Warsztat

Podstawowe elementy bezpieczeństwa w budynkach użyteczności publicznej

Każdy budynek o charakterze publicznym musi zostać zaprojektowany tak, aby spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa. Istnieje również szereg norm prawnych, które zobowiązują administratorów tego rodzaju budynków do spełniania określonych czynności związanych z jego zapewnieniem. Ma to kluczowe znaczenie. W tego typu obiektach codziennie przewijają się dziesiątki, setki, a nawet tysiące ludzi. Zaniedbanie kwestii bezpieczeństwa może zakończyć się tragicznie. Jeśli standardy te nie zostaną spełnione, budynek nie powinien zostać dopuszczony do użytku. Jakie są podstawowe elementy, które pozwalają uniknąć sytuacji zagrożenia?

Alarmy ewakuacyjne

Aby uchronić użytkowników lokali o charakterze publicznym, konieczne są systemy alarmowe. Do najpopularniejszych należą alarmy dźwiękowe. Systemy te podłączone do urządzenia załączają zarówno alarmy dźwiękowe, jak i system powiadamiający automatycznie jednostkę straży pożarnej o zaistniałym zdarzeniu. Ma to istotne znaczenie, gdyż szybka reakcja pozwoli zminimalizować skutki pożaru i usprawni akcję ewakuacyjną.

Czujki dymowe

Wczesne wykrycie zagrożenia wymaga instalacji wysokiej jakości detektorów. Muszą to być urządzenia zaawansowane technologicznie – takie, które nie uruchomią systemu alarmowego wtedy, gdy nie będzie realnego niebezpieczeństwa, a jedynie w przypadku, gdy w budynku rzeczywiście pojawi się ogień. Zaliczamy do nich czujki dymowe, które uruchamiają systemy alarmowe jeszcze przed tym, jak ogień rozprzestrzeni się w budynku. Warto wspomnieć również, że są one ciągle udoskonalane i istnieją różne ich rodzaje, jak chociażby czujki, które reagują na wzrost temperatury albo też takie, które analizują skład zassanego wcześniej powietrza.

Hydranty

Każdy budynek publiczny musi posiadać system wewnętrznych hydrantów, które ułatwią pracę strażakom w przypadku pożaru. Muszą one zostać odpowiednio rozplanowane na etapie projektowania budynku. Wymogiem jest również ich właściwe oznaczenie. Wraz z gaśnicami stanowią podstawowy rodzaj ochrony przeciwpożarowej.

Oświetlenie awaryjne

W sytuacji, gdy podstawowe źródło zasilania w budynku przestanie funkcjonować, opuszczenie go dla wielu osób będzie zadaniem kłopotliwym. Jeśli dodamy do tego stres, a w kryzysowych sytuacjach panikę, zrozumiemy, jak ważne jest, by wszystkie publiczne obiekty posiadały system oświetlenia awaryjnego zasilanego niezależnym źródłem energii. Umożliwi ono oświetlenie m.in. dróg ewakuacyjnych, co może niejednokrotnie uratować ludzkie życie, np. w czasie pożaru, kiedy dym skutecznie uniemożliwi znalezienie drogi wyjścia. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w jakościowe oprawy awaryjne i kierunkowe u renomowanych producentów, na przykład firmy Awex.

To oczywiście nie wszystkie środki, jakie stosuje się w celu zabezpieczenia budynków. Trzeba również pamiętać o tym, że nie wystarczy jedynie zamontowanie tego rodzaju systemów. Ważne jest nadzorowanie ich sprawności i dokonywanie regularnych przeglądów ich stanu technicznego.

4.9/5 - (40 votes)

Data publikacji: 6 kwietnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (40 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Łukasz
    poniedziałek, 8 kwietnia, 2019

    W instytucjach państwowych systemy alarmowe to norma. Większość firm, zwłaszcza biura i firmy produkcyjne też stosuje systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych. W nowych budynkach, nawet prywatnych są już systemy alarmowe i staje się to standardem. Trzeba pamiętać, że takie systemy mają zapobiec pożarowi i uniknięciu tragedii na czas.

  2. profilaktyk
    wtorek, 9 kwietnia, 2019

    Uważam, że podstawowym elementem bezpieczeństwa budynku użyteczności publicznej jest właściwa ilość i oznakowanie dróg ewakuacyjnych. Niewątpliwie, wraz ze skutecznym systemem alarmowania, stanowią one właściwą i bezpieczną ewakuację w razie zagrożenia. Nie jestem pewien, czy takich obiektach jak centra handlowe, mogą być stosowane instalacje tryskaczowe uruchamiające się w razie pożaru. Stanowią one również element systemu bezpieczeństwa obiektu.

Podobne artykuły