Realizacje

Projekt Stodoła okiem architekta

Najpopularniejszymi projektami architektów należących do tzw młodego pokolenia są tzw stodoły. To minimalistyczne i jednocześnie niezwykle funkcjonalne domy jednorodzinne. Taki budynek powstał pod Wrocławiem. Jego architekci to Adam i Patrycja Długoszowscy ze studia Bad Architekci.

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Adam Długoszewski zdobywał doświadczenie w projektowaniu zarówno domów jednorodzinnych, jak i obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej we wrocławskich pracowniach i w Barcelonie – na praktykach projektowych.

Projekt stodoła to urzeczywistnienie marzenia związanego z tworzeniem własnego domu – mówi architekt. Inwestorzy dysponowali ograniczonym budżetem, a także szeregiem założeń funkcjonalnych. Dlatego koncept owej stodoły powstawał niemal rok. Przyświecającą nam ideą była prostota i odpowiedni stosunek ceny do jakości, który miał pociągać ze sobą wygodę i funkcjonalność. Projekt Stodoła nie jest tylko dokumentacją, ale chęcią pokazania pewnego procesu – powstawania domu. To także rozwiązywanie problemów i licznych dylematów, przed którymi staje właściciel. Można by rzec, że to rodzaj instrukcji pokazującej, jak budować nowocześnie i estetycznie przy określonym budżecie.

Mój dom – Stodoła

Nazwa “stodoła” ma często w Polsce niekorzystny wydźwięk. Tu bowiem zakorzeniony jest schemat “dworku”, jako domu. Jednak ja sądzę, że budynek jednorodzinny powinien być prosty i funkcjonalny, a także tani – zarówno w konstrukcji, jak i budowie. Ideą, która mi przyświecała przy projektowaniu obiektu było stworzenie takiego domu, który nie zrujnuje budżetu, a będzie dawał właścicielowi funkcjonalność i komfort.

 Dom powstał w technologii “tradycyjnej” – murowane ściany dwuwarstwowe. Zastosowano tu bloczek gazobetonowy klasy 600, a także ocieplenie styropianem ( 20 cm). Strop, z uwagi na rozpiętości i szybki montaż, wykonano z prefabrykowanych płyt strunobetonowych. Elewację pokryto białym tynkiem silikonowym i drewnianą okładziną, która pokrywa niemal całą ścianę ogrodową i fragment fasady.

Projekt Stodoła dba o oszczędzanie energii

– Budynek, zaprojektowano tak, by widoczna była oszczędność energii. Umożliwią to energooszczędne okna z ciepłym montażem trójszybowym, gdzie współczynnik przenikania ciepła wynosi U<0,8. Zainstalowany wewnątrz kominek z płaszczem wodnym będzie wspomagał układ grzewczy. Ogrzewanie podłogowe zasila kondensacyjny piec gazowy, z buforowym zbiornikiem.

Rynny bez rynien ?

– Nowoczesne stodoły to budynki minimalistyczne, w których ukryte są wszystkie możliwe elementy. Zatem już na etapie projektowania budynku zdecydowłem o konieczności zastosowania takiego systemu orynnowania, który pozwala ukryć zarówno rynny, jak i rury spustowe. Okazało się, że takie rozwiązania ma firma Galeco. Ich system Galeco BEZOKAPOWY stworzony został z myślą o takich jak nasz minimalistycznych budynkach.

Szczegółowy dziennik budowy dostępny jest pod adresem www.projektstodola.pl.

Projekt Stodoła okiem architekta fot. BAD architekci

Projekt Stodoła okiem architekta fot. BAD architekci

Projekt Stodoła okiem architekta fot. BAD architekci

Projekt Stodoła okiem architekta fot. BAD architekci

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 15 czerwca, 2019

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyczny
    sobota, 15 czerwca, 2019

    Często planując budowę domu stajemy przed dylematem czy ma to być “pałac” ,na który zazdrośnie będą spoglądać sąsiedzi, czy może skromny, nie rzucający się w oczy? Osobiście jestem za prostym, nawet typu “stodoła”, ale z położeniem nacisku na funkcjonalność, innowacyjność, a tym samym energooszczędność, z rozsądnym ograniczeniem kosztów jego budowy.

  2. Tomek
    poniedziałek, 17 czerwca, 2019

    W dzisiejszych czasach mamy wiele projektantów i setki projektów. Wybór jak zwykle należy do klienta uwzględniając jego wymagania i możliwości finansowe. Obecnie liczy się funkcjonalność, energooszczędność i styl. Dom typu “stodoła” wygląda na niedrogi ale nowoczesny dom.

Podobne artykuły