Na rynku

Oszczędzanie przed wyjazdem: jak się go nauczyć?

Planując wyjazd turystyczny, bez względu na kierunek, trzeba przygotować budżet przeznaczony na taki cel. Wielu z nas nawet przez cały rok i dłużej oszczędza przed wyjazdem, aby podczas urlopu móc sobie pozwolić na wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Jak nauczyć się efektywnego oszczędzania?

Cel najważniejszy

Znając cel oszczędzania, można znacznie bardziej efektywnie odkładać pieniądze, bowiem wiemy wtedy, do czego dążymy i co jest priorytetem. Jeśli naszym marzeniem od zawsze była wyprawa na kilka tygodni do Stanów Zjednoczonych czy Australii, powinniśmy oszacować wstępne koszty takiego wyjazdu, a następnie przeliczyć, jak długo i jak wysokie sumy musimy oszczędzać, aby móc zrealizować plany wyjazdowe. Nie robiąc wyjątków i oszczędzając co miesiąc założoną kwotę pieniędzy, można uzyskać całą planowaną sumę o czasie i wyruszyć w swoją podróż życia.

Problem w tym, że wiele osób sięga po oszczędności w całkiem innym celu, niż wcześniej założony, na przykład gdy nagle wypada nam niezaplanowany remont albo musieli naprawić samochód. Powody, które zmotywują nas po sięgnięcie po oszczędności, można wymieniać bez końca. Jeśli nie mamy tak silnej woli, aby odkładać pieniądze w domu do skarbonki, najlepiej będzie powierzyć je bankowi na lokacie. Bank zapewni nie tylko bezpieczeństwo naszych oszczędności, ale i pozwoli na zarabianie na nich.

Na lokacie czy koncie oszczędnościowym?

Depozyty bankowe pozwalają na efektywne oszczędzanie. Wiele banków oferuje możliwość regularnego oszczędzania na kontach oszczędnościowych. Na przykład od każdej transakcji dokonywanej kartą jej procent jest automatycznie z konta klienta przekazywany na konto oszczędnościowe. Mając jednak pewną kwotę oszczędności, można ją zdeponować na bezpiecznej, terminowej lokacie, dającej pewien procent zysku po zakończeniu okresu jej trwania. Lokata ma tę zaletę, że można dzięki niej wypracować dochód, powiększając pulę posiadanych oszczędności, a dodatkowo dana osoba nie może swobodnie wypłacać swoich pieniędzy, bez utraty odsetek. Na koncie oszczędnościowym można zaś stale powiększać kwotę, od których naliczane będą przez bank odsetki.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 3 lipca, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły