Na rynku

Podczas pracy patrzy na innych z góry: Jego Wysokość Dekarz

Planujesz budowę domu i nie wiesz komu zlecić wykonanie pewnych zadań? A może musisz naprawić cieknący dach, ale nie masz pojęcia, jak się za to zabrać? Sprawdź, na czym polega praca dekarza, czyli co i za ile wykona specjalista.

Dekarz to w potocznym rozumieniu fachowiec od dachów. Jednak to bardzo szerokie rozumienie jego pracy, które może wprowadzić w błąd laików. Zacznijmy od podstaw: dach składa się z trzech podstawowych części, czyli konstrukcji nośnej, podkładu i poszycia dachowego. Konstrukcję zleca się cieśli lub monterowi, natomiast instalacją i konserwacją pokrycia dachu zajmuje się właśnie dekarz.

Montaż i demontaż

Przede wszystkim zadaniem dekarza jest ułożenie pokrycia dachowego. To ważny element budynku, który chroni go przed czynnikami atmosferycznymi: wodą deszczową, ale także wiatrem. Dlatego ważne jest, aby materiał służący na pokrycie został dobrany odpowiednio do warunków środowiska, a sam montaż został przeprowadzony prawidłowo. Od tego będzie zależeć nie tylko nasza wygoda, ale także bezpieczeństwo. Spadające z dużej wysokości elementy konstrukcyjne dachu to poważne zagrożenie.

Ceny różnią się w zależności od materiału, którego użyjemy na pokrycie dachu oraz od skomplikowania jego konstrukcji. Za pokrycie dachu dachówką (karpiówką, zakładkową) lub blachodachówką zapłacimy od 20 do 50 zł/m kw. Krycie blachą tłoczoną lub papą termozgrzewalną to podobny koszt rzędu 40 zł/m kw. Znacznie więcej zapłacimy za pokrycie dachu blachą płaską na felc. Koszt robocizny wynosi tu od 50 do 90 zł/m kw.

Oprócz prac montażowych dekarze zajmują się także pracami konserwatorskimi. Usuwają stare pokrycia dachowe i łatają dziury. Za demontaż i wywiezienie pokrycia z eternitu zapłacimy od 20 do nawet 80 zł/m kw., natomiast zerwanie starej papy to koszt około 20 zł/m kw. Łacenie nie powinno być droższe niż 20-30 zł/m kw.

Nie tylko pokrycia: orynnowanie i okna

To zaledwie połowa tego, co wykonuje dekarz. Do jego obowiązków należy również montaż systemów odprowadzania wody deszczowej. Orynnowanie odpowiada za skuteczne i wydajne odwodnienie powierzchni dachu. W ten sposób na ścianach nie tworzą sie zacieki i nie gnieżdżą się szkodliwe mikroogranizmy i grzyby. Podobnie jak w przypadku pokrycia dachowego i w systemach rynnowych znajdziemy wiele rozwiązań i materiałów. Fachowy dekarz powinien wiedzieć, jakie systemy rynnowe są najlepsze i najtrwalsze. Oprócz tego powinien doradzić, jaki profil orynnowania wybrać do danej powierzchni dachu i projektu architektonicznego budynku. Specjalista powinien znać podstawowe zasady montażu rynien oraz specyfikę produktów danego producenta orynnowania. Dekarze potrzebną wiedzę mogą zdobywać podczas szkoleń organizowanych przez firmy produkujące systemy oprowadzania wody deszczowej.

Instalacja rynien oraz rur spustowych kosztuje średnio od 30 do 40 zł/ m kw.

Znacznie więcej zapłacimy za montaż okien dachowych, wyłazów, świetlików i jaskółek. Za takie prace dekarza zapłacimy od 300 do nieco ponad 500 zł/szt. W przypadku montażu dużych jaskółek cena może wynieść nawet 1500 zł/ szt.

Ważne drobiazgi

Do prac dekarza należą także inne działania, które wykonuje się na wysokości. To wszelkiego rodzaju wykończenia dachu, takie jak: montaż deski czołowej i koszowej, montaż podbitki dachowej, drabinek przeciwśniegowych czy ław kominiarskich. Dekarz powinien także poradzić sobie z obróbką komina. Za drobne prace wykończeniowe zapłacimy średnio od ok. 15 do 50 zł/m kw. Jedynie za bardziej skomplikowane pokrycie komina, np. blachą na felc, możemy wydać nawet 300 zł/m kw.

Artykuł przygotowany w oparciu o wiedzę i doświadczenie firmy Galeco – polskiego producenta i dostawcy systemów rynnowych.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 12 lutego, 2015

Autor:

5/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. michał
    środa, 10 czerwca, 2015

    Ceny wzięte z kosmosu .

Podobne artykuły