Budownictwo tradycyjne

Oświetlenie strychu – jak zbudować funkcjonalną przestrzeń?

Adaptacja strychu to zadanie niezmiernie wymagające pod wieloma względami. W zależności od indywidualnych potrzeb można na nim stworzyć dodatkowy pokój lub praktyczną przestrzeń do magazynowania nadmiernych przedmiotów.

W każdym z omawianych przypadków jednym z kluczowych elementów jest zaplanowanie odpowiedniej instalacji oświetleniowej, która pozwoli wygodnie korzystać z tej części domu. Czy wystarczy zamontować kilka żarówek, czy lepiej wpisać strych w system inteligentnego oświetlenia? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie na strychu – do czego jest potrzebne?

Nieco mniejsze wymagania w kwestii oświetlenia strychu pojawiają się, gdy ma to być wyłącznie dodatkowa przestrzeń do przechowywania domowych archiwów. Wówczas wystarczy zaplanować kilka punktów świetlnych, które zapewnią bezpieczeństwo przemieszczania się. Ich liczba i wielkość zależą oczywiście od dostępnej przestrzeni.

Większym wyzwaniem jest stworzenie instalacji oświetleniowej na strych, który ma stać się dodatkową przestrzenią mieszkalną. Wówczas typ, liczbę i wielkość opraw dostosowuje się do specyfiki pomieszczenia. Nieco inaczej planuje się oświetlenie do sypialni i salonu niż do łazienki.

Warto zadbać o jak największy dostęp do światła dziennego, dzięki któremu przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna, przyjazna użytkownikom, a koszty oświetlenia od razu maleją. Można do tego wykorzystać oczywiście nowoczesne i wygodne okna dachowe, wyposażone w funkcjonalne rolety i żaluzje. Dzięki temu do wnętrza wpada dokładnie tyle światła, ile jest potrzebne w danej chwili.

Sterowanie oświetleniem na strychach – włączniki i gniazda elektryczne

Gdy planuje się oświetlenie na strychu, oprócz samych opraw, trzeba zaplanować lokalizację włączników światła i gniazd elektrycznych.

Te pierwsze powinny się znaleźć przy wejściach do każdego pomieszczenia oraz przy schodach. Gniazda natomiast warto rozmieścić w strategicznych miejscach, w których miałyby się znaleźć lampy lub inne urządzenia podłączane zewnętrznie do sieci elektrycznej.

Na strychach, na których panuje wysoka wilgotność lub w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zachlapania gniazda wodą, warto wybrać nowoczesne rozwiązania, jak gniazda bryzgoszczelne od Gajwer.

System inteligentny a oświetlenie na strychu

Nowoczesne włączniki światła i inne produkty oświetleniowe (oprawy i żarówki) bywają coraz częściej przystosowane do używania ich w ramach inteligentnych systemów sterowania urządzeniami elektrycznymi.

Wprowadzenie w swoim domu rozwiązań wpisujących się w Smart House znacznie zwiększa funkcjonalność i bezpieczeństwo, przy równoczesnym obniżeniu rachunków za prąd.

Nowoczesne urządzenia pozwalają na zdalne kontrolowanie lamp, w tym na używanie funkcji włącz/wyłącz lub regulację parametrów światła.

Użycie niektórych aplikacji mobilnych, pilotów lub asystentów głosowych daje też kontrolę nad innymi elementów wyposażenia, na przykład elektrycznie sterowanymi oknami lub żaluzjami. Dzięki temu zyskuje się olbrzymią swobodę i komfort zarządzania różnymi urządzeniami przy pomocy raptem jednego, dwóch kliknięć albo komendy głosowej.

Pamiętajmy o tym, że sterowanie zdalne to nie tylko bieżące używanie urządzeń. W ramach Smart House można również budować harmonogramy i zapisywać konkretne parametry do wykorzystania w przyszłości, na przykład o konkretnej godzinie w danym dniu tygodnia.

Dodatkowo system łączy się z wygodnymi czujnikami (np. ruchu), co jeszcze bardziej zwiększa komfort przemieszczania się na strychu, gdyż światło włącza się automatycznie, gdy jest potrzebne. Analogicznie, jeśli sensory nie zaobserwują ruchu, na przykład na klatce schodowej, samoistnie wygaszają niepotrzebne w danym momencie lampy.

Nowoczesne sterowanie oświetleniem nie tylko na poddaszu

Współcześnie dąży się do coraz większej integracji różnych urządzeń również w warunkach domowych. Stąd też idea Smart House zyskuje coraz większą popularność wśród prywatnych użytkowników. Dzięki temu można nie tylko wygodnie sterować zdalnie domowym oświetleniem. Tak naprawdę zyskuje się bowiem kontrolę nad wieloma innymi systemami w całym domu.

Warto zatem wykorzystać nowoczesne rozwiązania, by zwiększyć komfort funkcjonowania we własnym domu – nie tylko na strychu, ale w każdym z domowych pomieszczeń.

4.9/5 - (35 votes)

Data publikacji: 9 kwietnia, 2021

Autor:

4.9/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. sportowiec
    poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

    Strych użytkowy jest świetnym miejscem dla wypoczynku czy nawet stworzenia lokum dla rekreacji i sportu. Warto go więc dobrze doświetlić stosując w miarę możliwości okna dachowe. Niedoświetlone miejsca wymagają światła sztucznego, a korzystając z najnowszych rozwiązań technicznych warto zastosować inteligentne, zdalne sterowania.

  2. Damian
    poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

    Jeżeli wysokość strychu jest dość wysoka i nadaje się do zamieszkania najlepsze będzie naturalne światło z okna dachowego. Jeżeli nie ma wykorzystania okna, mała przestrzeń to najlepsze są jakieś punktowe lampy w odpowiednich miejscach. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań, które powinno zadowolić każdego użytkownika nawet takiego pomieszczenia jak stych.

Podobne artykuły