Prawidłowa wentylacja połaci dachowej

 

Wykonanie właściwej wentylacji i połaci dachowej jest warunkiem koniecznym jeżeli chcemy, aby nasz dach był bezpieczny. Prawidłowe prace dekarskie, przy użyciu odpowiednich materiałów i produktów zapewni prawidłowe odprowadzanie wilgoci z warstwy termoizolacyjnej dachu oraz pary wodnej. Para wykrapla się w całym procesie pracy dachu dlatego tak istotna jest wentylacja nie tylko pomieszczeń, ale także połaci dachowej.

Odpowiednio wykonana konstrukcja dachu zapewni odpowiednią wentylację połaci. Aby tak się stało wykorzystywana jest przestrzeń powstała po ułożeniu dachówki na kontrłatach. Umożliwia ona odprowadzenie pary wodnej, a jej skuteczne zagospodarowanie reguluje odpowiednio dobrana membrana dachowa. Aby dobrać odpowiednie rozwiązanie techniczne należy skupić się na najistotniejszych elementach: kalenicy, narożu dachu oraz okapie.

Kalenica i naroże dachu

Kalenica i naroża to newralgiczne punkty dachu skośnego. Stykają się tu dwie płaszczyzny, przez które wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Cyrkulacja powietrza powinna być swobodna i odpowiednio zapewniona przez rozwiązania konstrukcyjne dachu. Aby zapewniń optymalną wentylację kalenicy i naroża dachu należy zastosować rozwiązanie łączące w sobie zarówno wentylację, jak i uszczelnianie.

– W tym przypadku sprawdzą się specjalistyczne akcesoria dachowe stosowane do wentylacji kalenic dachowych. Dobrze jest zastosować taśmy kalenicowe o dużej plastyczności, które z łatwością dopasują się do każdego profilu pokrycia dachowego. Decyduje o tym poziom plastyczności na jej brzegach, który w wysokiej jakości taśmach kalenicowych sięga 30-35%. W naszej ofercie posiadamy oryginalną plisowaną taśmę kalenicową Roll-Fix. Jest ona wodoodporna i chroni przed promieniowaniem UV. Posiada szeroki zakres zastosowania, gwarantuje optymalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewnia właściwą wentylację połaci dachu. Łączenie z dachówką odbywa się za pomocą kleju kauczukowo – butylowego, który jest integralną częścią taśmy kalenicowej. Należy pamiętać, aby montażu dokonywać na suchej powierzchni w temperaturze min +5 ˚C. Można też zastosować wywietrznik kalenicowy ze szczotką posiadającą wysokie właściwości wentylacyjne. Jest on odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Zwykle te elementy wykonane są z wysokiej jakości PCV i są proste w montażu. Wywietrznik, w przeciwieństwie do taśm kalenicowych, można kłaść w trudnych warunkach atmosferycznych – przy każdej temperaturze i na mokrej nawierzchni. Element ten dzięki rozwiązaniu konstrukcyjnemu zabezpiecza połać dachu od strony kalenicy przed przenikaniem nawiewanego śniegu, deszczu, wilgoci, kurzu i pyłu. Jeżeli zadbamy o prawidłowe i szczelne wykonanie warstwy wstępnego krycia zamontowanie wywietrznika kalenicowego zapewni poprawne funkcjonowanie dachu. Tę uniwersalną i prostą metodę z powodzeniem można zastosować niemal w każdym profilu pokrycia dachowego – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Prawidłowa wentylacja połaci dachowej

Ważny okap

Proces wentylowania połaci może zostać zaburzony przez nieprawidłowo wykonaną konstrukcję okapu. Niezwykle ważne w tym przypadku jest fachowe wykonawstwo z jednoczesnym zwróceniem uwagi na odpowiedni dobór elementów wentylacyjnych w obrębie tej części dachu. Znane i najczęściej stosowane są okapowe elementy wentylacyjne oraz taśmy wentylacyjne. Produkty te wykonane są z twardego PVC i dostępne w podstawowych kolorach. Okapowy element wentylacyjny jest zaprojektowany do wentylacji okapu i spełnia wymagania wentylacyjne określone odpowiednią normą. Zastępuje jednocześnie łatę okapową i umożliwia bezproblemowy montaż haków rynny poprzez zintegrowane kołki dystansowe. W zależności od potrzeby, usuwając kołki dystansowe w okapowym elemencie wentylacyjnym bez grzebienia, można go połączyć z okapowym grzebieniem wentylacyjnym (tzw. wróblówka).

– Akcesoria te nie tylko zapewniają właściwy wlot powietrza przewidziany w normie – min. 200 cm²/m, ale też stanowią skuteczne zabezpieczenie przed zagnieżdżaniem się ptactwa, szkodnikami oraz rozmaitymi zanieczyszczeniami – radzi Przemysław Skibiński.

Rola dachówki wentylacyjnej

Przy dachach o dużych i skomplikowanych połaciach, wentylacja okapu i kalenicy okazuje się czasami niewystarczająca. Kominy, okna dachowe mogą powodować wszelkiego typu zakłócenia w przepływie powietrza zmniejszając wydajność wentylacji na obszarze okap -kalenica. Wówczas proces wentylacji możemy usprawnić montując dachówki do wentylacji połaci dachowej Venduct®. Są one często mylone z kominkami wentylacyjnymi. W przeciwieństwie do kominków służą one do wentylacji pokrycia dachowego, a sposób ich rozmieszczenia oraz ilość uzależnione są od długości połaci. Jeśli mamy do czynienia z dachem o długości ok. 4,5 m, wtedy dachówki układamy co 1,5 m wzdłuż kalenicy. Natomiast w przypadku dłuższego – ponad 7 m, należy je rozmieścić w dwóch rzędach, także z zachowaniem 1,5 m odstępu. Warto zwrócić uwagę, aby były wykonane ze specjalnego, twardego PVC, odpornego na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i starzenie.

Zastosowanie na połaci wymienionych akcesoriów dachowych pozwoli prawidłowo wykonać uszczelnienie i jednocześnie zapewni odpowiednią wentylację kalenicy oraz okapu każdego dachu spadzistego wykonanego z pokryć profilowanych. Dzięki temu dach przez długi czas będzie funkcjonalny i trwały, zapewniając komfort mieszkańców.

Data utworzenia: 26.01.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły