Pilarka taśmowa – najbardziej uniwersalna maszyna ciesielska

Pilarka taśmowa - najbardziej uniwersalna maszyna ciesielska
Pilarka taśmowa - najbardziej uniwersalna maszyna ciesielska 

Nie ma na rynku bardziej uniwersalnej i wszechstronnej maszyny jaką jest pilarka taśmowa. Jeśli młody cieśla chciałby rozpocząć własną działalność to byłaby to pierwsza maszyna, jaką powinien zakupić, gdyż umożliwia mu ona wykonanie większości cięć przy stawianiu więźb dachowych.

Taką pilarką jest pilarka taśmowa Z 5 Ec firmy MAFELL. Zakres cięcia, jakie umożliwia pilarka taśmowa, jest bardzo szeroki: – profile dekoracyjne, – zaciosy, – zaciosy koszowe, – nakładki skośne, – czopy, – wpusty/połączenia na zakładkę, – zacięcia kulawki. Pilarką taśmową Z 5 Ec można obrabiać zarówno pojedyncze krokwie, jak i całą serię, ponieważ pilarka ta jest przystosowana do pracy wzdłuż szyny prowadzącej. Do wyboru jest szyna o długości 3 m w jednym kawałku albo 2 × 1,5 m. Pilarka taśmowa w przeciwieństwie do zwykłej pilarki łańcuchowej (popularnie wśród cieśli zwana motorówką) daje czysty przekrój cięcia. Nie trzeba już dodatkowo szlifować czy strugać krokwi, bo uzyskana powierzchnia jest gładka. Do tego duża głębokość cięcia do 305 mm sprawia, że żadna krokiew jej się nie oprze. Unikalnym rozwiązaniem w pilarkach taśmowych firmy MAFELL jest możliwość obrotu prawej taśmy o 30°, co pozwala na wcięcie się w materiał pod kątem prostym na głębokość 90 mm bez ryzyka uszkodzenia materiału drugą taśmą. Jest to bardzo przydatne przy wykonywaniu np. połączeń na zakładkę. Maszynę można również przezbroić w pilarkę obsługiwaną przez 2 osoby – wystarczy przesunąć uchwyty pilarki do góry, a na dole pilarki zamontować dodatkową rączkę. Dzięki temu możemy ciąć pilarką pod kątem w dwóch płaszczyznach. Oczywiście wymaga to pewnej wprawy od użytkowników, ale nie jest to niemożliwe.

Pilarka taśmowa - najbardziej uniwersalna maszyna ciesielska

Pilarki taśmowe firmy MAFELL wyposażone są w wysokowydajny silnik CUprex o mocy 2250 W z elektronicznym układem kontroli. Dzięki zwiększonej ilości zwojów miedzianych pilarka ma duży zapas mocy pomimo, że jest to silnik jednofazowy. Pozwala on na osiągnięcie optymalnego momentu obrotowego nawet przy maksymalnych obciążeniach. Dodatkowo płynna regulacja prędkości obrotowej (od 650 do 1550 obrotów/minutę) pozwala na dostosowanie jej odpowiednio do indywidualnych wymagań. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika powietrze, które tam powstaje używane jest do wydmuchiwania wiórów powstających w czasie cięcia. Dzięki temu dmuchawa zapewnia czysty widok na obrabiany przedmiot, a wióry nie wpadają w oczy osobie obsługującej maszynę.

Pilarka taśmowa - najbardziej uniwersalna maszyna ciesielska

Mechaniczny hamulec bezpieczeństwa to zintegrowany hamulec z wyłącznikiem napięcia. Dzięki temu zagwarantowane jest większe bezpieczeństwo obsługi. Metalowe ramię pilarki taśmowej Z 5 Ec zrobione jest ze specjalnego stopu magnezu, który daje jej lekkość aluminium, ale wytrzymałość stali. Dlatego pilarka ta waży tylko 13,7 kg. Precyzyjne prowadzenie piły taśmowej umożliwia stosowanie cienkich i szerokich pił taśmowych. Dostępne są piły taśmowe o szerokości 6 i 8 mm. Firma MAFELL w swojej ofercie posiada również specjalną pilę taśmową o podwójnym uzębieniu. Ułatwia to wycofanie pilarki w zwłaszcza w mokrym drewnie, szczególnie jeśli piła taśmowa zablokowała się w materiale. Inaczej jedynym sposobem odblokowania maszyny jest przecięcie piły taśmowej.

Pilarka taśmowa - najbardziej uniwersalna maszyna ciesielska

Standardowo pilarki wyposażone są w trzy rodzaje pił taśmowych: – piła taśmowa o szer. 8 mm, 4Z/cal, dwustronna, – piła taśmowa o szer. 8 mm, 4Z/cal, – piła taśmowa o szer. 6 mm, 4Z/cal. Do tego w wyposażeniu dostarczana jest dodatkowa rączka do obsługi maszyny przez 2 osoby, prowadnica równoległa i kabel zasilający o dł. 10 m. Dodatkowym wyposażeniem jest specjalny stojak na kółkach, który bardzo ułatwia transport maszyny. Głównym importerem firmy MAFELL w Polsce jest firma ANDREMA. Więcej informacji na www.mafell.pl.

DANE TECHNICZNE Z 5 EC
Długość cięcia 305 mm
Piła taśmowa 6/8 mm
Kąt obrotu 1 taśmy 0 – 30°
Prędkość obrotowa 650 – 1550 obr./min.
Prędkość cięcia 6,9 – 16,6 m/s
Pobór mocy 2250 W
Ciężar 13,7 kg

Data utworzenia: 29.04.2013


Komentarze

  • Jacek napisał(a):

    Jedna pilarka taśmowa Z5EC i aż prawie 10 możliwości cięcia. Mafell to dobry niemiecki sprzęt na jak na start firmy. Ich produkty są raczej niezawodne i najwyższej jakości, a więc warto zainwestować.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły