Okna dachowe

Okna dachowe – co nowego w oknach do poddaszy?

Producenci okien dachowych nigdy nie spoczywają na laurach – wciąż udoskonalają i unowocześniają swoje produkty. Dbają o coraz lepsze parametry w zakresie energooszczędności, ułatwiają obsługę okien, dodają nowe akcesoria. Zobaczmy ostatnie nowości!

Okna dachowe, kiedyś mniej energooszczędne niż tradycyjne okna, dziś mają podobne parametry jak te przeznaczone do montażu pionowego. Coraz łatwiej też nimi operować – bo wciąż pojawiają się kolejne usprawnienia pomagające wygodnie użytkować okna w dachu.

Velux – co nowego oferuje?

Velux proponuje teraz podział swoich produktów na trzy linie według stopnia zaawansowania – to linie Standard, Standard Plus i Premium. W produktach wszystkich linii zwężono profile okienne, co pozwoliło na zwiększenie powierzchni szyb. Wszelkich dodatki mają nowe wzornictwo – np. we wszystkich oknach otwieranych od góry montowany jest podłużny uchwyt z aluminium, który prezentuje się bardzo efektownie. Nowa ocynkowana lub aluminiowa klamka o ergonomicznym kształcie montowana jest w oknach otwieranych od dołu. Teraz obydwa sposoby otwierania – od góry i od dołu – są dostępne w każdej linii produktowej: Standard, Standard Plus, Premium. Tyle w kwestii wygody otwierania.

Fot.2 Standard.Fot. 2 Standard.

Duński producent nie zapomniał jednak też o poprawie energooszczędności swoich produktów. W oknach Velux, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii ThermoTechnology ™, polegającej na łączeniu drewna z materiałami wysokoizolacyjnymi, dalszej poprawie uległy parametry termoizolacyjne. W oknach drewniano-poliuretanowych wykonanych w ThermoTechnology™ do produkcji rdzenia zastosowano drewno sosnowe poddawane obróbce wysokotemperaturowej (powyżej 175°C). Dzięki temu wilgotność drewna zmniejsza się nawet o 50%, co znacząco podnosi jego parametry izolacyjne, wytrzymałość, stabilność, a także zastępuje impregnację chemiczną. Na poprawę bilansu energetycznego okna wpływa też zdolność okna do przepuszczania promieni słonecznych, które mogą nie tylko oświetlać, ale i ogrzewać pomieszczenia. Dzięki przekonstruowaniu klapy wentylacyjnej udało się przy zachowaniu tych samych wymiarów zewnętrznych zwiększyć powierzchnię szyby nawet o 10%, co daje wyższe zyski ciepła z pasywnej energii słonecznej w zimie.

Nowością jest możliwość montażu okien na dwóch różnych głębokościach w konstrukcji dachu: standardowej lub obniżonej o 40 mm, z użyciem nowego, uniwersalnego kątownika montażowego. Niższe osadzenie przede wszystkim powoduje mniejsze straty ciepła, a dodatkowe zastosowanie ram izolacyjnych BDX przedłuża gwarancję nawet do 20 lat.

Fot.3 Standard Plus.Fot. 3 Standard Plus.

Fakro – co nowego u polskiego producenta?

Fakro stawia na nowoczesne okna do dachów płaskich, które doświetlają naturalnym światłem wnętrze, dają możliwość przewietrzania pomieszczeń oraz łączą w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne. Dzięki montażowi tego typu okien każde pomieszczenia pod płaskim dachem może być ciepłe i pełne naturalnego światła.

Okna do płaskich dachów firmy Fakro dostępne są zarówno w wersji z kopułą (typ C), jak i w wersji bez kopuły (typ F).

Konstrukcja okna typu C osłonięta jest od góry pakietem szybowym oraz wykonaną z poliwęglanu kopułą.

Fot.4 ThermoTechnology™.Fot. 4 ThermoTechnology™.

Okno DEC-C U8 z pasywnym pakietem szybowym U8 charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła U dla całego okna równym U = 0,55 W/m2K wg normy EN1873 (dla rozmiaru 120 × 120 cm). Jest to rewelacyjny parametr odnoszący się do całego okna: ościeżnicy wraz ze skrzydłem i kopułą.

Okno typu F ma nowatorski pakiet szybowy, DU8, z rewelacyjnym współczynnikiem przenikania ciepła U = 0,76 W/m2K wg EN 12567-2, co pozwala na stosowanie go w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Okno może być wykonane w dowolnym rozmiarze.

Energooszczędności sprzyja też kolejna nowość Fakro, czyli markiza AMZ Solar, która ma inteligentny system automatycznego uruchamiania w zależności od nasłonecznienia. Latem, w przypadku dużej ilości promieni słonecznych markiza samoczynnie rozsuwa się i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem. Przy pochmurnej pogodzie markiza automatycznie się zwija, zwiększając napływ naturalnego światła. Markiza AMZ Z-Wave zasilana jest prądem z sieci elektrycznej i sterowana za pomocą pilota lub przełącznika naściennego w bezprzewodowym systemie Z-Wave.

Fot.5 Okno dachowe, płaskie - typ F.Fot. 5 Okno dachowe, płaskie – typ F.

Markiza AMZ wykonana jest z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych powlekanych PCW. Tkanina ta jest zrolowana na wałku z silnikiem i umieszczona w kasetonie z profili aluminiowych montowanym nad oknem. W krawędziach tkaniny zatopiona jest taśma suwakowa, która utrzymuje odpowiednie napięcie tkaniny pomiędzy prowadnicami oraz zapobiega wypadaniu tkaniny z prowadnic. Takie połączenie tkanina-profil zwiększa jej odporność na wiatr. Rozwiązanie to wytrzymuje porywy wiatru o prędkości do 120 km/h, a wiatru bocznego – aż do 220 km/h.

Roto – co proponuje nowego?

Roto także postawiło na energooszczędność. Swój flagowy produkt, czyli okna Designo R6 i Designo R8, wyposaża w pakiety trzyszybowe z niskoemisyjnym szkleniem Roto blueTec i Roto blueTec Plus. Spełniają one wysokie wymagania energetyczne stawiane w przypadku budynków pasywnych i energooszczędnych! Okna Designo R8 i R6 pozwalają osiągnąć pozytywny bilans energetyczny, zmniejszyć koszty ogrzewania oraz gwarantują dostarczenie odpowiedniej ilości światła na poddasze.

Fot.6 Okno dachowe, z kopułą - typ C.Fot. 6 Okno dachowe, z kopułą – typ C.

Dodatkowo to także nowoczesny design i obniżony montaż, pozwalające na utworzenie z połacią dachową harmonijnej całości. Szklenie Roto blueTec to trzyszybowy pakiet do domów energooszczędnych z zewnętrzną i środkową szybą hartowaną, od wewnątrz zawiera szkło bezpieczne klejone. Wypełnienie pakietu stanowi argon, okno pokryte jest też powłoką samoczyszczącą Aquaclear. Parametry tego pakietu szybowego to: Uw = 1,0 W/m2K oraz Ug = 0,8 W/m2K. Szklenie Roto blue- Tec Plus to trzyszybowy pakiet do domów pasywnych z zewnętrzną i środkową szybą hartowaną, od wewnątrz zamontowane ma szkło bezpieczne klejone. Wypełnienie tego pakietu szybowego stanowi krypton, okno pokryte jest także powłoką samoczyszczącą Aquaclear. Parametry tego pakietu szybowego to: Uw = 0,8 W/m2K (dla okien z PVC) i Ug = 0,5 W/m2K.

Fot.7 Markiza AMZ Z-Wave.Fot. 7 Markiza AMZ Z-Wave.
Fot.8 Okna Roto Designo.Fot. 8 Okna Roto Designo.

W oknach Designo R6 i R8 fabrycznie montowany do ramy okna jest Termo-blok WD. Termo-blok WD wykonany jest z elastycznego polipropylenu lub polietylenu, odpornych na promieniowanie UV i proces utleniania. Rozwiązanie to gwarantuje wyższe parametry izolacyjne całego okna: współczynnik Uw jest lepszy o 15%, a temperatura miejsca połączenia ramy z wnęką wewnątrzokienną o około 5°C. Taka konstrukcja skutecznie eliminuje pojawienie się mostka termicznego w najbardziej do tej pory narażonym miejscu oraz zapobiega kondensacji pary wodnej.

Okna Designo – dzięki unikalnym rozwiązaniom – wyróżniają się najwyższą funkcjonalnością oraz niezwykłą energooszczędnością.

4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 9 grudnia, 2014

Autor:

4.7/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły