Płytki ceramiczne na dachu targu Santa Caterina w Barcelonie

 

Odrestaurowanie budynku barcelońskiego targu Santa Caterina z 1848 roku, to wyjątkowy projekt dwóch architektów hiszpańskich Enrica Mirallesa i Benedetta Tagliabue. Spektakularny dach, tworzący barwną mozaikę, zaprojektowany został przez ich krajana, malarza i rzeźbiarza – Toniego Cumella.

Wyrafinowaną konstrukcję architektoniczną uzyskano dzięki wykorzystaniu prostej technologii i tradycyjnych materiałów: betonu, stali, drewna i ceramiki. Nowy dach składa się z fragmentów płytek ceramicznych z jasnej przezroczystej glazury, a powstały obraz dokładnie wskazuje przeznaczenie budynku – jest to ogromna mozaika kształtów i kolorów owoców i warzyw sprzedawanych w jednym z najstarszych rynków w Barcelonie.

Dach pokryty jest ceramiczną mozaiką z białej gliny, pomalowanej przezroczystymi błyszczącymi glazurami, którego bogata kolorystyka (tylko 67 kolorów) doprowadziła do tak soczystego i skomplikowanego obrazu na dachu.

Dominujący element powierzchni mozaiki tworzy 37 elementów w jednym kolorze (małe sześciokąty o boku 14,5 cm, przyklejone do siatki z włókna szklanego). Dodatkowe elementy dachu to prostokąty ceramiczne formatu 10*30, a także trencadis (płaskie rozbite kawałki ceramiki), łączące te prostokąty z podstawowymi sześciokątnymi modułami.

Projekt otrzymał nagrodę Ceramika ASCER 2004 (pierwsze miejsce w kategorii Architektura). Zadziwian nie tylko złożonością i różnorodnością kolorów, ale także wielkością – efekt malarski w pełni podziwiać można tylko z lotu ptaka.
 16

Fasada centruma edukacji przedszkolnej, Hiszpania.
Fasada centruma edukacji przedszkolnej, Hiszpania.
Fasada hiszpańskiego pawilonu na międzynarodowej wystawie "Expo 2005-Aichi" w Japonii, nagroda Ceramika ASCER 2005 pierwsze miejsce w kategorii "Architektura"
Fasada hiszpańskiego pawilonu na międzynarodowej wystawie „Expo 2005-Aichi” w Japonii, nagroda Ceramika ASCER 2005 pierwsze miejsce w kategorii „Architektura”

8 4 11 14 12 7

Źródło: Tile.expert

Data utworzenia: 24.03.2016


Komentarze

  • Zenon napisał(a):

    Świetny pomysł na ciekawą reanimację starego targowiska. Mozaika kolorów i form wszystko starannie dobrane robi wrażenie i daje energię naszym gustom estetycznym. Warto wykorzystać ten projekt jako inspirację przy innych modernizacjach.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły