Pierwsza na rynku wentylacja z rekuperatorem do okien dachowych

 

W styczniu 2017 firma VELUX wprowadza do oferty nowy, zaawansowany technologiczne i energooszczędny produkt do okien dachowych – naokienną wentylację VELUX z rekuperatorem. To innowacyjne rozwiązanie oferuje wiele korzyści dla użytkowników – odzysk ciepła, wysoką wydajność wymiany powietrza oraz ochronę przed hałasem.

Świeże i ciepłe powietrze zimą

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem typu ZOV ogrzewa napływające do domu świeże powietrze ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Dzięki zaawansowanej technologii urządzenie zapewnia rekuperację na poziomie około 75%, dzięki czemu straty energetyczne powodowane przez wentylację są ograniczone do minimum, a co za tym idzie zmniejszają się wydatki poniesione na ogrzewanie.

Zimą zwracamy wyjątkową uwagę na szczelność pomieszczeń, zapominamy jednak, że brak wymiany powietrza może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie – wyjaśnia Jakub Bogacz, dyrektor marketingu firmy VELUX. Jak wynika z badania Grupy VELUX Barometr Zdrowych Domów, Europejczycy, którzy nie wietrzą domów, są dwukrotnie bardziej narażeni na choroby i alergie niż Ci, którzy wietrzą je 2-4 razy dziennieWychodząc naprzeciw tym wyzwaniom poszerzyliśmy naszą ofertę o wentylację z rekuperatorem, która pomoże zadbać o właściwą wymianę powietrza na poddaszu i zdrowie jego mieszkańców.

Wyposażając okno dachowe w naokienną wentylację VELUX z rekuperatorem użytkownicy mogą przewietrzyć pomieszczenie bez zimna i przeciągów niezależnie od pory dnia i temperatury na zewnątrz, a dzięki wysokiej jakości, wymiennym filtrom powietrza system gwarantuje ciągłą wymianę zużytego i wilgotnego powietrza na świeże. Mieszkańcy poddasza mogą mieć więc pewność, że klimat w pomieszczeniu jest optymalny, odpowiedni dla ich samopoczucia i komfortu.

Działa, gdy okno jest zamknięte

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem jest bardzo prosta w montażu i użytkowaniu – instaluje się ją na zewnątrz, nad oknem dachowym, jest więc niewidoczna od środka, a od strony dachu wygląda bardzo estetycznie, gdyż jest idealnie dopasowana do rozmiaru okna i koloru oblachowania. Aby uruchomić wentylację i cieszyć się świeżym powietrzem nie trzeba uchylać okna – wystarczy włączyć urządzenie do prądu i otworzyć klapę wentylacyjną, w którą standardowo wyposażone są okna dachowe VELUX z górnym systemem otwierania. Urządzenie może zatem pracować nawet, gdy nikogo nie ma w domu. Jest również wodoszczelne, więc mieszkańcy poddasza nie muszą martwić się o zalanie mieszkania podczas deszczu.

Energooszczędna renowacja

Takie rozwiązanie to ponadto dużo większa oszczędność i elastyczność niż wprowadzenie większego scentralizowanego systemu w całym budynku. Urządzenie można zamontować na każdym etapie użytkowania okna, dzięki czemu, w zależności od potrzeb i możliwości, użytkownicy mogą zdecydować się na instalację tylko w kilku wybranych pomieszczeniach, w których przebywają najczęściej. Co więcej, produkt pozwala na indywidualną konfigurację i wybór jednego z dziewięciu poziomów pracy. W ten sposób, w każdym wnętrzu można ustawić inną intensywność przepływu powietrza – zależnie od rodzaju wybranego filtra od 11 do 28,5 m3/h.

Wentylacja z rekuperatorem znajduje szczególne zastosowanie w przypadku remontu bądź adaptacji poddasza. W takich sytuacjach, instalacja centralnego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła bardzo często jest niemożliwa lub wiąże się z wysokimi kosztami – wyjaśnia Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny firmy VELUX. Montaż rozwiązania firmy VELUX nie wymaga dodatkowych prac i nadkładów finansowych – wystarczy jedynie doprowadzić zasilanie w okolice okna. 

Wentylacja z odzyskiem ciepła to doskonałe rozwiązanie do sypialni i pokoi dziecięcych, bowiem nawet na najwyższym trybie system pracuje bardzo cicho. Ponadto ogranicza poziom hałasu z zewnątrz aż o 44dB i tym samym gwarantuje spokojny sen, zapewniając wysoką jakość powietrza. Urządzenie jest również bardzo energooszczędne – na piątym poziomie intensywności przepływu powietrza zużywa jedynie 0,18 W/(m2/h) 26 kWh na rok.

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem typu ZOV nie ogranicza żadnej funkcji okna i może być instalowana razem z roletami zewnętrznymi oraz markizami sterowanymi elektrycznie. Nadaje się do montażu w dachach o kącie nachylenia od 20 do 60° na oknach obrotowych VELUX Nowej Generacji GGL i GGU z górnym systemem otwierania, o szerokości 78 i 94 cm, a od maja 2017 roku także o szerokości 114 cm.


Pierwsza na rynku wentylacja z rekuperatorem do okien dachowych
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także