Płyty o zastosowaniu rolniczym

BLACHY PRUSZYŃSKI Sp. z o. o.: Płyty o zastosowaniu rolniczym
BLACHY PRUSZYŃSKI Sp. z o. o.: Płyty o zastosowaniu rolniczym 

Trudno sobie obecnie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze (przechowalnie, chłodnie, mroźnie, pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych) bez obudowy (ściany osłonowe, dachy) z płyt warstwowych, zwłaszcza z płyt w okładzinach metalowych.

Poza ścianami osłonowymi i przekryciami płyty warstwowe stosuje się jako:

 • ściany działowe – w obiektach przemysłowych i chłodniach składowych
 • sufity podwieszane – w obiektach przemysłowych i chłodniach składowych
 • ściany nośne – w małych przewoźnych chłodniach, budynkach zapleczy budów, gospodarczych

Tak szeroki zakres stosowania wynika z ich zalet, do których zalicza się między innymi:

 • mała masa jednostkowa (zmniejszona transportochłonność)
 • możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych
 • montaż bez ciężkiego sprzętu (dźwigi o niewielkiej nośności)
 • łatwość demontażu i ponownego montażu, na przykład w przypadku zmiany technologii produkcji czy przeznaczenia hal.

W związku z powyższym firma Pruszyński Sp. z o. o. rozszerzyła w roku 2008 swoją ofertę o ścienne i dachowe płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym oraz z wełny mineralnej w okładzinach metalowych.

W Instytucie Techniki Budowlanej przeprowadzono Badania Wstępne Typu w celu wprowadzenia wyrobu do stosowania w zakresie wymaganym do uzyskania Aprobaty Technicznej. Płyty ścienne z rdzeniem styropianowym PWS – S PRUSZYŃSKI uzyskały Aprobatę Techniczną AT–15–7919/2009 na początku 2009 roku, a dla płyt dachowych PWD–S PRUSZYŃSKI Aprobatę Techniczną AT–15–8231/2010 wydano w styczniu 2010. Ścienne płyty z rdzeniem z wełny mineralnej PWS–W PRUSZYŃSKI uzyskały Aprobatę Techniczną AT–15–8069/2012 w połowie 2009 roku, natomiast w przypadku dachowych płyt PWD–W PRUSZYŃSKI Aprobatę Techniczną AT–15–8232/2010 wydano w grudniu 2009. W drugiej połowie 2010 roku rozszerzony został asortyment płyt warstwowych o ścienne płyty z rdzeniem z wełny mineralnej z wewnętrzną okładziną perforowaną PWS–WA PRUSZYŃSKI o zwiększonych właściwościach w zakresie pochłaniania dźwięków – Aprobata Techniczna AT–15– 8519/2010.

BLACHY PRUSZYŃSKI Sp. z o. o.: Płyty o zastosowaniu rolniczym
Fot. Blachy Pruszyński

Ścienne płyty warstwowe z rdzeniem lekkiej wełny mineralnej (gęstość 80 – 85 kg/m3) PWS–W EKOLOGICZNE „EKO” (PWS–„EKO”) to najnowszy produkt szczególnie dedykowany do zastosowań rolniczych jest najnowsza pozycja w ofercie firmy PRUSZYŃSKI Sp. z o. o. Zastosowana jako rdzeń wełna ma dużo niższy współczynnik przewodności cieplnej λ na poziomie 0,039 W/mK niż standardowa wełna i jest znacznie lżejsza (powszechnie stosowana ma gęstość na poziomie 120 kg/m3 oraz λ 0,043 W/mK). Dla tego produktu zostały wykonane Wstępne Badania Typu na zgodność z normą zharmonizowaną PN–EN 14509 w celu wystawienia DEKLARACJI WŁAŚCIWOSCI UŻYTKOWYCH i znakowania wyrobu znakiem CE, dzięki czemu wprowadzenie wyrobu do obrotu i stosowania jest możliwe nie tylko w Polsce, ale także na całym obszarze Unii Europejskiej.

Płyty produkcji PRUSZYŃSKI Sp. z o. o. stosowane w obiektach takich jak przechowalnie, mroźnie czy obiekty hodowlane posiadają okładziny metalowe pokryte powłokami organicznymi o bardzo wysokiej odporności korozyjnej, jak również są one bezpieczne dla zdrowia i przechowywanych w nich produktów spożywczych, co potwierdzają uzyskane dla wszystkich odmian płyt ATESTY HIGIENICZNE. Rekomendowanym zabezpieczeniem jest powłoka organiczna Granite® Farm dedykowana specjalnie dla zastosowań rolniczych.

W zastosowaniach rolniczych użyte powłoki organiczne zapewniają pełną zmywalność sprzętem ciśnieniowym, a dzięki bogatej kolorystyce mogą one stanowić bardzo ciekawe rozwiązanie estetyczne, wkomponowując się w otaczające środowisko.

Ścienne i dachowe płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej oraz z rdzeniem styropianowym to wyroby wysokiej jakości, spełniające oczekiwania rynku rolniczego, dlatego firma PRUSZYŃSKI Sp. z o. o. jest przekonana, że płyty warstwowe jej produkcji jako w pełni opracowany i przebadany system lekkiej obudowy na trwałe zagoszczą na polskim i w niedalekiej przyszłości na europejskim rynku budowlanym w obszarze obiektów rolniczych.

mgr inż. Piotr O. Korycki

Blachy Pruszyński

Data utworzenia: 21.10.2015


Komentarze

 • Majka napisał(a):

  Płyty te są chętnie wybierane przez inwestorów, ponieważ mają szereg zalet. Są łatwe w użyciu i w eksploatacji, łatwo się je montuje, myje, demontuje.

 • Jacek K napisał(a):

  Płyty warstwowe mają według mnie przyszłość,ja u siebie postawiłem budynek gospodarczy z płyt warstwowych i muszę przyznać,że jest idealny jak dla mnie. Mogę z czystym sumieniem polecić wykorzystanie płyt warstwowych szczególnie te z zastosowaniem ekologicznej wełny mineralnej.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły