Budownictwo drewniane

Płytki dachowe i elewacyjne z włókno-cementu w budownictwie modułowym

Włókno-cementowe płytki wydają się stworzone dla nowoczesnego budownictwa modułowego. Ich żywotność, łatwość montażu, właściwości użytkowe i estetyka idealnie wpisują się w nowoczesną technologię modułowych domów prefabrykowanych. Dodatkowo są produkowane z naturalnych materiałów, co dziś jest ważną zaletą w budownictwie.

Dom z modułów

Budownictwo modułowe, nie tylko w Niemczech czy Skandynawii, ale i w Polsce, przeżywa ostatnio prawdziwy boom. Prefabrykowane domy przestały być kojarzone z prostymi kontenerami produkowanymi dla firm, stają się natomiast coraz poważniejszą alternatywą dla budownictwa murowanego. Oferta jest już na tyle szeroka, że uwzględnia potrzeby zarówno klientów nastawionych na obniżanie kosztów budowy, jak i tych, którzy cenią przede wszystkim komfort. W obu wariantach wybór domu modułowego oznacza mniej nieprzyjemnych niespodzianek na budowie, a także możliwość precyzyjnego określenia kosztów wzniesienia budynku już na początku inwestycji.

Domy modułowe stawia się szybko, a pora roku nie ogranicza inwestora, bo większość prac konstrukcyjnych przebiega w fabryce, w ściśle kontrolowanych warunkach. To ważne, bo technologia może być oparta na szkielecie drewnianym (wymaga użycia odpowiednio przygotowanego, wysokiej jakości materiału) lub na konstrukcji z keramzytobetonu, czyli stalowej ramie wypełnionej wypaloną gliną zmieszaną z betonem.
Nie bez znaczenia są też względy estetyczne. Choć domy modułowe składają się z powtarzalnych modułów, to różnicując ich wykończenie, można im nadawać indywidualny charakter. Do tego wpisują się w modną obecnie minimalistyczną stylistykę, eksponującą naturalne materiały. Dzięki temu dobrze wyglądają zarówno na leśnej działce, jak i na przedmieściu.

Modułowy dom pokazowy z płytkami włókno-cementowymi Cedral.
Modułowy dom pokazowy z płytkami włókno-cementowymi Cedral.

Włókno-cement na budynkach modułowych

Zaletą płytek Cedral, która w kontekście budownictwa modułowego ma bardzo duże znaczenie, jest ich niewielki ciężar – ważą zaledwie 13-20 kg/m2 (zależnie od formatu), co sprawia, że znakomicie sprawdzają się w lekkich konstrukcjach szkieletowych. Ale nie jest to ich jedyna zaleta, dzięki której doskonale zdają egzamin w budownictwie modułowym.

Płytki włókno-cementowe dachowe i elewacyjne mają uniwersalne zastosowanie – współgrają zarówno z projektami tradycyjnymi (również zabytkowymi), jak i nowoczesnymi. Bogactwo wzorów i faktur pozwala dopasować je do estetycznych preferencji projektantów i inwestorów. W ofercie znajdują się płytki, które kolorem i fakturą przypominają ceniony, lecz drogi i ciężki łupek, a także idealnie gładkie, o matowej powierzchni. Płytki doskonale komponują się np. z drewnianymi elementami elewacji (jak na zdjęciach).

Dostępne są w rozmaitych kolorach, m.in. białe, czerwone, brązowe lub grafitowe. Dzięki temu domy modułowe kryte i wykańczane płytkami włókno-cementowymi mogą zyskać indywidualny charakter.

Metody krycia płytkami z włókno-cementu

Indywidualny charakter budynku można wzmocnić stosując różne metody krycia. Przykładowo płytki Struktonit na pochyłych dachach można układać na sposób niemiecki (na pełnym deskowaniu z izolacją dachową), co daje powierzchnię dachu o tradycyjnym wzorze, z niewidocznymi mocowaniami płytek. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu nowoczesnej zwartej bryły budynku, to te same płytki można układać na elewacji i dachu metodą krycia poziomego. Jest nie tylko łatwiejsza i mniej pracochłonna, ale też bardziej ekonomiczna, bo wystarcza już 10,5 płytki na 1 m2.

Z kolei w domach modułowych o prostej, minimalistycznej architekturze na dachach i elewacjach sprawdzi się krycie podwójne. Powtarzalne pionowe linie płytek układanych rzędami, w odstępach co pół płytki, z pionową szczeliną między nimi (przede wszystkim na łatach), nadają bryle budynku dynamikę. Ten sposób krycia ma także wartość użytkową – dzięki zastosowaniu podwójnych zakładów, płytki będą stanowić dodatkową ochronę przed opadami, co w budynkach na szkielecie drewnianym jest wielką zaletą.

Płytki Cedral o większych formatach (60 x 32 cm i 80 x 40 cm) można układać na elewacjach i dachach stosując krycie prostokątne, co daje efekt gładkiej powierzchni bez widocznych mocowań, pasującej do spokojnej, nowoczesnej bryły budynku. Dokładna instrukcja montażu płytek, dostępna jest do pobrania lub zamówienia na stronie Cedral.

Do wyboru, do koloru

Płytki włókno-cementowe na dachy i elewacje, wytwarzane przez Cedral to pokrycie wykonane z naturalnych surowców. Do produkcji wykorzystuje się mieszaninę włókien celulozowych, cementu, piasku i wody. Uformowane płytki zostają poddane autoklawowaniu (utwardzaniu przy użyciu pary i ciśnienia), suszeniu, a następnie barwi się je i zabezpiecza powłoką akrylową. Dzięki tej technologii są bardzo trwałe, czego najlepszym dowodem jest 30-letnia gwarancja udzielana przez Cedral.

Ich kolejną zaletą jest odporność na działanie czynników pogodowych (deszcz, mróz, promieniowanie UV), na szkodniki czy korozję. Są bezpieczne dla budynku i jego mieszkańców, ponieważ to materiał niepalny, oddychający i stanowiący dobrą izolację akustyczną. Płytki Cedral nadają się do krycia wszystkich typów dachów i elewacji. Różne rozmiary płytek, duży wybór kolorów i faktur uławiają realizację różnorodnych projektów domów jednorodzinnych, także w budownictwie modułowym.

Dowiedz się więcej na www.cedral.pl

4.9/5 - (34 votes)

Data publikacji: 25 lipca, 2021

Autor:

4.9/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    środa, 11 sierpnia, 2021

    taka wersja płytek staje się co raz bardziej powszechna, a to ze względu na różne wymiary i kolory jakie można wybrać. kiedyś był tylko jeden materiał i kolor, który również był popularny, teraz na szczęście to się zmieniło i można wybrać coś o wiele lepszego i bezpiecznego jak włókno-cement.

Podobne artykuły