Realizacje

Projekty domów parterowych – wybór tylko na dużą działkę.

Przy wyborze projektu domu najważniejszą sprawą jest dobór wielkości domu w stosunku do posiadanej działki. Ciężko wyobrazić sobie dom parterowy o powierzchni ponad 120 metrów kwadratowych  usytuowany na działce o małej powierzchni.

Inwestorzy, którzy poszukują projektów domów parterowych powinni przede wszystkim przyjrzeć się ilości i lokalizacji okien w stosunku do działek sąsiadów.  Należy bowiem pamiętać, że przepisy prawa budowlanego zezwalają na usytuowanie budynku mieszkalnego w odległości  4 metrów od granicy działki – dla ścian z oknami, natomiast ściany bez otworów okiennych czy drzwiowych mogą zbliżyć się już o 3 metry.  Stosowanie się do tych przepisów nie tylko jest przymusem, ale jak się okazuje, ma większy sens i wpływ na nasłonecznienie pomieszczeń i poczucie intymności przyszłych mieszkańców. Istotnym jest fakt, że tzw. ”luksfery” traktowane są przez urzędników nie jako okno, a jako ściana.

Powyższe wskazówki pozwalają na wstępne zorientowanie się na rynku gotowych projektów domów parterowych.  Jednoznacznie wynika z tego, że dom parterowy będzie zawsze potrzebował więcej przestrzeni w stosunku do domu z poddaszem użytkowym o podobnym metrażu.

Projekty domów parterowych nie zawierają zazwyczaj konstrukcji  stropu (poza przypadkami gdzie planowany jest niewielki strych). Takie domy można budować według projektów domów parterowych ze strychem. Wiele pracowni architektonicznych ma wygenerowane taką kategorię projektów.  Pamiętajmy jednak, że koszty budowy domu ze stropem  żelbetonowym, czy lżejszym – drewnianym są znacznie wyższe niż w przypadku domów z wiązarami dachowymi.

Pomimo rezygnacji ze stropów w projektach domów parterowych dochodzi  kolejna  sprawa podwyższająca koszty budowy, czyli ilość ścian. Wynika to z większej powierzchni zabudowy danego budynku. Im liczniejsze są detale architektoniczne tym powierzchnia ścian staje się większa. W rezultacie koszty budowy i sumaryczna powierzchnia ścian mogą okazać się zbliżone w domach parterowych i w domach z poddaszem użytkowym. Na plus dla projektów domów parterowych trzeba jednak przypisać łatwość wznoszenia konstrukcji.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 22 lutego, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marek
    piątek, 30 sierpnia, 2019

    Wybór odpowiedniego projektu domu to droga przez mękę, gdyż trzeba znależć kompromis pomiędzy swym wyobrażeniem a realiami w postaci działki i kosztów. Tutaj ważną rolę odgrywa projektant, który swoim doświadczeniem powinien wspierać inwestora, prowadząc ku najlepszemu rozwiązaniu. Dom parterowy jest wygodny, łatwiejszy w budowie, ale wymaga większej powierzchni. Ja wybrałem dom z poddaszem użytkowym.

Podobne artykuły