Membrana dachowa

Przeciekająca membrana

Wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa ma na celu ochronę warstwy ocieplenia dachu przed zawilgoceniem. Jednocześnie umożliwia przenikanie pary wodnej powstałej na poddaszu na zewnętrzną stronę membrany.

Superdekarze podpowiadają, jakich zasad należy przestrzegać podczas montażu, by uniknąć problemów z przeciekaniem. Nie trzeba się martwić jeśli zaobserwujemy, że pod dachówkę przedostają się cząsteczki wody, co zdarza się szczególnie zimą, kiedy drobinki śniegu wdmuchiwane są pod wierzchnią warstwę pokrycia. Powstające wówczas skropliny powinny spłynąć szczeliną wentylacyjną po membranie do okapu i nie muszą nas niepokoić plamy wody na stanowiącej szczelną ochronę membranie. Problem występuje tylko wtedy, gdy woda przedostaje się pod membranę, do czego może dojść w przypadku, gdy membrana nie została zamontowana właściwie. Do błędów najczęściej dochodzi w newralgicznych punktach dachu – w koszu, lukarnach oraz przy kominie. Aby zapewnić szczelność dachu szczególnie w tych miejscach należy zadbać o pozostawienie odpowiednio szerokich zakładek podczas łączenia membran, a do łączenia użyć specjalnych klejów lub taśm klejących do membran dachowych – radzi Jacek Święty z firmy Iso Bau, laureat branżowego programu Superdekarz. Odpowiednio szerokie zakładki należy pozostawiać na całej powierzchni dachu i aby to ułatwić producenci coraz częściej drukują na membranie granicę zakładki, którą należy bezwzględnie przestrzegać.

Uważać należy również na wszelkie uszkodzenia membrany powstałe podczas budowy i nawet najdrobniejsze szczeliny łatać tak, by nie doszło do przenikania wody pod membranę, ponieważ może to w konsekwencji doprowadzić do zawilgocenia warstwy izolacyjnej – tłumaczy Superdekarz.

Ważnym aspektem jest ponadto przestrzeganie czasu, w jakim membrana możemy pozostawić na dachu bez pokrycia dachówkami. Czynniki atmosferyczne, zwłaszcza promienie UV, mogą bowiem doprowadzić do zniszczenia membrany, w wyniku czego może ona stracić swoje właściwości wodoszczelne. Pamiętać należy również o osłonięciu okapu podbitką, a wnętrza ociepleniem, ponieważ promienie UV również niszczą „od spodu”. Przestrzeganie zaleceń montażu membrany dachowej oraz wybór materiałów najwyższej jakości pozwolą uniknąć problemów związanych z brakiem wodo- i wiatroszczelności.

Dlatego tak ważny jest zarówno wybór materiałów budowlanych renomowanych firm, jak i powierzanie ich montażu wykwalifikowanej ekipie.

4.6/5 - (13 votes)

Data publikacji: 17 listopada, 2014

Autor:

4.6/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Robert Dymkowski
    wtorek, 14 lipca, 2015

    Jacek Święty z Iso Bau – słusznie prawi.
    “/…/ membrana dachowa ma na celu ochronę warstwy ocieplenia dachu przed zawilgoceniem”.
    Dodajmy – także więźby, elementów podkonstrukcji wnętrz (np. płyt GK). Czyli całego poddasza.
    A jeśli cel ochrony nie zostaje spełniony?
    J. Święty po wtóre ma rację wskazując na BŁĘDY WYKONAWCZE. Dowolne cytaty jak wyżej, których katalog nie jest zamknięty.
    Ale czy na pewno ma rację twierdząc, jak “ważny jest wybór materiałów budowlanych renomowanych firm”?
    Zamiast, że arcy-ważny jest wybór PO PROSTU DOBRYCH materiałów budowlanych – tu membran dachowych?
    Bo najbardziej renomowani producenci np. dachówek na polskim rynku – oferują bardzo dyskusyjne membrany dachowe.
    Dowód? Niech każdy sam sprawdzi ile lat gwarancji (rękojmi) oferują na swoje FIRMOWE MEMBRANY wstępnego krycia renomowani producenci.
    Od 30 do 15 razy mniej niż na swoje dachówki! Inteligentny Czytelnik zrozumie. Niepełno-sprytnym nie ma sensu tłumaczyć.
    Jakie to ma realne skutki!
    Może J. Święty za bardzo stał się SuperDekarzem programu Braas, zamiast dekarzem myślącym?
    Że co by nie zrobił, nawet super-poprawnie, membrany wstępnego krycia z 2-letnią “gwarancją” – gwarantują WADY MATERIAŁOWE, których

Podobne artykuły