Dachy płaskie

Odwadnianie dachów płaskich – problem czy zadanie inżynierskie?

Po tragicznej w skutkach, katastrofie budowlanej w Katowicach, odezwały się również głosy, mówiące że dachy płaskie nie pasują do specyfiki naszej strefy klimatycznej. Stwierdzenia takie są równie mało prawdziwe jak na przykład twierdzenie, że ubrania tekstylne nie sprawdzą się w Polsce i powinniśmy chodzić odziani w zwierzęce skóry.

Fot. MARLEY POLSKA

Jaki dach – spadzisty czy płaski?

Nieprzypadkowo tak zwane dachy płaskie, czyli mające spadek mniejszy niż 15°, pojawiły się masowo dość niedawno. Wcześniej problem leżał nie tyle w konstrukcji samego dachu i odpowiedniej szczelności stosowanych membran, co w jego skutecznym odwodnieniu. Dach spadzisty odwadnia się praktycznie sam – rynny na jego obrzeżach służą jedynie bezpiecznemu (na przykład dla przechodniów) sprowadzaniu wód opadowych do poziomu gruntu (lub niżej). Jeżeli dach jest szczelny, to nawet awaria instalacji rynnowej nie powoduje zalania wnętrza budynku.

Decydując się na dach płaski, lub na przykład pogrążony, godzimy się na zatrzymanie wód opadowych w obrębie dachu (poprzez zastosowanie attyk lub przeciw spadków), a następnie sprowadzenie ich poprzez instalację wewnętrzną czyli przebiegającą wewnątrz kubatury, którą chcemy przecież ochronić przed zalaniem. Brzmi to nieco niepokojąco, ale jeżeli dach jest dobrze zaprojektowany, oparty na dobrze zaprojektowanej konstrukcji i wyposażony w dobrze zaprojektowaną instalację odwadniającą, naprawdę nie ma się czego bać.

Odwadnianie dachów płaskich. Problem czy zadanie inżynierskie?

Zagadnienia konstruowania bezpiecznych konstrukcji dachów płaskich bądź tarasów pozostawię specjalistom w tych dziedzinach, sam natomiast skupię się na zagadnieniach związanych z odwadnianiem dachów, umownie zwanych płaskimi.

Jak sprawnie, bezpiecznie i ekonomicznie odwodnić dach płaski

Powszechnie wiadomo, że wewnętrzna instalacja odwodnienia dachu może działać albo jako grawitacyjna – tam, gdzie woda spływa systemem wpustów dachowych, pionów deszczowych i kolektorów podziemnych (lub bardzo rzadko, umieszczanych pod stropem hali) wykorzystując celowo nadane im nachylenie w kierunku odpływu – albo jako podciśnieniowa, oparta na zupełnie innych założeniach. Aby zapewnić w instalacji warunki swobodnego przemieszczania się zarówno wody, jak i powietrza, instalacja grawitacyjna jest celowo „przewymiarowana”. Ma to chronić przed skokami ciśnienia wewnątrz instalacji, spowodowanymi powstającymi okresowo „korkami” wodnymi. W efekcie deszczówka spływa z niewielką prędkością, co sprzyja osadzaniu się wewnątrz instalacji zanieczyszczeń transportowanych z dachu.

<palternatywą jest=”” instalacja=”” podciśnieniowa,=”” która=”” zakłada=”” dążenie=”” do=”” całkowitego=”” wypełnienia=”” przewodów=”” deszczowych=”” wodą,=”” aby=”” wykorzystać=”” zasadę=”” zasyfonowania=”” (angielska=”” nazwa=”” takiej=”” instalacji=”” to=”” siphonic=”” system).=”” dzięki=”” wykorzystaniu=”” różnicy=”” wysokości=”” między=”” poziomem=”” wpustu=”” dachowego,=”” a=”” swobodnego=”” wypływu=”” deszczówki=”” kanalizacji=”” (studni,=”” kanału=”” itp.),=”” powodujemy=”” zamianę=”” energii=”” potencjalnej=”” słupa=”” wody=”” na=”” energię=”” kinetyczną,=”” doprowadzając=”” zwiększenia=”” prędkości=”” przepływu=”” nawet=”” 7=”” m=”” s.=”” tak=”” zainicjowany=”” przepływ=”” generuje=”” w=”” podciśnienie=”” mogące=”” osiągać=”” znaczne=”” wartości=”” (z=”” reguły=”” ograniczane=”” poniżej=”” 800=”” milibarów).=”” system=”” zadziałał=”” prawidłowo,=”” konieczne=”” spełnienie=”” dwóch=”” warunków:=”” powinna=”” być=”” całkowicie=”” (lub=”” niemal=”” całkowicie)=”” wypełniona=”” powietrza=”” musi=”” niej=”” jak=”” najmniej.=”” tym=”” celu,=”” celowo=”” zmniejsza=”” się=”” średnice=”” rurociągów,=”” wpusty=”” zaś=”” posiadają=”” specjalną=”” konstrukcję=”” utrudniającą=”” dostęp=”” systemu.<=”” p=””>

Odwadnianie dachów płaskich. Problem czy zadanie inżynierskie?

Wspomniane wcześniej wprowadzenie niekiedy ogromnych ilości wody do środka budynku (dla średniej wielkości hipermarketu o powierzchni dachu 1 ha jest to w czasie deszczu normatywnego 300 l/s do odprowadzenia), jest zadaniem na tyle odpowiedzialnym, że naprawdę nie warto skusić się na użycie niedoskonałych materiałów: jak dotąd nie zaproponowano lepszego materiału do wykonywania tych instalacji niż zgrzewany doczołowo polietylen wysokiej gęstości (PE-HD). Ponieważ duże prędkości przepływu deszczówki powodują stosunkowo gwałtowne rozkołysanie źle umocowanej instalacji, odpowiedzialny projektant zawsze wybierze wariant mocowania rurociągów na specjalnej szynie montażowej, usztywniającej system i zabezpieczającej przed przenoszeniem się obciążeń dynamicznych na konstrukcję dachu (lub hali). Zmniejszanie średnic rurociągów nie powoduje zmniejszania przepustowości systemu, wręcz przeciwnie, duże prędkości przepływu pełnym przekrojem (nawet takim zmniejszonym) czynią instalację podciśnieniową zdecydowanie wydajniejszą, niż grawitacyjna. Zmniejszone, nawet o połowę, średnice i efekt ssania umożliwiający prowadzenie kolektorów poziomych bez spadku, pozwalają na rezygnację z budowy pojedynczych pionów pod każdym wpustem dachowym – kolejne wpusty przyłącza się krótkimi podejściami do kolektora (spadek 0%) prowadzonego pod stropem na poziomie umożliwiającym ominięcie innych instalacji. Autorowi artykułu udało się zaprojektować kolektor o długości 130 m! Pion (piony – dużo mniej, niż tradycyjnie) umiejscawiane są w miejscach jak najbardziej przybliżonych do zewnętrznej sieci kanalizacji deszczowej, co z kolei skutkuje radykalnym zmniejszeniem zakresu robót ziemnych pod budynkiem.

Odwadnianie dachów płaskich. Problem czy zadanie inżynierskie?

Ponadto dzięki efektowi zasysania, wpusty dachowe o średnicy znacznie mniejszej niż wpusty tradycyjne, mają od nich znacznie większą wydajność. Przykładowo wpust o średnicy odpływu 75 mm podłączony do instalacji podciśnieniowej ma wydajność 15 l/s (przy wysokości zalania 35 mm), a taki sam wpust ze swobodnym wypływem (czyli np. podłączony do instalacji grawitacyjnej) tylko 8 l/s. Jeżeli tylko projektant jest tego świadom, może zaprojektować dach z dużo mniejszą liczbą wpustów dachowych, a zatem tańszą.

W ten sposób dochodzimy do ekonomicznego aspektu stosowania instalacji podciśnieniowej. Jeżeli porównamy cały system od wpustów aż do studzienek, niewątpliwie okaże się, że system podciśnieniowy przynosi inwestorowi znaczne oszczędności.

</palternatywą>

4.9/5 - (11 votes)

Data publikacji: 20 lutego, 2012

Autor:

4.9/5 - (11 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. zosia
    środa, 19 czerwca, 2019

    Dachy płaskie nie dość, że sprawiają trudności w odwodnieniu, ich nieszczelność może być katastroficzna w skutkach to i nie wyglądają zbyt dobrze. Rozumiem ich wykorzystanie tylko w takich miejscach, gdzie jest to konieczne.

Podobne artykuły