Obróbki blacharskie – niezbędny element dachu marzeń

 

Piękny, wielopołaciowy dach to prawdziwa ozdoba domu, jednak mało kto zastanawia się nad tym, że estetyczne i prawidłowe wykonanie takiego dachu, to istny tor przeszkód dla dekarza, a kluczem do sukcesu są odpowiednio wykonane i zamontowane obróbki blacharskie.

Obróbki blacharskie należą do najważniejszych elementów dachu. Stanowią bowiem nie tylko estetyczne wykończenie, ale przede wszystkim zamykają i uszczelniają dach w miejscach, w których połać się kończy bądź komplikuje. Takich miejsc nawet na najprostszym dachu jest wiele, a im dach jest bardziej wymyślny, tym lista obróbek blacharskich dłuższa. Ale zacznijmy od początku, czyli od tego, co, gdzie i po co.
obrobki-blacharskie-niezbedny-element-dachu-marzen_2
Standardowymi miejscami, w których montuje się obróbki są szczytowe krawędzie dachu, okap, czyli dolna krawędź połaci, oraz kosze, czyli miejsca między połaciami. Newralgicznymi punktami na każdym dachu są ponadto wszystkie elementy „zakłócające” jego powierzchnię, a więc na przykład okna dachowe, wyłazy lub kominy. Obszary te muszą być nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim prawidłowo zabezpieczone, inaczej grozi nam zalewanie ścian szczytowych, przenikanie wody pod pokrycie, a w dalszej perspektywie zagrzybienie ścian i zniszczenie konstrukcji. Fachowy dekarz bardzo często wykonuje niezbędne obróbki bezpośrednio na budowie. Poza umiejętnościami potrzebne mu są do tego odpowiednie narzędzia, blacha płaska w kolorze pokrycia oraz czas. Jednak producenci stalowych pokryć dachowych oferują gotowe, standardowe obróbki, idealnie pasujące do pokrycia na dachu, m.in. kalenice, pasy nadrynnowe i podrynnowe, wiatrownice, obróbki przyścienne i rynny koszowe. Jak zapewnia Rafał Kuczyński dyrektor handlowy firmy Blachy Pruszyński, zakup takich gotowych elementów to oprócz oszczędności czasu gwarancja solidnego wykonania i kolorystycznego dopasowania do pokrycia.
obrobki-blacharskie-niezbedny-element-dachu-marzen_1

Kalenica OMEGA – oryginalność tkwi w detalach

Jedną z najnowszych propozycji firmy Blachy Pruszyński jest kalenica OMEGA. Oferta tego producenta – podobnie jak innych – zawiera wprawdzie szereg standardowych kalenic, m.in. baryłkowa, stożkowa czy prosta, jednak Omega miała być alternatywą dla typowych kalenic dedykowanych dachom stalowym. Zamierzeniem projektanta było nadanie niebanalnego charakteru elementowi, przez innych producentów traktowanemu jedynie jako standardowy komponent dachu. Ciągle rozwijamy naszą ofertę pod kątem nowych produktów, ze szczególnym uwzględnieniem nowych kształtów pokryć dachowych – kontynuuje wyjaśnienia Rafał Kuczyński – ostatnio pomyśleliśmy jednak, że trzeba zadbać także o detale, bo to one są przysłowiową kropką nad i. Niezwykły kształt Omegi to przykład takiego właśnie wykończenia o nieprzeciętnym charakterze, dzięki któremu każda z oferowanych przez firmę blachodachówek prezentuje się na dachu jeszcze lepiej.

Blachy Pruszyński


Obróbki blacharskie – niezbędny element dachu marzeń
5 (100%) 2 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także