Ochrona budynków użyteczności publicznej przed gołębiami

 

Dworce, lotniska i urzędy są systematycznie odnawiane, dzięki czemu zyskują estetyce. Niestety, wspaniały efekt często psuje brud, spowodowany zwłaszcza obecnością gołębi. Nie tylko wygląda to brzydko, ale też zwiększa poziom wydatków publicznych pieniędzy.

Problem jest szczególnie widoczny na przykładzie dworców kolejowych. Właśnie tam gołębie przedostają się wyjątkowo łatwo ze względu na złożoną konstrukcję i różne niedoskonałości architektoniczne. Regularne usuwanie gołębich nieczystości oraz prace konserwacyjne w sporym stopniu nadwyrężają budżet instytucji. A budżet takiej instytucji to nic innego, lecz podatki obywateli, co sprawia, że rozwiązanie problemu ptasich nieczystości powinno zainteresować wszystkich użytkowników dworców kolejowych, lotnisk cywilnych i urzędów. W centrum stolicy stoi doskonały przykład jakim jest Dworzec Centralny. Przystanek tramwajowy w centrum miasta. Tymczasem jego widok może zaskoczyć każdego turystę. Teren wokół zejścia do podziemi jest oblegany przez stado gołębi, które regularnie zanieczyszczają całe otoczenie. Wygląda ohydnie i skłania do pytania: dlaczego nikt się tym nie zajmie?

Przywiązanie ptaków do tego miejsca jest wynikiem ludzkiej działalności. Tymczasem zdaniem ekspertów, dokarmiając gołębie zniechęcamy je do szukania pokarmu w naturalny sposób, uzależniając je tym samym od człowieka. Ptasich odchodów wciąż więc przybywa, a sprzątanie przystanku nie przynosi efektu, bo po zaledwie kilku dniach sytuacja wraca „do normy”. ,,Do brudu na różnych obiektach oraz w ich wnętrzu przyczyniają się często przechodnie, którzy dokarmiają miejskie ptaki. W okresie letnim jest to jednak szkodliwe zarówno dla pobliskiej infrastruktury jak i samych zwierząt, które stają się niesamodzielne” – informuje Paweł Ćwierzyńki, przedstawiciel BirdSystem, firmy specjalizującej się w profesjonalnym odstraszaniu gołębi. – ,,Budynki, które są szczególnie narażone na zanieczyszczenia gołębi to galerie handlowe, bloki mieszkalne i dworce kolejowe.”

 

Jednak na terenie przystanku nigdy nie postawiono tabliczki z zakazem dokarmiania. Według przechodniów zdarza się, że ptaki są łapane przez bezdomnych koczujących w dworcowych podziemiach (prawdopodobnie w celach konsumpcyjnych). Warto przyjrzeć się również remontowi Dworca Centralnego w Warszawie. Stare tablice sygnalizacyjne na peronach zostały zastąpione nowymi: eleganckimi i nowoczesnymi. Niestety, pojawiają się już na nich ślady nieczystości gołębi, więc prawdopodobnie wszystkie kosztowne zabiegi porządkowe podjęto na próżno. Jak skutecznie ochronić budynki przed gołębiami? Moduły mechaniczne, zwane potocznie ,,kolcami” są najczęściej stosowaną metodą odstraszającą gołębie. W praktyce są to listwy wykonane z bezbarwnego tworzywa z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Niewątpliwą zaletą rozwiązania jest ochrona przed odchodami gołębi i uniknięcie wydatków na odświeżanie elewacji. Opisane rozwiązanie z powodzeniem stosuje się na terenie obiektów użytku publicznego. Dotyczy to również poszczególnych elementów dostępnych w takich miejscach, np. bannerów reklamowych, tablic sygnalizacyjnych, parapetach czy rynnach. Warto wspomnieć, żę nie musimy instalować BirdSystem na zawsze. Jest ona bowiem prosta w demontażu i jednocześnie niewidoczna dla oglądających budynek z poziomu chodnika. ,,Moduły mechaniczne to inwestycja długookresowa, która pozwala zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych dla jednego obiektu w skali roku. Zwrócenie uwagi na problem nieczystości gołębi to w naszej ocenie część sprawnego zarządzania budynkiem użytku publicznego” – ocenia Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem. – ,,Przykładami miejsc, gdzie zadbano o ochronę przed gołębiami w samej Warszawie jest Wydział Geologii UW albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Czerniakowskiej.”

Data utworzenia: 01.02.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły