Dachówka betonowa

Podstawy krycia płytkami włóknocementowymi STRUKTONIT – część 1

Obecnie producenci pokryć dachowych oferują wiele materiałów, dzięki którym wykonawca może stworzyć na dachu nietuzinkowe i różnorodne rozwiązania. Jednym z takich materiałów jest włóknocement. Płytki włóknocementowe ze względu na dużą ilość formatów i łatwość montażu są tego doskonałym przykładem.

Lekkie i proste w wykonaniu pokrycie dachowe z płytek marki Euronit

Rozpoczynając prace związane z budową konstrukcji, należy pamiętać, że – w zależności od stopnia skomplikowania – każdy dach musi być zabezpieczony warstwą wstępnego krycia. Opcji jest wiele. Może to być na przykład papa na deskowaniu lub membrana na konstrukcji, na której następnie rozmieszcza się kontrłaty i łaty.

Architekci powinni uwzględnić przy projektowaniu więźby drewno konstrukcyjne suszone technicznie. Projekt dachu z pełnym deskowaniem musi zawierać elementy wentylacyjne o określonych parametrach przepływu powietrza, które są umieszczane pomiędzy każdą z krokwi.

Ciekawy wariant

W przypadku deskowania szczelinę wentylacyjną można wykonać układając najpierw paroprzepuszczalną membranę na krokwiach, następnie montuje się łatę w rozmiarze 4 x 6 cm, zastępując tym samym standardową kontrłatę. Dalej deskowanie na pióro-wpust i papę lub wodoszczelną membranę. Dopiero wtedy rozmieszcza się płytki włóknocementowe.

Podstawy krycia płytkami włóknocementowymi STRUKTONIT – część 1

Takie rozwiązanie nie tylko zabezpiecza izolację cieplną przed wnikaniem wilgoci, lecz sprawia, że wentylacja konstrukcji jest optymalna.

UWAGA – minimalna wysokość szczeliny wentylacyjnej przy wlocie w okapie i wylocie w kalenicy reguluje norma DIN 4108).

Prace na dachu z płytką dachową powinny być zaplanowane i przemyślane, a rozmierzenie oraz staranne trasowanie rzędów płytek musi być wykonane fachowo. Zanim zaczniemy przybijać materiał, przygotowujemy stanowiska pracy na dachu oraz wokół domu. Zalecane jest, aby firma dekarska posiadała odpowiednie narzędzia, takie jak gilotyna do cięcia dłuższych elementów, nożyce do obróbki krawędzi i robienia otworów oraz specjalny młotek i kowadełko (dla wytrawnych rzemieślników).

Jeśli układamy płytki po raz pierwszy, najlepiej zapoznać się z instrukcją układania. Znajdują się w niej niezbędne wskazówki, których trzeba przestrzegać. W przypadku krycia podwójnego najczęściej stosuje się płytki o wymiarach: 30×60 cm oraz 30×45 cm. Można je układać zarówno na dachu, jak i elewacji. Do przybijania płytek używamy gwoździ ocynkowanych ogniowo, zazwyczaj o wymiarach 2,8×35 mm. Dodatkowo wykorzystuje się odpowiedniej długości haczyki, które tworzą zakład czołowy i zabezpieczają płytki przed zerwaniem oraz silnymi podmuchami wiatru. Jeśli zamierzamy ułożyć dach w tzw. kryciu francuskim, potrzebujemy wtedy płytki w rozmiarze 40×40 cm oraz 30×30 cm. Dodatkowym zabezpieczeniem w tym przypadku są systemowe klamry miedziane.

W następnym numerze – szczegółowy opis rodzajów krycia.

4.6/5 - (16 votes)

Data publikacji: 16 września, 2014

Autor:

4.6/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Paweł
    środa, 26 sierpnia, 2020

    włóknocement to pokrycie znane od dawna ale mało popularne. wygląda ciekawie nowocześnie, ale może cena i montaż nie wszystkich przekonuje. jeżeli ktoś chce otrzymać surowy wygląd betonu na elewacji czy dachu to materiał włóknocementu będzie dobrym wyborem.

Podobne artykuły