Oryginalne formy

Rozległe dachy, które chcą dosięgnąć nieba
Rozległe dachy, które chcą dosięgnąć nieba 

Domy czynszowe, które biuro FARO Architecten zaprojektowało dla Nolmerban- Plan w Petten, może nie wyróżniają się wielkością, ale też trudno ich nie zauważyć. Dwadzieścia domów wybudowano w trzech rzędach, a ich dachy wznoszą się ponad wydmami. „Plan nawiązuje do zabudowy, jaką można tu zobaczyć na wielu nowych osiedlach. My nadaliśmy mu nowy, radosny akcent”, mówi Pieter Weijnen z FARO Architecten.

„Bouwcompagnie“ tworzy koncepcje i buduje nowe domy w wielu miejscowościach północnej Holandii, w tym często na nowych osiedlach. Piętnaście małych domów czynszowych, powstało głównie z myślą o młodych ludziach i z tego względu mają one raczej niewielką powierzchnię. Autorem koncepcji architektonicznej jest FARO Architecten. „Chcieliśmy stworzyć małą dzielnicę z ulicami wokół placu“, wyjaśnia Weijnen. Cechą charakterystyczną tych domów jest niska ściana szczytowa i stosunkowo duży dach.

Trwała jakość

Rozległe dachy, które chcą dosięgnąć nieba

Domy te są widoczne już z daleka. Wyróżniają je przede wszystkim szpiczaste dachy i soczysty kolor świeżej pomarańczy. „Zleceniodawca chciał, by zaprojektować domy trwałe i komponujące się z otoczeniem. W tym celu zapoznaliśmy się z typami domów najczęściej stawianych w tej okolicy: gospodarstwami rolnymi z dachami półszczytowymi. Nie chcieliśmy jednak wzorować się na zaczerpniętych z otoczenia elementach, one były dla nas raczej inspiracją. Zmieniliśmy je i pokazaliśmy w nowym świetle.“ Dachy zaczynają się tuż nad nadprożem drzwi wejściowych i idą w górę na wysokość przeciętnego piętra. Na końcu szeregu linia kalenicy robi skok do góry, a najwyższy punkt sięga aż siedemnastu metrów. Pokrycie dachowe jest jednolite, w kolorze naturalnej czerwieni, wykonane z dachówek ceramicznych Migeon Vauban z asortymentu Koramic. Weijnen nie szczędzi też pochwał dekarzom: „Wykonanie takiego dachu to prawdziwa sztuka“. Linie kalenicy i krokwie spotykają się na szczycie dachu, na którym umieszczono cynkową stropnicę. Zarówno rytm dachówek, jak i regularność ułożenia dachówek wentylacyjnych, wpłynęły na pewną frywolność projektu. Wszystkie dachówki, nie tylko te ze szczytu, zostały specjalnie zamocowane. „Nawet jeśli nie zostało to dowiedzione naukowo, wiatr w Petten wieje dwa razy silniej niż w innych regionach Holandii“ wyjaśnia Weijnen. Zleceniodawca: Bouwcompagnie Architekt: FARO Architecten Pokrycie dachu: VBK Schagen Dachówka ceramiczna: Vauban Geradschnitt naturalna czerwień

Rozległe dachy, które chcą dosięgnąć nieba
Rozległe dachy, które chcą dosięgnąć nieba

Rozległe dachy, które chcą dosięgnąć nieba

Data utworzenia: 09.05.2013


Komentarze

  • Marta napisał(a):

    Spiczaste dachy na pewno wyróżniają te domy z otoczenia. Dekarze musieli wykazać się tutaj niezwykłą starannością.

  • Leon napisał(a):

    Praktyczny przykład, że budownictwo czynszowe nie musi być sztampowe. Ciekawie zaprojektowane dachy z dachówką ceramiczną stanowią elegancki akcent wyróżniający z całego otoczenia. Całość pasuje do ogólnego konceptu. Mały dom czynszowy dla młodych ale z własnym pazurem.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły