Warsztat

Podręczny warsztat dekarza

Profesjonalny pas dekarski to funkcjonalny i wytrzymały niezbędnik każdego fachowca, pozwala na zorganizowanie podręcznego warsztatu pracy na dachu. Profesjonalnie wykonany pas dekarski powinien pomieścić wszelkie niezbędne dekarzom narzędzia i akcesoria. Możliwość regulacji pozwala na dopasowanie go do indywidualnych potrzeb i sposobu noszenia.

Wszystko w jednym

Pas dekarski jest nie tylko wygodnym i praktycznym narzędziem ułatwiającym pracę na dachu, ale także znacznie pomaga w zorganizowaniu podręcznego warsztatu każdego dekarza. Pas powinien posiadać trwałe, bardzo wytrzymałe i niezawodne zapięcie, najlepiej metalową klamrę z rolką i trzpieniem, zaczep metalowy z regulacją obwodu pasa lub plastikowe zapięcie zatrzaskowe…

Ponadto: ok. 5-6 dużych kieszeni na różne wkręty, gwoździe, najlepiej 2 uchwyty na młotek, kieszonkę lub uchwyt na miarę, liczne małe kieszonki na ołówek, wkrętaki, nożyce, cęgi, szczypce, nóż, końcówki, klucze, wiertła, jedną większą kieszeń lub kaburę skórzaną na wkrętarkę, kieszonkę na miarę składaną, znacznik.

Podręczny warsztat dekarza

Kieszenie powinny być odpowiednio obszerne a ich konstrukcja zapewnić łatwy dostęp użytkownikowi. Wskazane są dodatkowe zaczepy i uchwyty; szycie powinno być wykonywane odpowiedniej wytrzymałości nitką, a zastosowane okucia i dodatki metalowe – odporne na korozję, niklowane lub chromowane.

Wyprofilowane i miękkie elementy

Podręczny warsztat dekarza

Bardziej nowoczesne pasy posiadają odpowiednio wyprofilowany i miękki element na część lędźwiową, połączony ze skórzanym paskiem, na który nakładane są poszczególne komponenty pasa dekarskiego. Ponadto konstrukcja kieszeni może łączyć ze sobą skórę naturalną i materiały powlekane, co czyni pas lżejszym, jak również wzbogaca kolorystykę. Postęp technologiczny w chemii budowlanej wymusił zastosowanie odpowiedniego pasa na produkowane pianki i kleje, pistolet do kleju oraz stosownie do potrzeb uchwyty na wiertarkę, nóż do styropianu itp.

Podręczny warsztat dekarza

Podstawowym materiałem na kieszenie pasów jest skóra bydlęca welurowa, odpowiednio gruba, doskonale wygarbowana, miękka, odporna na rozerwanie, ścieranie i nasiąkliwość wody. – Pasy nośne wykonujemy z grubej skóry blankowej w kolorach jasnym, brązowym lub czarnym. Stosujemy skóry naturalne, polskich producentów, od wielu lat sprawdzone w różnych warunkach. Obecnie produkujemy ok. 10 wzorów pasów zarówno skórzanych, jak i wykonanych z materiału poliestrowego. Wszystkie modele pasów posiadają bardzo dużą ilość kieszeni, są dwukrotnie stębnowane, a we wszystkich miejscach narażonych na rozerwanie, narożach i zakończeniach szwów są nitowane – mówi Romuald Obiedziński, właściciel firmy Bialskór, producenta pasów dekarskich.

Pasy poliesterowe

Podręczny warsztat dekarza

W ostatnich latach pojawiło się zapotrzebowanie na pasy wykonane z materiałów poliestrowych. Aby były bardziej odporne na rozerwanie, przebicie lub przecięcie, materiał jest zszywany z dwóch warstw a wszystkie krawędzie są obszywane grubą taśmą lamówkową. Pasek nośny, na którym umocowane są kieszenie wykonany jest ze skóry lub taśmy nośnej technicznej. Jednak mimo tych rozwiązań technologicznych, wg opinii użytkowników pasy z poliestru są mniej trwałe i narażone na przebicia w porównaniu z pasami skórzanymi.

Podręczny warsztat dekarza

Te opnie potwierdza także Romuald Obiedzińskie. Według niego najbardziej popularne sa pasy wykonane ze skóry. Spośród pasów produkowanych przez firmę Bialskór największą popularnością cieszą się skórzane pasy podwójne o symbolach N-126 i N-073 oraz pojedyncze N-102 i N-135. W zależności od potrzeb zamawiającego, są modyfikowane na bieżąco. Zainteresowaniem cieszą się kieszenie monterskie, uchwyty na: młotki, nożyce, komórkę, wkrętarkę itp. nakładane na gruby skórzany pasek o szerokości 40 lub 50 mm. Zdecydowana większość zamawianych pasów jest wykonywana z logotypem klienta.

Rynek stabilny

Podręczny warsztat dekarza

Swój model pasa dekarskiego oferuje także firma Koelner, znany producent narzędzi i materiałów budowlanych. Główną zaletą tego pasa o nazwie Modeco jest jego trwałość i wytrzymałość. Stworzony jest z tkaniny odpornej na rozdarcia i przetarcia. Posiada wzmocnienie szwów nitami i jest regulowany, co daje możliwość umieszczenia go w odpowiednim miejscu (w pasie, na biodrach) i dopasowania do własnych potrzeb fachowca. Posiada także mocną klamrę wykonaną z tworzywa ABS, odporną na temperaturę, zapobiegającą odpięciu i niekontrolowanemu osuwaniu się pasa. Kieszeń na młotek posiada metalowy uchwyt, co zapobiega jego wyślizgnięciu i upadkowi z wysokości.

Podręczny warsztat dekarza

Inny producent firma Bona z Radomia wykonuje pasy dekarskie ze skóry i specjalistycznych tworzyw kaletniczych i są to: pasy i torby monterskie, kufry, kabury, uchwyty na narzędzia i przyrządy, klamry do pasów dekarskich oraz dużą gamę pasów i szelek pracowniczych.

Zdaniem Romualda Obiedzińskiego, rynek w Polsce na tego rodzaju pasy jest stabilny z lekką tendencją wzrostową. – Obecnie jest kilku lokalnych producentów pasów, ponadto w marketach i hurtowniach budowlanych można kupić pasy importowane głównie z Chin o różnej jakości i przydatności, wykonane często ze słabych jakościowo skór lub poliestru o niskiej gramaturze i wytrzymałości. Tymczasem dobrze wykonany z odpowiedniej skóry, polski pas przy właściwym użytkowaniu i konserwacji będzie służył od trzech do pięciu lat – twierdzi Romuald Obiedziński.

Jacek Korn

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły