Realizacje

Projekt Barrakuda

Panele z blachy to jeden z najbardziej prestiżowych i niezawodnych rodzajów pokryć dachowych. Niestety, w annałach imperium rosyjskiego nie ma najmniejszej wzmianki o tym sposobie pokrywania dachów. Historię tę próbują odtworzyć mistrzowie Artela, przywracając utraconą technikę we współczesnej Rosji.

W listopadzie 2016 roku mistrzowie Artela wdrożyli nowy wariant techniczny w opartym na miedzi projekcie Barrakuda, wykorzystującym styl hybrydowy, łączący szwy podwójne stojące (25 mm) i rąbek (50 mm). Prace musiały być wykonane na drewnianej ramie z cedru syberyjskiego. Głównym zadaniem było osiągnięcie podobieństw do tradycyjnych francuskich dachów i stworzenie wodoszczelnego połączenia złożonych paneli.

Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda

Informacje techniczne

Rodzaj dachu: dwuspadowy z profilowanym wejściem; zbudowany z listew złączonych 50 mm, kwadratowym szwem w stylu starogermańskim. Panele położone w technice podwójny rąbek stojący 25 mm, na fasadzie zwieńczone drobnym dekoracyjnym wzorem. Na okapie zastosowano rąbek stojący 25 mm. Powierzchnia dachu to 231 m², nachylenie 11 i 45 stopni. Położono 600 m² blachy, a dokładniej czerwonej miedzi GZOTSM, 0,6 mm. Zamontowano rynny kwadratowe. Zastosowano izolację syntetyczną KLOBER Forte (175 g/m²) i Sec Metall (380 g/m²).

Przygotowanie projektu wstępnego

Podobnie jak w poprzednich projektach, również w tym rzemieślnicy musieli rozpocząć prace od naprawienia błędów konstrukcyjnych w drewnianej części dachu. Zakres prac obejmował: zwiększenie głębokości szczytowych nawisów dachu do 200 mm w każdym kierunku; montaż dodatkowej płyty o grubości 25 mm; demontaż starej i montaż nowej wysokiej kalenicy z ochroną przed wiatrem, a także ram frontonów i okapów dachu z poszyciem dekoracyjnym.
Ze względu na dużą liczbę błędów ciesielskich, zmuszeni byliśmy zrezygnować z wykonania standardowego dachu dwuspadowego. Zaprezentowana przez nas koncepcja rozwiązań technicznych przewidywała niewielkie zmiany konstrukcyjne dachu, w tym budowę wentylowanej wysokiej ramy (400 mm), ze wspólną płaską podstawą o szerokości 900 mm; stworzenie widocznych załamań na poziomie 100 mm wysokości i 600 mm szerokości okapu, przydatnych przy późniejszym montażu podwójnej rury zapobiegającego gromadzeniu się śniegu – to pozwoliło wizualnie podkreślić prostą powierzchnię promieni dachu podkreślonych różnicą wysokości pomiędzy okapem (250 mm) a szczytem (650 mm).

Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda

Zaproponowano przylgowe rozmieszczenie paneli, z zastosowaniem podwójnej wysokości stałego szwu (25 mm). Płaska pokrywa kalenicy ma postać paneli połączonych w technice podwójnego rąbka stojącego z instalacją systemu bezpieczeństwa do późniejszej konserwacji dachu. Głównym materiałem użytym do pokrycia dachu są podzielone na fragmenty panele, łączone w starej, zapomnianej technice na listwę 50 mm (system belgijski) z układem schodkowym (wzór siatki). Gzymsy i dwuspadowe okapy to wąskie panele łączone w technice elewacyjnej ozdobnej stojącej fałdy w kształcie litery L o wysokości 25 mm z zastosowaniem podłużnych pianek półokrągłych. Zwisy nadziemne to z kolei dekoracyjne małe elementy składane w technice szwu w kształcie litery L.

Użyte materiały

Rekomendujemy oszacowanie materiałów w oparciu o opracowany projekt techniczny. Obliczenie ilości blachy lub walcowanego metalu może zostać wykonane tylko przez specjalistów.
Wybranym przez naszego klienta materiałem do pokrycia dachowego jest czerwona miedź. Polecamy markę GZOTSM – zakład Gaisky (Rosja, region Orenburg) w cenie, która jest znacznie niższa w porównaniu do marek fińskich i serbskich. Pod względem jakości stopu rosyjska miedź praktycznie nie różni się od innych. Materiał dostarczono w postaci małych, wygodnych rolek o wadze 75 kg.
Zalecamy stosowanie membran dyfuzyjnych do dachu z przylgą, bez względu na rodzaj poddasza. Oddzielają metal od drewna, co zwiększa żywotność drewnianych elementów, a ponadto są konieczne dla ochrony dachu przed opadami.
W obecnym projekcie dla izolacji głównego zadaszenia (kąt 68 stopni) wykorzystaliśmy czterowarstwową membranę Klöber Forte (Niemcy), o wadze 175 g/m2. W przypadku lekko nachylonych zadaszeń o małym nachyleniu dachu o wartości 11 stopni zalecamy Klober Sec Metall o gramaturze 380 g/m2.

Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda

W kwestii elementów mocujących polecamy montaż paneli i innych elementów wykonanych z miedzi wyłącznie za pomocą śrub ze stali nierdzewnej 3,9×25 mm. W przypadku zacisków ze stali nierdzewnej zalecamy stosowanie markowych łączników, takich jak Prefa i Rees (Niemcy).
Zalecany sprzęt do materiałów lutowniczych to lutownica gazowa Perkeo. Masę grota należy dobrać do potrzeb prac – 200, 350 i 500 gramów. W przypadku dużej ilości pracy, zaleca się wybranie młotka z niklowaną powłoką. Do lutowania elementów dekoracyjnych lub trudno dostępnych miejsc zaleca się użycie młotka igłowego. Do lutowania miedzi zaleca się stop lutowniczy Sn77Cu3 (97% cyny i 3% miedzi).

Kalenica

Drewniana konstrukcja szkieletu została wzniesiona za pomocą struganego drewna o przekroju 50×50 mm i krawędziowej płyty 150×25 mm. Całkowita wysokość kalenicy wynosiła 400 mm przy szerokości 900 mm. Dla ochrony przed owadami na całej długości występu kalenicowego, zainstalowano wcześniej miedzianą siatkę typu perforowanego o grubości 0,7 mm. Panele walcowane na wrębach o długości 1350 mm zostały wykonane za pomocą rolek ręcznych Wuko (Austria). Poprzeczne zginanie wzoru wykonano na małej maszynie Segel Edelweiss bezpośrednio na dachu. Panele zamocowano za pomocą nieruchomych zacisków ze stali nierdzewnej o skoku 200 mm, przy pomocy uniwersalnego, ręcznego zaginacza Stubai (Austria).

Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda

Okap

Projekt dekoracyjnego zwisu gzymsu zakładał montaż małych paneli. Ich produkcja przeprowadzona została w warunkach warsztatowych, bezpośrednio w obiekcie. Całkowita wysokość konstrukcyjna nawisu wynosiła 320 mm, w tym moskitiery 120 mm. Warto przypomnieć, że deski nawisów gzymsu wykonane są z płyty o przekroju 145×45 mm. W sezonie zimowym wszystkie drewniane powierzchnie owinięto w materiał syntetyczny (membrana dyfuzyjna Klober Forte), ponieważ nie można było przeciąć tarcicy środkiem antyseptycznym. Instalacja pierwszego panelu została wykonana z rogu frontonu. Następnie rozpoczęto instalację innych paneli na całej długości okapu.

Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda Projekt Barrakuda

Aleksander Efimov
dyrektor artystyczny Artel „Penzatile- -Team” i ekspert w zakresie produkcji oraz montażu powłok metalowych

4.9/5 - (55 votes)

Data publikacji: 7 kwietnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (55 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. zaintresowany
    poniedziałek, 8 kwietnia, 2019

    Tego typu pokrycia potrafią wykonać tylko dekarze z duszą artystyczną i ponadprzeciętną wiedzą.Sam Projekt Barrakuda
    jest bardzo ambitny i chciałbym móc śledzić go w trakcie realizacji oraz zobaczyć jego podsumowanie.

  2. Daka
    poniedziałek, 8 kwietnia, 2019

    Pokrycie rzeczywiście nietypowe. Jak dla mnie nie wygląda to zbyt estetycznie, ale na pewno robi wrażenie.

Podobne artykuły