Odpowiednia wentylacja w domu

Odpowiednia wentylacja w domu
Odpowiednia wentylacja w domu 

Nie można żyć bez powietrza, to oczywiste. Ale niezwykle ważna jest też jego jakość, od tego zależy samopoczucie mieszkańców i osób przebywających we wnętrzu danego pomieszczenia. Dlatego odpowiednia wentylacja jest sprawą pierwszej wagi. Nie polega jednak ona tylko na regularnym otwieraniu okien. Wietrzenie pomieszczeń jest niezwykle ważne, ale zapewnia ono efekt krótkotrwały. Efektywna wentylacja to dobrze zaprojektowany system oparty na właściwie dobranych produktach. Skandynawski lider rynku europejskiego VILPE dysponuje zaawansowanymi rozwiązaniami wentylacyjnymi.

Nieodpowiednia wentylacja grozi rozwojem pleśni i grzybów, co jest następstwem wzrostu wilgoci w pomieszczeniu, nagromadzeniem zanieczyszczeń, które kryją się w materiałach wykończeniowych czy też –niedoborem powietrza. Warto zatem zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.

Co to znaczy skuteczna wentylacja?

To taka wentylacja pomieszczeń mieszkalnych, która spełni wymagane normy i zapewnia wymianę całkowitą powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin. W budownictwie stosowane są dwie metody wentylacji: grawitacyjna , która oparta jest na naturalnej wymianie powietrza oraz mechaniczna, pracująca z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna

Zapewnia właściwy przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia w domu. Skuteczność działania tego systemu jest uzależniona od właściwie wykonanego projektu kanałów oraz zastosowania odpowiednich produktów. Należy pamiętać, że niewłaściwa długość przewodów wentylacyjnych czy też ich słaba termoizolacja przyczynia się do spadku jej wydajności.

Odpowiednia wentylacja w domu
Odpowiednia wentylacja w domu

Posiadając taki system należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy wybór kominka i zastosować zalecane w tym przypadku kominki izolowane o odpowiednio dobranych średnicach (fi 125mm; fi 160 mm) i wysokości (min. 500-700 mm) ze szczelnymi przejściami dachowymi.

Wentylacja mechaniczna

W tym przypadku właściwy obieg powietrza uzyskujemy dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń takich jak elektryczne wentylatory wywiewne lub rekuperatory.
Mechaniczna wentylacja pomieszczeń zapewnia właściwą cyrkulację bez względu na warunki atmosferyczne i temperaturę na zewnątrz. I co niezwykle istotne, jest też dużo bardziej efektywna w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Posiada również zalety ważne z punktu widzenia projektowania wnętrz.

Odpowiednia wentylacja w domu

Zamiast rekuperatora

Obecnie dość popularne są systemy wentylacji z zastosowaniem rekuperatorów, jest to urządzenie, dzięki któremu możemy zmniejszyć straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Ogrzewa on świeże powietrze napływające do domu ciepłem powietrza wywiewanego z domu. Rekuperator odzyskuje do 90% energii z powietrza wywiewanego, co przyczynia się do znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania. Niestety, minusem tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycji, które mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Alternatywą w tym przypadku jest zastosowanie specjalnych wentylatorów dachowych. Ich koszt jest znacznie niższy i też gwarantują skuteczną wentylację niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz .

Odpowiednia wentylacja w domu Odpowiednia wentylacja w domu

ASZ

Data utworzenia: 24.09.2013


Komentarze

  • Darek K. napisał(a):

    Wentylacja domu to ważna sprawa. Ja skorzystałem z porady projektanta i mam rekuperator. Jak właściwa wentylacja jest ważna przekonałem się zimą, kiedy na oknach skraplała się para wodna. Teraz dzięki rekuperatorowi ten problem zniknął a dodatkowo pojawiło się filtrowane świeże powietrze. Oczywiście było to rozwiązanie dosyć drogie, ale jestem zadowolony. Sąsiad, który zrezygnował z rekuperacji, dziś zastanawia się jak poprawić wentylację w domu.

  • Gosia napisał(a):

    Właściwa wentylacja to podstawa przy budowaniu domów. Wentylacja grawitacyjna czesto źle działa podczas np. wietrznej pogody. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły