Płyta, która nie boi się wilgoci

Pfleiderer płyta MDF.RWH
Pfleiderer płyta MDF.RWH 

Obawa przed brakiem odporności na działanie wilgoci to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył receptę na ten problem – płytę MDF.RWH, która została zaprojektowana z myślą o poszyciach ścian i dachów w warunkach wilgotnych.

Z roku na rok, rośnie liczba zwolenników budownictwa drewnianego, które przez lata sromotnie przegrywało w Polsce z murem i betonem. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zalet drewna i materiałów drewnopochodnych – ich korzystnego oddziaływania na zdrowie, energooszczędności, ekologiczności i trwałości. Wzrost zainteresowani „drewnianymi” rozwiązaniami z pewnością spowodowany jest m.in. pojawieniem się na rynku produktów, które eliminują wady dotychczas stosowanych płyt i oferują jeszcze szersze możliwości ich wykorzystania.
Wśród takich nowości warto wymienić płytę MDF.RWH firmy Pfleiderer. Już sama jej nazwa pochodząca od angielskich słów Roof, Wall, Humid (dach, ściana, wilgoć) dokładnie tłumaczy jej zastosowanie. MDF.RWH powstała, by stawić czoła ekstremalnym warunkom panującym w poszyciach dachu i ścian zewnętrznych budynku. Jest ona nie tylko zdecydowanie bardziej odporna na działanie wilgoci niż inne dostępne na rynku płyty, ale zapewnia również odpowiednią wentylację, wiatroizolację i – co bardzo ważne – dyfuzję pary wodnej.

Usunąć wilgoć

Płyta MDF.RWH jest otwarta dyfuzyjnie, co oznacza, że pozwala na odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu czy poszycia ściany na zewnątrz. Pozwala to nie tylko na stworzenie korzystnego mikroklimatu wewnątrz budynku, ale przede wszystkim stanowi ochronę przez rozwojem grzybów i zniszczeniem poszycia. To bardzo istotne, jeśli zależy nam na uniknięciu w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.
Otwartość dyfuzyjna płyt oznacza również brak konieczności stosowania pustki wentylacyjnej pomiędzy płytą, a izolacją cieplną wkładaną pomiędzy krokwie – co stanowi istotną różnicę w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. W przypadku pokryć „nieoddychających”, jak deskowanie z papą, czy płyty OSB, trzeba wykonać i dodatkowo zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną pustkę wentylacyjną. Jej zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Dodatkowo należy wykonać szczeliny wentylacyjne, co wymaga zakupienia wiatroizolacji i ogranicza ilość izolacji, jaką możemy włożyć pomiędzy krokwie (o 3-4 cm, czyli o wysokość pustki wentylacyjnej). Jest to i pracochłonne, i kosztowne. W przypadku płyty MDF.RWH całą wysokość przestrzeni pomiędzy krokwiami, można wykorzystać na izolację.
Pfleiderer płyta MDF.RWH

Szybko i efektywnie

Montaż MDF.RWH przebiega podobnie jak w przypadku innych produktów drewnopochodnych. Płyty układa się bezpośrednio na krokwiach i łączy się ze sobą łatwo i szybko (m.in. dzięki profilom pióro – wpust), bez konieczności obróbki krawędzi. Format arkuszy (2510x635mm) pozwala na o wiele szybszy montaż, niż w przypadku tradycyjnego deskowania. Prosty, dwuspadowy dach lub poszycia ścian można pokryć w jeden dzień. To oszczędność czasu i kosztów robocizny.
Połączenie pióro – wpust o specjalnie zaprojektowanym profilu zapewnia w krótkim okresie czasu optymalne odprowadzanie wody. MDF.RWH może więc pełnić nawet rolę prowizorycznego dachu. Stanowi warstwę izolacji cieplnej i efektywnie redukuje liniowe mostki termiczne. Jej duża gęstość sprawia zaś, że płyta MDF.RWH chroni także przed hałasem z zewnątrz.
www.pfleiderer.pl

Data utworzenia: 06.03.2017


Komentarze

  • Pikolo napisał(a):

    Ciekawy materiał budowlany. Każdy słysząc o płytach od razu je skreśla wyobrażając sobie, że ten materiał szybko nasiąknie, będzie wilgoć, pleśń itp., a tu taka niespodzianka. Materiał o doskonałych właściwościach i do tego łatwy w montażu.

  • Iwka12 napisał(a):

    Fantastyczna płyta izolacyjna.Z roku na rok dowiaduję się o nowościach dekarskich i coraz lepsze materiały wchodzą na rynek.I pomyslec,ze te wszystkie wynalazki zastępowała kiedyś marna papa,z którą było tyle problemów.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły