Piaskownica w ogrodzie – jak stworzyć idealne miejsce zabaw dla dzieci?

Piaskownica w ogrodzie jak stworzyć idealne miejsce zabaw dla dzieci
Piaskownica w ogrodzie jak stworzyć idealne miejsce zabaw dla dzieci 

Sezon wiosenno-letni to okres, w którym dzieci chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Już od dziesięcioleci kultowym miejscem podwórkowych zabaw jest piaskownica, w której zarówno maluszki, jak i starsze dzieci mogą przesiadywać godzinami. Jeśli masz swój ogród, możesz sam stworzyć takie przydomowe miejsce kreatywnej zabawy. Co warto wiedzieć, aby się do tego solidnie przygotować?

Jaką piaskownicę wybrać do ogrodu

To, jaki rodzaj piaskownicy wybierzemy do swojego ogrodu, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są piaskownice przenośne, wykonane z atestowanego plastiku, w żywych kolorach i zabawnych kształtach, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary świetnie sprawdzą się jako miejsce zabaw dla niemowląt i małych dzieci. Ponieważ posiadają dno, mogą też służyć latem jako brodzik dla maluszków. Taki rodzaj piaskownicy nie wymaga stałego miejsca w ogrodzie, po opróżnieniu z piasku można schować ją na zimę do następnego sezonu. Przed zakupem sprawdźmy jednak, czy interesujący nas model piaskownicy, będzie przeznaczony dla wieku naszego dziecka. Sklepy internetowe przeważnie umieszczają informację dla jakiego wieku przeznaczona jest piaskownica w opisie. Na podstawie sklepu Ogrodosfera.pl zobaczmy, że informację tę znajdziemy w opisie lub specyfikacji produktu. W niektórych też dane te są zamieszczone w instrukcji o ile takowe zamieszczone są przy produktach.

plastikowa piaskownica zamykana keter beetle
plastikowa piaskownica zamykana keter beetle

Jeśli zatem mamy w ogrodzie miejsce przeznaczone na solidniejszy obiekt, warto postawić na piaskownicę „całoroczną”, wykonaną z impregnowanego drewna, odpornego na szkodliwe działanie warunków pogodowych. Impregnacja jest tu bardzo ważna, ponieważ niechronione drewno, pozostawiona na ziemi, jest szczególnie narażone na działa nie wilgoci. W zależności od upodobań estetycznych, piaskownicę drewnianą można łatwo wkomponować w architekturę ogrodu – do wyboru mamy bowiem różne odcienie desek i różne kształty, jak klasyczny kwadrat czy oryginalny sześciokąt.

Kluczową kwestią przy zakupie przydomowej piaskownicy jest wybór takiego miejsca w ogrodzie, które zapewni małym użytkownikom maksimum komfortu. Piaskownica powinna stanąć na możliwie płaskim podłożu, w miejscu dobrze widocznym z domu czy tarasu, najlepiej zacienionym. Piasek nagrzewa się bardzo szybko, co może być szkodliwe dla bawiących się w niej maluchów, dlatego warto dodatkowo osłonić ją parasolem lub specjalnym przeciwsłonecznym żaglem. 

 Bezpieczna zabawa to podstawa

Budując przydomową piaskownicę, musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa i higieny. Poza wspomnianą ochroną przed nasłonecznieniem, musimy zadbać o odpowiedni piasek – pod żadnym pozorem nie może to być przypadkowy materiał. Jak pisze Główny Inspektor Sanitarny https://gis.gov.pl/zdrowie/piaskownica-wymagania, piaskownicę powinien wypełniać piasek specjalnie do tego przeznaczony (do kupienia np. w marketach budowlanych), który będzie wymieniany co najmniej raz na sezon i każdorazowo po stwierdzeniu charakterystycznych zanieczyszczeń. Brudny piasek to ryzyko groźnych chorób, wywoływanych np. przez bakterie z grupy coli lub salmonelli. 

Z powodów higienicznych piaskownicę trzeba też koniecznie zabezpieczyć przed zwierzętami. Pozostawione w piasku odchody psa czy kota, ze względu na bytujące w nich pasożyty, mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecięcego zdrowia, dlatego piaskownicę powinna chronić specjalna pokrywa albo szczelnie dopasowany dekiel.

piaskownica zamykana ogrodosfera
piaskownica zamykana ogrodosfera

Planując zakup ogrodowej piaskownicy, warto zatem pamiętać nie tylko o kwestiach estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych – tak, by zabawa w piasku nie stała się źródłem zmartwień, ale wyłącznie czystej, dziecięcej radości.  

Data utworzenia: 24.02.2020


Komentarze

  • Marek napisał(a):

    teraz jest wiele kombinacji piaskownicy, może przypominać autko, jajko czy jakiś inny obiekt. może posiadać jakieś wygodne siedzisko, mały parapet czy ławeczkę. przed zwierzętami to ciężko zabezpieczyć, nawet jeżeli będzie siatka na około, to są jeszcze ptaki. piaskownica musiałby być całkowicie przykrywana gdy nie będzie używana.

  • Marek napisał(a):

    Piaskownica to tradycyjne i od lat jedno z najlepszych miejsc do zabawy. Proste do wykonania i łatwe w obsłudze, z mnóstwem form w jakich może funkcjonować. Mając małe dzieci warto ją posiadać w swoim ogródku. Ważnym aspektem jest zabezpieczanie przed zwierzętami, aby uniknąć zjawiska wielkiej kuwety. Ale mimo wszystko to jedna z najlepszych zabaw naszych milusińskich i warto o tym pamiętać i zapewnić to naszym dzieciom.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły