Odpowiednia pora na zabezpieczenie dachu przed zimą

 

Jesień to dobra pora na dokonanie sezonowego przeglądu dachu i ewentualnych napraw. Przed nadchodzącą zimną warto również zamontować na połaci odpowiednie zabezpieczenia przeciwśniegowe. Powinny znaleźć się na każdym dachu, ponieważ zsuwający się z niego śnieg może być szczególnie niebezpieczny.

W polskim prawie budowlanym nie ma przepisu, który nakazywałby montaż barier przeciwśnieżnych na dachach domów jednorodzinnych. Nie mniej jednak istnieje obowiązek utrzymania budynku w należytym stanie technicznym, w tym usuwania usuwanie sopli, śniegu i nawisów śnieżnych.

Śnieg może być groźny

Najlepiej już na etapie wyboru pokrycia czy projektu dachu, pomyśleć nad doborem odpowiednich akcesoriów dachowych, czyli m.in. właśnie zabezpieczeń przeciwśniegowych. Systemy zabezpieczeń są jednymi z najważniejszych na dachu, zwłaszcza w rejonach klimatycznych o dużej ilości opadów śnieżnych. Zdarza się jednak, że inwestorzy zapominają o ich montażu, a pojawiające się, nawet okresowo, obfite opady mogą być przyczyną lawinowego osuwania się śniegu z połaci. Zsuwający się śnieżny puch stanowi poważne zagrożenie, zarówno dla naszego mienia, jak i zdrowia i życia ludzkiego. Może zniszczyć znajdujące się w pobliżu domu przedmioty: samochód, rośliny, powyginać lub zerwać orynnowanie, a przede wszystkim jest niebezpieczny dla osób trzecich. Pamiętajmy, że jeśli nasz sąsiad dozna uszczerbku na zdrowiu, w wyniku osuwającego się śniegu z naszego dachu, to według prawa grożą nam poważne konsekwencje prawne (nawet do roku pozbawienia wolności!).

Na jakim dachu?

Jednak nie sankcje prawne są tu najważniejsze, lecz bezpieczeństwo. – Taki system powinien znaleźć się na każdym dachu spadzistym (także o nachyleniu 30 stopni). Zwykle płotki przeciwśniegowe, belki, rury czy śniegołapy lub stoppery montowane są od razu na dachach o kącie nachylenia 45 stopni, ponieważ z nich śnieg potrafi osunąć się bardzo szybko i niespodziewanie. Niestety przy dachach o nachyleniu 30º kwestia zabezpieczeń często jest pomijana. Zazwyczaj dopiero po wyrządzeniu jakiejś szkody, pojawia się potrzeba zainstalowania takiego systemu – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Dodajmy, że na dachach o mniejszym stopniu nachylenia dochodzi do gromadzenia się śniegu, co zwiększa ryzyko jego osuwania się w większych ilościach. Jest to bardzo niebezpieczne.

Rodzaje zabezpieczeń

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które zabezpieczają przed osuwającym się śniegiem. Wśród nich możemy wymienić: płotki przeciwśniegowe, belki drewniane lub rury stalowe na odpowiednich wspornikach, rozbijacze śniegu, stopery, rynny leżące itp. Do najczęściej stosowanych należą płotki przeciwśniegowe, montowane na wspornikach. Rodzaj zabezpieczeń i wsporników dobieramy w zależności od typu pokrycia.

– Wybierając ten typ zabezpieczeń, warto zwrócić uwagę na to, czy produkt ma solidną konstrukcję, zabezpieczenie antykorozyjne oraz w jakich odstępach montowane są wsporniki. Ilość wsporników koniecznych do zamontowania płotka powinien określić producent, w zależności od kąta nachylenia dachu oraz jego długości. Nie należy montować płotków rzadziej niż co 80-90 cm. Płotki nie muszą być na połaci przez cały rok, jednak jeśli je zdemontowaliśmy, to należy pamiętać o ponownym ich montażu jesienią. W sytuacji, gdy bariera zostaje na dachu przez okres letni, wtedy przed zimą należy usunąć zgromadzone za niej liście – radzi Przemysław Skibiński.

Alternatywnym rozwiązaniem dla systemu płotków przeciwśniegowych są belki drewniane lub stalowe rury. – Są one estetyczne, ale przede wszystkim skutecznie chronią przed masami śniegu, dlatego też cieszą się dużym powodzeniem – dodaje Przemysław Skibiński. Aby spełniały swoje funkcje, muszą być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta (prawidłowy montaż wsporników i zachowanie właściwych odległości). Zaletą belek i rur, oprócz wysokiej skuteczności, jest z pewnością także ich atrakcyjny wygląd.

To, na jaki rodzaj barier zdecydujemy się, w dużej mierze zależne jest od rejonu, w jakim stoi dom. Jeżeli na danym obszarze występują częste i obfite opady śniegu, wówczas zabezpieczenia muszą być wystarczająco mocne. Jednak nie ulega wątpliwości, że zastosowanie zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest wskazane na każdym dachu, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Data utworzenia: 20.01.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły