Na rynku

Podsumowanie targów Budma 2017

Niemal 800 wystawców z aż 26 krajów zaprezentowało tłumnie przybyłym zwiedzającym setki nowości i kilkadziesiąt rynkowych premier. Na powierzchni 55 tysięcy m2 najnowsze propozycje branżowe zobaczyło niemal 45 tysięcy gości!

Analiza profilu zwiedzających Targi Budma 2017

Oferta oraz program Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA kierowane są do czterech grup klientów: handlowców, architektów, wykonawców i inwestorów. Przez cztery targowe dni, stolicę Wielkopolski odwiedziło niemal 45 000 profesjonalistów z branży budowlanej. Poniżej prezentujemy szczegółowe statystyki dotyczące targów BUDMA 2017.

Biznesowe spotkania z profesjonalistami

Najsilniej reprezentowaną grupą na tegorocznych targach byli przedstawiciele sieci handlowych, którzy stanowili aż 44% ogólnej liczby osób uczestniczących w wydarzeniu. Silnie reprezentowana była także grupa wykonawców i fachowców: 35% ogólnej liczby profesjonalistów. Tymczasem architekci i projektanci stanowili 12%, a inwestorzy i deweloperzy 8% osób biorących udział w targach budowlanych.

Kadra zarządzająca największą grupą klientów na Targach

Aż 53% uczestników targów stanowiły osoby, mające możliwość podejmowania decyzji zakupowych w swoich firmach, podczas gdy pracownicy stanowili 44% ogólnej liczby targowych gości.

Międzynarodowy wymiar biznesu

W imprezie udział wzięli reprezentanci aż 49 krajów, praktycznie z całego świata, stanowiąc 14% ogólnej liczby targowych gości. Podczas spotkań biznesowych z wystawcami najczęściej słyszanym językiem obcym był niemiecki – 15% i litewski – 12%. 11% gości przybyło ze Skandynawii.

Cała Polska na BUDMIE

Targi były miejscem biznesowych spotkań dla przedstawicieli każdego z 16 województw, a duży wzrost, aż o 5% w stosunku do edycji 2016, zanotowało województwo śląskie, i niemal 4% wzrost zanotowało województwo pomorskie. Do stolicy Wielkopolski wybrało się także 2% więcej mieszkańców województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

Nowości, premiery, Złoci Medaliści

Na targowych gości w Poznaniu czekało 29 Złotych Medali MTP targów BUDMA i WinDoor-tech, kilkaset nowości oraz kilkadziesiąt rynkowych premier w ramach Klubu Premier BUDMA. Duże zainteresowanie wzbudzały zwłaszcza premiery rynkowe. Spośród laureatów wyróżnienia Złotego Medalu MTP targów BUDMA publiczność wybrała produkt, który otrzymał dodatkową nagrodą Wyboru Konsumenta – innowacyjny i energooszczędny system montażu okien EMO firmy Stropex. Lista wszystkich laureatów Złotego Medalu MTP targów BUDMA wraz z opisami dostępna jest na stronie www.zlotymedal.mtp.pl a prezentacje premier na kanale Youtube BUDMA.

Potężna dawka wiedzy

Wiele osób przybyło na targi ze względu na bogaty program merytoryczny. Tu w szczególności należy wymienić trzydniowe I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury, konferencję zorganizowaną przez stowarzyszenie DaFa oraz VIII Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej. Szereg interesujących wydarzeń skierowanych do architektów odbyło się w ramach Forum Architektury.

W ramach projektu ArchiStrada unikatowe produkty o niezwykłym dizajnie i walorach architektonicznych zaprezentowały firmy Fakro, Porta Drzwi oraz Tubądzin. Debatę architektoniczną na temat Społecznej odpowiedzialności architekta poprowadził dziennikarz i krytyk architektury Jakub Głaz. W spotkaniach z gośćmi specjalnymi uczestniczyli architekteci z pracowni Bulanda Mucha Architekci, Stanisław Niemczyk i Fernando Menis. Największą gwiazdą architektoniczną tegorocznej Budmy był hiszpański architekt, twórca Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, który wygłosił wykład Reason and Emotion – the special case of an opera in Toruń. Poznaliśmy także zwycięzców III edycji konkursu Szkice Architektoniczne, w którym na najwyższym podium stanęła Maria Krupiak z Politechniki Opolskiej, a wybór publiczności padł na pracę autorstwa Michała Ptaka z Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Fachowcy na BUDMIE

Wśród mnóstwa pokazów, szkoleń i konkursów, które czekało na fachowców przez wszystkie targowe dni, warto wymienić w szczególności pokazy prawidłowych technik montażu stolarki otworowej w ramach projektu Monteriada. Ciekawie wyglądała próba włamania przez okno firmy Internorm, w której każdy mógł spróbować swoich sił (ostatecznie udało się wyłamać okno tylko przez błąd techniczny podczas jego montażu). Dużo działo się także w strefie Turbo Mocy, gdzie dekarze, cieśle i blacharze walczyli o miano Turbo DEKARZA: zawodnicy mieli aż 11 zadań do wypełnienia, a najlepsza okazała się ekipa KRAKUSY – Paweł Tynka i Paweł Francuz i padł nowy rekord Polski w montażu okna dachowego – 13 minut i 8 sekund (szybciej aż o 21 sekund!). O tytuł Mistrza Polski rywalizowali ponadto parkieciarze oraz montażyści wykładzin. Międzynarodowym Mistrzem Polski parkieciarzy został Krzysztof Ratke z Łodzi, zaś tytuł Mistrza Polski montażystów wykładzin zdobył Michał Wojcieski z Warszawy. Cenne nagrody można było zdobyć również na wielu stoiskach wystawców targów, którzy przygotowali ciekawe i wymagające konkurencje. Warto było też zajrzeć do pawilonu nr 4 MTP, gdzie każdy fachowiec mógł własnoręcznie wypróbować prezentowany sprzęt i materiały budowlane.

4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 28 marca, 2017

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły