Fotowoltaika

Ogniwa fotowoltaiczne – systemy on-grid i off-grid

Jeśli planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej, mamy do wyboru dwa systemy: on-grid lub off-grid, czyli wyspowe.

Pojedyncze ogniwa krzemowe mają niewielką moc, dlatego łączone są szeregowo lub równolegle, tworząc panele fotowoltaiczne (fotoogniwa). Zależnie od ilości ogniw uzyskujemy moduł o określonej mocy.

Budowa panelu fotowoltaicznego

Każdy panel złożony jest z szeregu elementów.

Przezroczysta folia EVA (Ethylene Vinyl Acetale) pokrywa ogniwa od góry i od spodu, a dzięki hermetycznemu zamknięciu w próżni, mogą bezawaryjnie pracować nawet przez 30 lat.

Hartowana szyba o grubości 3,2 lub 4 mm chroni panel przed uszkodzeniem mechanicznym – na przykład gradobiciem. Ponadto umożliwia skupienie światła słonecznego i zmniejsza jego odbicie, ograniczając straty energii.

Specjalna folia backsheet gwarantuje szczelność spodniej strony modułu.

Rama aluminiowa służąca do usztywnienia całej konstrukcji, niekiedy dodatkowo anodowana na czarny kolor.

Uwaga: niektóre moduły amorficzne nie mają ramy ani folii blacksheet, a zamiast tego na spodniej stronie modułu znajduje się druga warstwa szkła.

Puszka przyłączeniowa zawierająca diody bocznikujące, nazywane również bypassowymi, które nie dopuszczają do przegrzania panelu, a w efekcie – do jego awarii. Niektórzy producenci oferują puszki przyłączeniowe ze specjalnym rozłącznikiem. Jego zadaniem jest rozłączenie szeregu lub pojedynczych modułów w czasie konserwacji instalacji (lub na wypadek pożaru domu), aby zapobiec porażeniu prądem.

Z puszki przyłączeniowej wychodzą dwa kable zakończone wtyczkami, przeznaczone do łączenia modułów w szeregi (przez fachowców określane jako string-i).

Instalację fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna może zostać wykonana na dwa sposoby:

System on-grid stosuje się najczęściej wtedy, gdy dom podłączony jest do sieci energetycznej. Jest on stosunkowo prosty i składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika zamieniającego prąd stały na zmienny o napięciu sieciowym 230 V), dwóch liczników – produkcji i zużycia prądu (lub jednego dwukierunkowego) oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczeń.

Instalacja on-grid pozwala na bieżąco korzystać z prądu produkowanego przez fotoogniwa oraz na odsprzedaż jego nadwyżek do sieci.

Chociaż podniesie to koszty montażu, w instalacji tej można dodatkowo zastosować akumulatory, które umożliwiają magazynowanie energii elektrycznej i zużywanie jej, gdy zajdzie taka potrzeba (zanik prądu w sieci).

System off-grid to rozwiązanie przeznaczone dla osób mających na przykład domy letniskowe lub dla tych, którzy chcą być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej. System ten jest bardzo podobny do opisanego powyżej, z tym że elementem niezbędnym są tu akumulatory. Prąd zgromadzony w akumulatorach jest przekazywany po przejściu przez inwerter do odbiorników (radia, lodówki) włączonych w obwód elektryczny ogniwa.

Obydwa systemy mają zalety i wady. System on-grid zasilany jest prądem z sieci energetycznej, więc w momencie jego zaniku znajdujące się w domu urządzenia elektryczne nie działają, chociaż mamy instalację fotowoltaiczną. Tymczasem system off-grid podłączony jest do akumulatorów, więc zaniki prądu mu nie grożą. Jest on niestety droższy i nie ma możliwości odsprzedaży wytworzonego prądu, jeżeli nie jest wpięty w sieć energetyczną.

4.9/5 - (16 votes)

Data publikacji: 29 października, 2014

Autor:

4.9/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 28 stycznia, 2019

    Planuję w tym roku zainstalować instalację fotowoltaiczną, tylko muszę wybrać ,która z dwóch rodzajów będzie dla mnie najlepsza.Raczej wybiorę system on-grid,ponieważ instalacja mojego domu jest już podłączona do sieci i będę chciał dzięki być samowystarczalny jeśli chodzi o prądu,a nadwyżki odsprzedać.

  2. Kaja
    piątek, 8 lutego, 2019

    Nie wiedziałam, że istnieją dwa sposoby instalacji. Oczywiście każdy z nich ma swoje zalety. Każdy może wybrać coś dopasowanego do jego potrzeb.

Podobne artykuły