Sterowanie i napędy okien

Okna dachowe ze wspomaganiem

Okna dachowe bywają instalowane w większej niż jedno liczbie, a także dość wysoko lub w trudno dostępnych miejscach. Dlatego warto ułatwić sobie ich obsługę – otwieranie i zamykanie, a także zasłanianie. Służą do tego odpowiednie urządzenia, które umożliwiają zdalną obsługę okien.

Automatyka do okien – wygoda czy konieczność?

Okna dachowe bardzo często umieszczane są wysoko w połaci dachu – po to by dobrze oświetlały pomieszczenie i po to, by przestrzeń poniżej dało się efektywnie wykorzystać. Problemem wtedy staje się otwieranie i zamykanie okien, a także korzystanie z akcesoriów pozwalających na kontrolowanie dopływu światła. Przy oknach połaciowych, inaczej niż przy tradycyjnych, montaż takich akcesoriów – rolet i żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych – bywa koniecznością, bo specyficzne usytuowania okien dachowych sprawia, że do wnętrz wpada przez nie więcej światła. To, co doskonałe zimą, latem może stanowić spory problem dla mieszkańców. Dlatego wiele okien dachowych jest od razu wyposażanych przez inwestorów w rolety czy żaluzje, a często w oba rodzaje przesłon.

Gdy mamy jedno – dwa okna połaciowe, umieszczone na wysokości okien tradycyjnych, wtedy obsługa ręczna nie sprawia zazwyczaj problemów mieszkańcom poddasza, po prostu przebiega tak jak obsługa okna tradycyjnego, a takie okno zazwyczaj pozbawione jest udogodnień w postaci rozwiniętej automatyki.

Jednak wspinanie się do np. 4 okien dachowych to już może być problem – szczególnie rano, gdy wszyscy domownicy spieszą się do swoich zajęć. Dodać tu trzeba męczącą konieczność pamiętania o zamknięciu okna dachowego, którego pozostawienie otwartego na czas ulewnego deszczu często może przyczynić wielu szkód – z powodu jego nietypowego usytuowania.

Z powyższych powodów instalowanie automatyki do okien dachowych staje się coraz powszechniejsze i nie jest uznawane za luksus, lecz konieczność.

Okna dachowe ze wspomaganiem

Kupić można już w pełni zautomatyzowane okna z zasilaniem elektrycznym i wszelkimi akcesoriami, ale także można w podobne udogodnienia wyposażyć istniejące już okna. Warto jednak pamiętać, że konieczne jest sięgnięcie po systemy oferowane przez producenta tych konkretnych okien, by uniknąć późniejszych problemów, np. z pracą siłowników, które dobierane są do wielkości (czyli wagi) okna.

Elektrycznie lub solarnie

Jak już wspomnieliśmy, bardzo często instalacja automatyki do okien dachowych jest koniecznością. Producenci, przewidując to, oferują możliwość wyposażenia okien w elektryczne sterowanie. Nie da się ukryć, że okna sterowane elektrycznie podnoszą koszty inwestycji w okna, dlatego wielu inwestorów rozkłada sobie to na dwa etapy, bowiem specyficzną zaletą okien dachowych jest to, że każde okno można doposażyć w elektryczne akcesoria nie tylko na etapie montażu, ale też później, już w trakcie użytkowania. Jedyną rzeczą o której inwestor, planując rozłożenie tej inwestycji na etapy, powinien pamiętać to konieczność doprowadzenia prądu w pobliże okien dachowych, by łatwo można było zasilać przyszłe akcesoria.

Najważniejsze zalety systemów elektrycznych to:
– możliwość otwierania i zamykania okien znajdujących się poza zasięgiem rąk;
– możliwość zdalnego sterowania oknem;
– możliwość zdalnego sterowania akcesoriami przeciwsłonecznymi;
– możliwość zaprogramowania różnych operacji – zarówno tych dotyczących okna, jak i akcesoriów i połączenie systemu sterującego pracą okien i zamontowanych w nich akcesoriów z systemem domu inteligentnego.

Okna dachowe ze wspomaganiem

Zasilaniem elektrycznym okna można sterować oczywiście za pomocą przycisku umieszczonego na ścianie, ale wtedy będzie to dotyczyło jedynie otwierania/zamykania okna, a jego akcesoria przeciwsłoneczne będziemy obsługiwali ręcznie lub elektrycznie – za pomocą pilota. Dlatego lepiej od razu zdecydować się na montaż systemu do zdalnego sterowania zarówno oknem, jak i akcesoriami – zasilanego elektrycznie i obsługiwanego za pomocą pilota. Pilot steruje pracą siłownika, który jest odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie okna, a także jego uchylanie na życzenie. Za pomocą dobrze zaprogramowanego pilota można obsługiwać jednocześnie otwieranie i pracę akcesoriów w trzech – pięciu oknach (liczba ta zależy od producenta).

Gdy nie ma możliwości doprowadzenia prądu w pobliże okna, albo gdy chcemy być ekologiczni, albo też, gdy inwestycja byłaby nieopłacalna, bo do obsługi mamy 1–2 okna – wtedy możemy zdecydować się na montaż akcesoriów przeciwsłonecznych zasilanych energią słoneczną. Tak zasilana przesłona jest niezależna od instalacji elektrycznej i nie wymaga montażu okablowania. Panel słoneczny jest najczęściej umieszczony na kasecie rolety lub markizy, a w przypadku rolety wewnętrznej – w dolnej listwie rolety, która jest widoczna od zewnątrz. Zasilane energią słoneczną akcesoria są wyposażone w czujnik ładowania baterii, który informuje, ile razy możemy je podnieść i opuścić. Oczywiście trzeba dbać o czystość panelu solarnego – usuwać z niego liście i śnieg, by ładowanie baterii słonecznej odbywało się bez problemu. Akcesoria zasilane energią słoneczną nadal nie są jednak tanie, na dodatek pracą każdego z nich steruje odrębny pilot – jeden dla jednego okna i dla jednego akcesorium. Dlatego przy większej liczbie okien warto jednak pokusić się o remont (o ile nie byliśmy przewidujący i nie mamy w pobliżu okna doprowadzonego prądu) i zainstalować elektryczne sterowanie oknami dachowymi.

Montaż – jak zawsze – gwarancją sukcesu

Montaż okien dachowych, jeśli chcemy mieć pewność, że będzie przeprowadzony bezbłędnie oraz chcemy mieć gwarancję producenta – powinna przeprowadzać ekipa autoryzowana przez producenta okien. Natomiast wiele z akcesoriów może zamontować samodzielnie bardzo doświadczony majsterkowicz. Mniej wprawnym producenci proponują zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy, na przykład przeszkolonych przez firmę dekarzy (oraz elektryka, jeśli np. roleta ma być zasilana elektrycznie).

Okna dachowe ze wspomaganiem

Dwa etapy montażu – zdjęcie i ponowne założenie części oblachowania okna oraz wywiercenie w ościeżnicy otworu do zainstalowania okablowania czy korbki, gdy zostaną nieumiejętnie przeprowadzone mogą przysporzyć później problemów inwestorom. Nieprawidłowo wykonane zdejmowanie oblachowania oraz wiercenie w ościeżnicy mogą spowodować uszkodzenie okna i jego nieszczelność, a także nieprawidłowe działanie rolety, co może się przyczynić do jej mechanicznego uszkodzenia.

Samodzielnie stosunkowo łatwo jest zainstalować roletę zasilaną baterią solarną – nie wymaga to ani doprowadzania energii elektrycznej w pobliże okna, ani też wiercenia w ramie jakiegokolwiek otworu.

Również markizy można mocować samodzielnie, ale postępować należy w tym przypadku zgodnie z załączoną instrukcją. Pomoc fachowca może być potrzebna jedynie przy instalacji markizy zasilanej elektrycznie.

Okna połaciowe z wysoką inteligencją

Okna dachowe zasilane elektrycznie i zdalnie sterowane już same w sobie stanowią mikro system inteligentny, bo ich pracę da się zaprogramować. Jednocześnie dają się włączyć albo do systemu domu inteligentnego, w którym za bezpieczeństwo, ale też wietrzenie, ogrzewanie, oświetlenie naturalne i sztuczne odpowiada centrala programowana przez domowników i zazwyczaj połączona z agencją ochrony. Nowoczesnym domem inteligentnym można zarządzać zdalnie za pomocą urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. To kierunek rozwoju automatyki okiennej, w którym firmy będą niewątpliwie podążały.

Velux proponuje np. io-homecontrol, w którym okna włączone są do systemu, w którym za pomocą sterowania radiowego koordynuje się pracę wielu domowych urządzeń – ogrzewania, okien, oświetlenia.

4.9/5 - (48 votes)

Data publikacji: 24 października, 2013

Autor:

4.9/5 - (48 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwonKa
    środa, 16 stycznia, 2019

    Automatyczne sterowanie oknami dachowymi uważam za ogromne ułatwienie w obsłudze tychże okien.Pamiętam jeszcze czasy kiedy okna otwierał mąż z drabiny.Na szczęście ktoś wymyślił świetne rozwiązanie.

  2. automatyk
    piątek, 25 stycznia, 2019

    Często zdarza się, że na poddaszu mamy utrudniony dostęp do okna dachowego. Może to wynikać z aranżacji pomieszczenia, w którym ustawione meble uniemożliwiają jego bezproblemową obsługę. I tu z pomocą przychodzi automatyka. Sterowanie okna pilotem, a do tego rolety również obsługiwane zdalnie to niewątpliwie marzenie niejednego właściciela domu z użytkowym poddaszem. Pewną barierą może być zapewne cena takiego rozwiązania.

Podobne artykuły