Pokrycia dachowe

Pokrycie dachu nad poddaszem użytkowym

W nowym budownictwie coraz częściej spotyka się poddasza zagospodarowane na przestrzeń użytkową. Decydując się na tę opcję, należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny i pokrycie dachowe, ponieważ od tych czynników zależy, czy pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem będą komfortowe i funkcjonalne.

Poprzez adaptację poddasza do celów mieszkaniowych, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej, musimy jednak zadbać o to, by przystosowane pomieszczenia spełniały pewne warunki. Przede wszystkim powinna w nich panować odpowiednia temperatura, muszą także być ciche.

Jak ograniczyć hałas

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest właściwe wytłumienie hałasów na poddaszu. Kiedy brakuje odpowiedniej ochrony przed dźwiękami z zewnątrz, przebywanie w danym wnętrzu może stać się bardzo uciążliwe. Niekiedy bagatelizuje się kwestię akustyki, zapominając o tym, że ma ona ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców, zwłaszcza, jeśli na poddaszu mają znajdować się sypialnie lub pokoik dziecięcy. Dlatego aspekty te najlepiej wziąć pod uwagę już na etapie wyboru materiałów budowlanych. Wysokie parametry izolacyjno-akustyczne posiadają ciężkie pokrycia dachowe, na przykład dachówki ceramiczne i cementowe – wyjaśnia Łukasz Budzyński, laureat branżowego programu Superdekarz. Z powodu swojej masy dach pokryty dachówką nie jest podatny na drgania, jak na przykład pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy – dodaje. Ponadto dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu.

Optymalna temperatura zimą i latem

Ważną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej temperatury na poddaszu. Kluczowy wpływ na prawidłową termoizolacją dachu mają dwa czynniki – dobry materiał izolacyjny i pokryciowy. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców. W przypadku poddasza użytkowego izolacja powinna być dwuwarstwowa. Jeżeli popełnione zostaną jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu – na przykład jeśli dach został zbyt mało ocieplony, to latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje stosunkowo wysokie koszty. W parze z bezbłędnie wykonaną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego – najlepiej sprawdza się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana razem ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Ponadto dachówka dużo wolniej nagrzewa się podczas upałów niż na przykład blachodachówka – wyjaśnia Łukasz Budzyński.

Prawidłowa wentylacja poddasza

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie robiąc wentylacji poddasza, można zniszczyć dom. Skuteczność izolacji cieplnej w dużym stopniu zależy bowiem od sprawnie działającego systemu wentylacyjnego. Pamiętajmy, że wentylacja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ chroni warstwę ociepleniową i więźbę przed wilgocią – przestrzega Łukasz Budzyński. Jej brak może spowodować przedostawanie się pary wodnej (powstającej w budynku) do ocieplania, a zawilgocona warstwa izolacyjna nie będzie spełniać swoich funkcji. Destrukcyjny wpływ wilgoci objawić się może również w postaci pleśni i grzybów, dlatego pod warstwą wełny (od wewnętrznej strony poddasza) należy przymocować folię paroizolacyjną, zaś nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Na połaci zaś montujemy dachówki wentylacyjne. Pamiętać należy również o wypuście powietrza przy okapie i kalenicy.

Dlaczego dachówka

Dachy pokryte dachówką od wieków są elementem polskiego krajobrazu i na stałe zakorzeniły się w naszej tradycji i kulturze. Dachówki betonowe mają nieco krótszą tradycję niż ceramiczne – pierwsze powstały w XIX wieku i niemal od początku zaczęto je produkować na skalę przemysłową, tak że stały się tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych, zyskując wielką popularność w Anglii w okresie rewolucji przemysłowej. Obecnie proces ich produkcji jest wsparty najnowocześniejszymi technologiami. Dachówki posiadają wiele zalet – są nie tylko piękne i trwałe, ale również ekologiczne. Wykonane z naturalnych składników posiadają walor zdrowotny – sprawiają, że dach oddycha, a to z kolei przekłada się na dobry mikroklimat w domu. Jako drobne elementy znacznie ułatwiają przewietrzanie dachu, a w przypadku uszkodzenia mechanicznego, łatwo można wymienić zepsuty element. Jeśli więc chcemy zagospodarować poddasze do celów mieszkalnych, wybór pokrycia z dachówki jest rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 31 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły