Prawidłowa wentylacja dachu

Wentylacja dachu
Wentylacja dachu 

Wentylacja dachu jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na żywotność dachówki. Wilgoć bowiem stanowi duże zagrożenie dla dachu. Może prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby i zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych materiałów.

Aby wentylacja dachu dała możliwość odprowadzenia wilgoci spod połaci dachu, konieczny jest przepływ powietrza w wentylowanej przestrzeni. Pod ułożonymi dachówkami zawsze należy tworzyć puste przestrzenie wentylacyjne, które powstają po zamocowaniu kontrłat. Prawidłowa grubość kontrłat gwarantuje właściwy przepływ powietrza wentylacyjnego pod ułożonym pokryciem dachowym / dachówkami.

Otwory wentylacyjne przy kalenicy i okapie

– Odpowiednia cyrkulacja powietrza w obrębie kalenicy – jak wyjaśnia Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben – zależy od efektywności i wielkości przekroju wentylacyjnego. Powinien on mieć wielkość 0.05% powierzchni dachu. W przypadku dachów dwuspadowych wielkość dotyczy każdej połaci osobno. W przypadku dachu dwuspadowego z długością krokwi 10 m, wentylacja kalenicy musi mieć zatem efektywny przekrój min. 50 cm²/mb.
Na kalenicy stosuje się dodatkowo taśmę wentylacyjno – uszczelniającą. W obrębie okapu zaś należy zapewnić wlot powietrza o wielkości co najmniej 0,2% powierzchni dachu. Zatem dla krokwi o długości 10 m oznacza to 200 cm²/mb okapu. Obliczając wielkość otworu wlotowego uwzględnić należy także fakt, że przekrój efektywny zawężany jest ze względu na krokwie i kontrłaty.

– Dla dachu krytego ceramicznymi dachówkami zakładkowymi zaleca się przygotowanie okapu z zastosowaniem grzebienia okapu (inaczej zwanej wróblówką) – dodaje Krzysztof Omilian.

Wentylacja dachu dachówka Roben Riemont

Kąt nachylenia dachu, a wentylacja dachu

Gdy kąt nachylenia dachu ma powyżej 30° wystarcza naturalny ciąg powietrza, który wywołany jest znaczną różnicą poziomów wlotu (okap) i wylotu (kalenica) powietrza, a także nagrzewaniem się pokrycia dachowego i działaniem wiatru. Nadal jednak należy przestrzegać zasad pozostawiając szczelinę wentylacyjną w okapie, a także stosować wentylacyjną taśmę kalenicową.
W przypadku dachów o kątach nachylenia mniejszych niż 30° czy też krokwiach dłuższych niż 10 m sama wentylacja okapowokalenicowa może nie być wystarczająca. Należy wtedy stosować większe przestrzenie wentylacyjne, czyli grubsze kontrłaty, a także dachówki wentylacyjne. Zwiększy to ilość powietrza wentylacyjnego i sprawi, że wentylacja pokrycia dachowego będzie prawidłowa.

Wentylacja dachu dachówka wentylacyjna Roben Piemont

Wentylacja dachu – dachówki wentylacyjne

Dachówki wentylacyjne zapewniają dodatkowe miejsce wlotu powietrza i wspomagają system wentylacji pod pokryciem. Stosuje się je w przypadku dachów o dużych rozmiarach, w których pod dachówką połaciową brak jest dostatecznej wentylacji. Przy długich krokwiach (powyżej 6,5-7 m) oraz standardowej wielkości kontrłaty (wysokość 2,5 cm), dachówki wentylacyjne powinny być zastosowane w trzecim rzędzie od kalenicy i w odległości ok. 1 m od siebie. Na 13 m² dachu przypada jedna dachówka wentylacyjna. Gdy odległość między kalenicą a okapem jest znaczna, dachówki należy układać w dwóch rzędach. Rozstaw standardowy między rzędami dachówek wentylacyjnych wynosi ok. 1,50-1,80 m, lub w każdym polu między krokwiami.

Wentylacja dachu dachówka ceramiczna Roben

Dachówki wentylacyjne stosuje się również tam, gdzie ciągłość przestrzeni wentylacyjnej jest przerwana – pod oknami połaciowymi, przed i za kominem, a także we wszystkich miejscach, w których zaburzony jest przepływ powietrza wentylacyjnego. Dachówki montuje się tutaj w drugim rzędzie przed i za „przeszkodą”. Gdy przeszkoda ta występuje w odległości nie większej niż 1,5 m od kalenicy, zastosowanie dachówek nie jest konieczne.

Montaż dachówek wentylacyjnych odbywa się w taki sam sposób, co połaciowych. Pamiętać należy jednak o zamocowaniu do otworu siatki, która jest sprzedawana w komplecie z dachówką wentylacyjną.

Data utworzenia: 09.09.2018


Komentarze

  • kos napisał(a):

    Wentylacja dachu jest bardzo ważna gdy chcemy aby dach spełniał swe zadania w pełni i długo nam służył.Ja w trakcie budowy niezbyt dobrze byłem zorientowany w temacie wentylacji i wentylacja mojego dachu pozostawia wiele do życzenia,teraz gdy będę remontował dach zadbam aby wentylacja została wykonana doże.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły