Pokrycia dachowe

Odpowiednie nakrycie domu, czyli kolor i styl dachu też ma znaczenie

Planując budowę domu bądź gruntowny remont strony zewnętrznej skrupulatnie przygotowujemy projekt, w którym najdrobniejszy szczegół ma znaczenie. Kolorystyka elementów, również tych, w których główną rolę odgrywa funkcja użytkowa, powinna tworzyć całość pod względem stylistycznym. Michał Chimko, kierownik regionu z firmy Blach Stal radzi, jaką kolorystykę dachu wybrać, by stał się zwieńczeniem naszego dzieła i cieszył oczy właścicieli.

Budynek jest bryłą, tworzącą spójną całość. Każdy element budynku odgrywa znaczącą rolę i tylko w przypadku, gdy wszystkie elementy ze sobą współgrają, powstanie interesująca kompozycja. Dach jest jednym z najbardziej newralgicznych punktów całego obiektu, zarówno z uwagi na przeznaczenie, jak i fakt, że jest wyeksponowaną, a tym samym bardzo widoczną częścią budynku. Sukcesem jest, gdy spełni on swoją podstawową, użytkową funkcję, a jednocześnie ozdobi nasz dom i jego otoczenie. Dlatego nie mniej istotną kwestią dobór kolorystyki pokrycia dachowego jest, co rodzaj materiału czy jego trwałość. Z uwagi na to, że dach służy nam wiele lat i nie jest wymieniany zbyt często, decyzja w tej sprawie powinna być przemyślana bardzo starannie i dopasowana do elewacji, stolarki i orynnowania. Gama barw pokryć dachowych w przeciwieństwie do farb elewacyjnych jest bardzo ograniczona, dlatego to wybór farby elewacyjnej dostępnej w wielu różnych odcieniach powinien być dostosowany do koloru pokrycia. Kolejność narzuca sam proces budowy domu, w którym położenie pokrycia poprzedza wykonanie elewacji. Podstawową regułą przy doborze kolorystyki jest zasada łączenia jasnego z ciemnym, przy czym należy pamiętać, że dach nie powinien być jaśniejszy niż budynek. Sprawdzonym sposobem jest dobieranie barw z tej samej palety kolorystycznej, gdyż odcienie jednego koloru zawsze będą ze sobą współgrać. Do ulubionych kolorów nadal należą czerwienie, dobrze łączące się zarówno z żółciami, pomarańczami oraz brązami i nadają ciepły ton. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również zdecydowanie się w przypadku elewacji na jasne, niezbyt intensywne odcienie beży, żółci oraz brązów i zestawienie ich z ciemnobrązowym lub grafitowym dachem. W ten sposób uzyskuje się bardzo klasyczny wygląd, pasujący do niemal każdego kształtu domu i łatwo wpisujący się w otoczenie. Stylizacje tego typu pasują również do klinkieru o naturalnym, ceglastym wyglądzie, elementów z piaskowca i drewna. Natomiast do nowoczesnych budynków pasują dachy ciemne – czarne i grafitowe, podkreślające minimalistyczną bryłę domu. Natomiast jeśli chodzi o kolorystykę orynnowania, to dobrze wybierać ją z w tym samym kolorze co pokrycie lub o parę tonów ciemniejszą i nie wychodzić poza obręb jednej rodziny barw.

Decyzja odnośnie kolorystyki dachu nie jest wbrew pozorom prosta, nieumiejętnie dobrana kompozycja kolorystyczna może zepsuć cały projekt. Ponieważ możliwości jest wiele, warto dokładnie przemyśleć decyzję, pobawić się kolorami i wybrać najbardziej odpowiedni do podkreślenia całej aranżacji.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 listopada, 2012

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły