Budownictwo tradycyjne

Od czego zacząć budowę domu? Organizacja i formalności

Budowa domu to przedsięwzięcie, które prócz zaplecza finansowego wymaga skrupulatnego podejścia i przede wszystkim stworzenia dokładnego planu realizacji poszczególnych punktów i prac. Od czego zatem zacząć budowę domu?

Przede wszystkim działka 

Poszukując działki pod budowę domu należy pamiętać o tym, aby działka była prostokątna i miała przynajmniej 1000 m². Chociaż uznaje się, że 500 m² w zabudowie miejskiej może już wystarczyć do budowy, to ilość miejsca np. na garaż czy altanę byłaby już mocno ograniczona. Ważne jest, aby przed zakupem zorientować się jak wyglądają sprawy z podłączeniem do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej. Jeżeli działka nie ma podłączenia będą potrzebne m.in. zgody sąsiadów na podłączenie się. Działka pod budowę powinna być równo i płasko ukształtowana. Najlepszym miejscem na budowę domu w przypadku miasta są tereny podmiejskie, które jednocześnie znajdują się w miarę blisko ciągów komunikacji miejskiej, przedszkoli i sklepów, a z drugiej strony zapewniają ciszę i komfort. Warto również sprawdzić przyszłość sąsiadujących działek np. w planie zagospodarowania przestrzennego – jeżeli działki wielkością przypominają tę, którą chce się kupić to prawdopodobnie są to działki pod domy jednorodzinne. Należy zwracać uwagę na większe powierzchnie, ponieważ takie tereny mogą być szykowane pod większe inwestycje np. fabryki czy hale rolnicze. Jeżeli działka nie ma możliwości podłączenia się do sieci miejskiej to budowa studni i szamba powinna być uwzględniona już w projekcie budowlanym!

Jak ruszyć z budową domu? – dokumenty i pozwolenia

Budowa domu wymaga szeregu procedur formalnych takich jak:
– wyrys i wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (do uzyskania w gminie, starostwie powiatowym lub urzędzie miasta),
– mapa zasadnicza do celów projektowych (również w lokalnym urzędzie),
– jeżeli teren miał rolniczą przeszłość to potrzebna będzie decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej,
– decyzja o warunkach zabudowania,
– jeżeli projektant ma wątpliwości do jakości gruntu należy zorganizować opinię geotechniczną,
– oświadczenie lub warunki podłączenia się do sieci, 
– projekt budowlany domu, 
– zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę,
– zaświadczenie o rozpoczęciu procesu budowy,
– dziennik budowy,

Jeżeli projekt wykonuje architekt, to trzeba sprawdzić czy jest on wpisany na listę samorządową osób uprawnionych. Oczywiście, niezbędne jest również zagospodarowanie odpowiedniej ekipy oraz wynajem ciężkiego sprzętu, który w przypadku budowy od podstaw będzie niezbędny np.: https://www.bm-rent.pl/pl Może wystąpić sytuacja, w której budowa może mieć wpływ na miejscowe środowisko wodne – w takim przypadku potrzebne będzie również pozwolenie wodno-prawne. Podobna sytuacja występuje kiedy do działki z drogi krajowej, wojewódzkiej lub gminnej nie ma zjazdu. Wtedy konieczne będzie zezwolenie na lokalizację zjazdu od lokalnego zarządcy drogi z tą różnicą, że nie trzeba jej dołączać do projektu. 

Budowa domu to przede wszystkim stworzenie lub wybranie odpowiedniego planu i projektu. Jeżeli działka jest wąska to dobrze jest pomyśleć o dodatkowej kondygnacji. Osoby, które przeprowadzają się z miasta muszą mieć na uwadze, że dom wymaga więcej akcesoriów i sprzętu do jego eksploatacji, dlatego należy zawczasu zaplanować dodatkową przestrzeń, które w przeciągu kilku miesięcy się zapełni. 

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 26 kwietnia, 2021

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    czwartek, 6 maja, 2021

    Budowa domu to duże wyzwanie organizacyjne. Ja skorzystałem z pomocy firm, które zaprojektowały mi domy a następnie wybudowały. Większość papierologii załatwili sami a to co miałem zrobić sam poprowadzili jak po sznurku. I to dobra droga bo unikam kontaktu z urzędami wówczas gdy trzeba coś dostarczyć, tylko nie dokładnie wiadomo co i z jakiego wydziału itd. A tak komplet dokumentacji zgodnej z oczekiwaniami urzędników w odpowiednich ilościach tak aby każdy dostał stosowny dokument.

Podobne artykuły