Pierwsza na rynku wentylacja z rekuperatorem do okien dachowych

Pierwsza na rynku wentylacja z rekuperatorem do okien dachowych
Pierwsza na rynku wentylacja z rekuperatorem do okien dachowych 

W styczniu 2017 firma VELUX wprowadza do oferty nowy, zaawansowany technologiczne i energooszczędny produkt do okien dachowych – naokienną wentylację VELUX z rekuperatorem. To innowacyjne rozwiązanie oferuje wiele korzyści dla użytkowników – odzysk ciepła, wysoką wydajność wymiany powietrza oraz ochronę przed hałasem.

Świeże i ciepłe powietrze zimą

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem typu ZOV ogrzewa napływające do domu świeże powietrze ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Dzięki zaawansowanej technologii urządzenie zapewnia rekuperację na poziomie około 75%, dzięki czemu straty energetyczne powodowane przez wentylację są ograniczone do minimum, a co za tym idzie zmniejszają się wydatki poniesione na ogrzewanie.

Zimą zwracamy wyjątkową uwagę na szczelność pomieszczeń, zapominamy jednak, że brak wymiany powietrza może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie – wyjaśnia Jakub Bogacz, dyrektor marketingu firmy VELUX. Jak wynika z badania Grupy VELUX Barometr Zdrowych Domów, Europejczycy, którzy nie wietrzą domów, są dwukrotnie bardziej narażeni na choroby i alergie niż Ci, którzy wietrzą je 2-4 razy dziennieWychodząc naprzeciw tym wyzwaniom poszerzyliśmy naszą ofertę o wentylację z rekuperatorem, która pomoże zadbać o właściwą wymianę powietrza na poddaszu i zdrowie jego mieszkańców.

Wyposażając okno dachowe w naokienną wentylację VELUX z rekuperatorem użytkownicy mogą przewietrzyć pomieszczenie bez zimna i przeciągów niezależnie od pory dnia i temperatury na zewnątrz, a dzięki wysokiej jakości, wymiennym filtrom powietrza system gwarantuje ciągłą wymianę zużytego i wilgotnego powietrza na świeże. Mieszkańcy poddasza mogą mieć więc pewność, że klimat w pomieszczeniu jest optymalny, odpowiedni dla ich samopoczucia i komfortu.

Działa, gdy okno jest zamknięte

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem jest bardzo prosta w montażu i użytkowaniu – instaluje się ją na zewnątrz, nad oknem dachowym, jest więc niewidoczna od środka, a od strony dachu wygląda bardzo estetycznie, gdyż jest idealnie dopasowana do rozmiaru okna i koloru oblachowania. Aby uruchomić wentylację i cieszyć się świeżym powietrzem nie trzeba uchylać okna – wystarczy włączyć urządzenie do prądu i otworzyć klapę wentylacyjną, w którą standardowo wyposażone są okna dachowe VELUX z górnym systemem otwierania. Urządzenie może zatem pracować nawet, gdy nikogo nie ma w domu. Jest również wodoszczelne, więc mieszkańcy poddasza nie muszą martwić się o zalanie mieszkania podczas deszczu.

Energooszczędna renowacja

Takie rozwiązanie to ponadto dużo większa oszczędność i elastyczność niż wprowadzenie większego scentralizowanego systemu w całym budynku. Urządzenie można zamontować na każdym etapie użytkowania okna, dzięki czemu, w zależności od potrzeb i możliwości, użytkownicy mogą zdecydować się na instalację tylko w kilku wybranych pomieszczeniach, w których przebywają najczęściej. Co więcej, produkt pozwala na indywidualną konfigurację i wybór jednego z dziewięciu poziomów pracy. W ten sposób, w każdym wnętrzu można ustawić inną intensywność przepływu powietrza – zależnie od rodzaju wybranego filtra od 11 do 28,5 m3/h.

Wentylacja z rekuperatorem znajduje szczególne zastosowanie w przypadku remontu bądź adaptacji poddasza. W takich sytuacjach, instalacja centralnego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła bardzo często jest niemożliwa lub wiąże się z wysokimi kosztami – wyjaśnia Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny firmy VELUX. Montaż rozwiązania firmy VELUX nie wymaga dodatkowych prac i nadkładów finansowych – wystarczy jedynie doprowadzić zasilanie w okolice okna. 

Wentylacja z odzyskiem ciepła to doskonałe rozwiązanie do sypialni i pokoi dziecięcych, bowiem nawet na najwyższym trybie system pracuje bardzo cicho. Ponadto ogranicza poziom hałasu z zewnątrz aż o 44dB i tym samym gwarantuje spokojny sen, zapewniając wysoką jakość powietrza. Urządzenie jest również bardzo energooszczędne – na piątym poziomie intensywności przepływu powietrza zużywa jedynie 0,18 W/(m2/h) 26 kWh na rok.

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem typu ZOV nie ogranicza żadnej funkcji okna i może być instalowana razem z roletami zewnętrznymi oraz markizami sterowanymi elektrycznie. Nadaje się do montażu w dachach o kącie nachylenia od 20 do 60° na oknach obrotowych VELUX Nowej Generacji GGL i GGU z górnym systemem otwierania, o szerokości 78 i 94 cm, a od maja 2017 roku także o szerokości 114 cm.

Data utworzenia: 28.01.2017

Więcej na temat:

Komentarze

 • Kama napisał(a):

  Rekuperacja to bardzo przydatne rozwiązanie. Możemy przewietrzyć pomieszczenie, a nie tracimy ciepła. Jest to ważne zwłaszcza zimą. Na pewno koszt instalacji takiego rozwiązania nam się zwróci.

 • Andrzej napisał(a):

  Taka nadokienna wentylacja to genialne rozwiązanie. Z pewnością szczególnie przyda się w budynkach z poddaszem użytkowym, zwłaszcza latem, ponieważ bez otwierania okna, a co za tym idzie bez strachu iż jakiś nieproszony gość się przez nie do środka dostanie, zapewni dopływ świeżego powietrza. Jest to świetne techniczne rozwiązanie, które jak podaje producent sprawdzi się również zimą poprzez niwelowanie strat energii.

 • kos napisał(a):

  Odpowiednia wentylacja okien dachowych bardzo jest potrzebna w moim domu i chętnie zainstaluję taki innowacyjny produkt w swoich oknach.Tylko muszę do tego znaleźć dobrych fachowców aby taka na okienną wentylację mi zamontowali.

 • Lukas napisał(a):

  Firma VELUX co jakiś czas wprowadza bardzo ciekawe innowacje . Na okienna wentylacja tzw.rekuperator.Jest to dość wspaniały produkt ,który ma wiele korzysci , energooszczędnosć , wyciszenie przed hałasem itp. Mysle ze warto w przyszłości to wykorzystać

 • kolo napisał(a):

  Bardzo fajne rozwiązanie które minimalizuje straty ciepła.Firma welux coraz nas zaskakuję jakimiś innowacyjnymi rozwiązaniami na pewno znajdą dużo nabywców na swój produkt

 • ikowalska24 napisał(a):

  Świetne i ekonomiczne rozwiązanie.System do minimum redukuje straty ciepła,a to ogromnie wazne.

 • Pączek napisał(a):

  Takie rozwiązanie na pewno znajdzie sporą grupę odbiorców ze względu na szereg posiadanych korzyści. Taka wentylacja jest potrzebna w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo system ten redukuje straty ciepła co tylko potęguje jego wartość.

 • Andrzej W. napisał(a):

  Firma Velux co pewien czas wprowadza do swojej jakieś innowacyjne wynalazki. Nie słyszałem aby u innych producentów była dostępna naokienna wentylacja z rekuperatorem. To rozwiązanie które ułatwia nam życie.

 • Karol napisał(a):

  Wiadomo, że ważnym elementem dachu są okna ale równie ważnym jest prawidłowa wentylacja. Zewnętrzna aura nie zawsze pozwala na wietrzenie przy otwartym oknie więc super pomysłem jest taka wentylacja, która pozwala wywietrzyć pomieszczenie przy zamkniętym oknie. Dodatkowym atutem jest łatwa instalacja i schludny wygląd.

 • odzyskiwacz napisał(a):

  Idealne oszczędne rozwiązanie. Nie ma potrzeby wykonywania centralnej wentylacji z siecią kanałową. Miejscowe nadokienne urządzenie zapewni dopływ powietrza zewnętrznego, oszczędzając przy tym energię cieplną poprzez zastosowanie odzysku ciepła. Dodatkowo zastosowany filtr powietrza chroni przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi.

 • Ania Mal napisał(a):

  Rewelacyjne rozwiązanie, które generuje dodatkowe oszczędności. VELUX ciągle szuka nowych rozwiązań technologicznych.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także