Okna dachowe, które wyprzedzają przyszłość

 

Obecnie konkurencja na rynku globalnym opiera się przede wszystkim na technologicznym wyścigu. Światowa rywalizacja motywuje do działania, zmusza do nieustannego podnoszenia jakości i rozwoju innowacyjności, a sukces odnosi ten, kto potrafi wyprzedzić przyszłość. W branży producentów okien dachowych od lat skutecznie robi to polska firma FAKRO. Rokrocznie wdraża kilkanaście nowatorskich rozwiązań dotyczących okien dachowych, mobilizując innych producentów i wymuszając na nich rozwój oraz podnoszenie standardu produktów.

Przełomowe rozwiązanie w konstrukcji okien dachowych

Krokiem milowym w rozwoju konstrukcji okien dachowych i wyznacznikiem nowych trendów w branży stało się produkowane od kilku lat przez FAKRO okno uchylnoobrotowe FPP-V preSelect. W oknie tym zastosowano nowatorski system okuć umożliwiający oddzielenie funkcji uchylnej okna od funkcji obrotowej. To nowatorskie i chronione patentem rozwiązanie, zapewnia pełną stabilność skrzydła przy dwóch sposobach otwierania okna, co podnosi jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto w oknie dachowym preSelect uchylone skrzydło można zatrzymać w dowolnej pozycji. Zastosowane w oknie uchylno-obrotowe FPP-V preSelect absolutne novum w rozwiązaniach konstrukcyjnych, pozwoliło FAKRO wyprzedzić wszystkich branżowych konkurentów.

Najwyższe jednoramowe okno dachowe świata

Okno o podwyższonej osi obrotu proSky

Podobnie stało się z produkcją okien dachowych o dużej powierzchni przeszklenia. Już kilka lat temu firma FAKRO, przygotowała serię wysokich okien o szerokościach, które bez problemu mieszczą się między standardowym rozstawem krokwi. Poprzez zastosowanie podwyższonej osi obrotu zwiększono ich wysokość do 180-ciu a nawet 206-ciu cm. Duża powierzchnia przeszklenia powoduje, że pomieszczenia są doskonale doświetlone. Umieszczona w dolnej części okna klamka jest łatwo dostępna, a podwyższona oś obrotu pozwala nawet wysokiej osobie wygodnie stać pod otwartym skrzydłem. Te wyjątkowe okna dachowe o nazwie proSky to najwyższe, jednoramowe okna dachowe na świecie.

Nowy standard bezpieczeństwa

ezprzewodowy system sterowania Z-Wave

Polski producent wyznaczył kierunek rozwoju branży także pod innym względem – wyposażył swoje okna dachowe nie tylko w hartowane szyby, ale także w system wzmocnienia konstrukcji topSafe, który w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo użytkowania okien. System zwiększa odporność okna na włamanie oraz chroni je przed otwarciem podczas przypadkowego nadepnięcia na skrzydło. Produkowane przez FAKRO okna dachowe posiadają co najmniej III klasę bezpieczeństwa dla całego okna, łącznie z szybą (wg EN 13049). Nowosądeckie przedsiębiorstwo jako pierwsze wprowadziło na rynek pełną ofertę okien dachowych z taką właśnie klasą bezpieczeństwa, wyznaczając tym samym zupełnie nowe standardy w branży okien dachowych. Nowe okno dachowe FAKRO FTP-V P2 Secure to produkt podnoszący zwłaszcza bezpieczeństwo antywłamaniowe pomieszczeń. Okno to zostało wyposażone w system wzmocnienia topSafe, elementy zabezpieczają- ce szybę antywłamaniową przed jej wymontowaniem oraz klamkę z blokadą, która zapobiega łatwemu otwarciu okna z zewnątrz.

Bezobsługowa wentylacja

FAKRO jako jedyna firma na rynku okien dachowych wprowadziła jako standardowe rozwiązanie do okien drewnianych Profi automatyczny nawiewnik V40P. Dzięki automatycznej regulacji wielkości kanału przepływu nawiewnik ten dostarcza do pomieszczenia optymalną ilość powietrza i zapewnia zdrowy mikroklimat na poddaszu oraz oszczędność energii cieplnej.

Najcieplejsze okno dachowe na świecie

W przypadku FAKRO określenie „naj” odnosi się także do kwestii związanych z energooszczędnością. Oddzielną klasę okien dachowych oferowanych przez polskiego producenta stanowi okno FTT U8 Thermo o podwyższonych parametrach termoizolacyjności, przeznaczone dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego. W oknie tym zastosowana została poszerzona rama skrzydła oraz superenergooszczędny, trzykomorowy pakiet szybowy. Montaż okna ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym z dodatkową termoizolacją EHV-AT Thermo, pozwolił na uzyskanie najlepszego współczynnika na świecie dla całego okna na poziomie Uw= 0,58W/m2K. Okno to wyposażone jest ponadto w pakiet kołnierzy izolacyjnych XDK. Kołnierze Thermo mogą być także stosowane do pozostałej, szerokiej oferty okien dachowych FAKRO.

Uniwersalny montaż

Superenergooszczędne okno Thermo

FAKRO zastosowało w swoich oknach jedyny w swoim rodzaju, przyjazny dla dekarzy uniwersalny system montażu, pozwalający na łatwy i szybki montaż okna niezależnie od konstrukcji dachu oraz rodzaju pokrycia dachowego. System ten umożliwia na montaż okna dachowego FAKRO na trzech różnych głębokościach w konstrukcji dachu (N, V, J) zarówno na łatach jak i na krokwiach. Głębszy montaż okna (V, J) zapewnia lepszą izolację termiczną wokół niego oraz wySuperenergooszczędne okno Thermo soką estetykę przez dopasowanie się do wysokości pokrycia dachowego. Wysokość montażu N umożliwia podniesienie okna ponad płaszczyznę pokrycia dachowego, co jest szczególnie ważne w eksploatacji domów zlokalizowanych w krajach, gdzie występują obfite opady śniegu. W celu zabezpieczenia najlepszych parametrów termicznych FAKRO oferuje w tym rozwiązaniu kołnierz uszczelniający z dodatkową termoizolacją EHN-AT Thermo.

Zintegrowany, bezprzewodowy system sterowania

Firma FAKRO wprowadziła także na rynek nowy, bezprzewodowy system komunikacji między urządzeniami elektrycznymi pod nazwą Z-Wave, dzięki czemu wszechobecna w domu automatyka (ogrzewanie, oświetlenie, alarmy, sterowanie oknami dachowymi, roletami, bramami garażowymi) jest zintegrowana w jeden system. Już w 2007 roku firma zastosowała w systemie na podczerwień dotykowy panel sterujący, a w 2009 dostępny on był również w systemie Z-Wave. Rok później podczas największych w branży cyfrowej targów CeBIT, organizowanych rokrocznie w Hannowerze zaprezentowała możliwość sterowania oknem dachowym za pomocą smartfonów oraz przez internet.

Polska myśl konkurencyjna

FAKRO od zawsze stawia na innowacyjność, a dumą firmy jest nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym pracuje ponad 70 inżynierów. Producent ma na swoim koncie niemal 90 zgłoszeń patentowych. Do wielu krajów świata eksportuje nie tylko okna dachowe, ale również rozwiązania i myśl twórczą polskich inżynierów, wytyczając w ten sposób nowe kierunki rozwoju dla branży okien dachowych na świecie.

FAKRO

Data utworzenia: 29.11.2012


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły