręcznie cegły typu St Johns firmy Wienerberger. Przy budowie domu w dużej mierze korzystano z naturalnych materiałów; również paleta zastosowanych kolorów bazuje na naturalnych barwach, co jest cechą typową dla Art Nouveau. W Art Nouveau zagospodarowanie wnętrza jest fundamentem projektu. W tym przypadku cały dom skupia się wokół jednego dużego pomieszczenia. Parter został zorganizowany w planie otwartym, w centrum znajduje się hall prowadzący do przedsionka, kuchni i pokoju dziennego. Właściciel czerpał inspiracje z malowniczej działki, na której położony jest dworek, oraz ze swojego domu rodzinnego.

Nowoczesny Dworek

Projekt: Nowy dom prywatny w Tallinie (Estonia) Klient:Pan Tiit Raukas Projektant: Margit Korts, Arhitektuuribüroo Margit Korts OÜ Główny wykonawca: Kontek AS Wykonawca dachu: Andrus Väikenurm Dachówka ceramiczna: Koramic Migeon Vauban, mieszana

Data utworzenia: 15.04.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły