Elektronarzędzia

Przegląd wybranych elektronarzędzi niezbędnych w pracach dekarskich i ciesielskich

Praca przy konstruowaniu dachu i jego wykańczaniu wymaga użycia określonych elektronarzędzi, których lista wcale nie jest krótka. Niniejsze omówienie dotyczy zaledwie kilku wybranych typów elektronarzędzi i należy pamiętać, że prezentuje zaledwie wycinek tego, czym posługują się dekarze i cieśle.

Warto zaznaczyć, że wszystkie narzędzia i wyposażenie potrzebne w pracach dekarskich i ciesielskich można nabyć na platformie internetowej B2B – merxu.com. Znajduje się tam blisko 1.000.000 ofert kategorii takich jak: elektrotechnika, oświetlenie, narzędzia, BHP, materiały budowlane, maszyny, chemia i metalurgia, instalacje. Platforma Merxu jest tylko dla zweryfikowanych firm i działa w 5 krajach.

W ramach krótkiego wstępu

Zaprezentowane poniżej narzędzia to zarówno rozwiązania przewodowe, zasilane prądem 230V, jak też narzędzia akumulatorowe. Łatwo zauważyć, że rola tych drugich znacznie wzrosła w ostatnich dwóch dekadach. To nie powinno nikogo dziwić, gdyż praca wykonywana na dachu przy użyciu narzędzi uwolnionych od przewodów zasilających i wszelkich przedłużaczy, jest znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Wkrętarki i zakrętarki

Zakrętarka udarowa - merXu

Choć na rynku wciąż funkcjonują sieciowe wkrętarki i zakrętarki, dekarze najchętniej korzystają z rozwiązań akumulatorowych, zasilanych  z baterii typu Li-Ion. Chodzi tu klasyczne 2-biegowe wiertarko-wkrętarki z uchwytem wiertarskim o rozwarciu do 13mm oraz z zakrętarki udarowe, które zamiast uchwytu wiertarskiego posiadają gniazdo na bity (1/4” HEX) lub adaptery na których mocuje się m.in. nasadki (nie mylić z kluczami udarowymi – te zamiast gniazda posiadają trzpień w standardzie ½” lub innym). To, co musi cechować te narzędzia, aby spełniały oczekiwania dekarzy i cieśli, to przede wszystkim dwa czynniki: wysoki moment obrotowy i wysoka moc, ponieważ drewno jest materiałem stawiającym duży opór, oraz długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Z powyższego od razu można wyciągnąć pierwsze wnioski: wysoką moc zapewnią silniki pracujące na napięciu 18V (DC) lub więcej i optymalnie jeśli są to napędy bezszczotkowe, a więc mniej wadliwe, lżejsze i nie tracące części energii na wydzielanie nadmiaru ciepła. Zaś długi czas na jednym ładowaniu zapewnią akumulatory o pojemności minimum 4.0 Ah. Istotne są też wymiary i waga tych elektronarzędzi – im są one krótsze (mniejsze) i lżejsze, tym lepiej. Jednak niska waga musi uwzględniać wymóg stosowania baterii o dużych pojemnościach, a to oznacza szukanie tzw. „złotego środka”. Wielu producentom świetnie się to udaje – zwłaszcza tym z pierwszej ligi światowych wytwórców elektronarzędzi akumulatorowych. Dalsze wymagania wobec tych narzędzi trzeba omówić osobno dla wiertarko-wkrętarek i osobno dla zakrętarek udarowych.

  • Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Powinny być przynajmniej 2-biegowe, co oznacza wkręcanie na pierwszym biegu (wysoki moment obrotowy  – minimum 60Nm) z dość niskimi obrotami (do około 500/min.) oraz wiercenie na drugim biegu, gdzie obroty sięgają 1500-2000/min. zaś moment obrotowy jest znacznie niższy niż na biegu pierwszym. Ich uchwyty wiertarskie powinny być metalowe i posiadać rozwarcie do 13 mm. Oczywistością jest zestaw 2 akumulatorów i szybka ładowarka. Część modeli wyposażana jest przez producentów w funkcję udaru, co może okazać się przydatne. Z dodatkowych funkcjonalności – których jest dużo – można jeszcze wymienić diodę LED która doświetla miejsce pracy oraz systemy elektroniki pilnującej by nie przeciążyć narzędzia i nie uszkodzić jego silnika lub przekładni.
  • Zakrętarki akumulatorowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą do mocowania (zakręcania) elementów za pomocą np. wkrętów.  Narzędzia te dysponują funkcją udaru stycznego, o częstotliwości od 1000 do nawet 4000 uderzeń na minutę, która przy współdziałaniu z maksymalnym momentem dokręcania na poziomie 150-200 Nm pozwala swobodnie wkręcać w drewno śruby o rozmiarach M12-M16. W przypadku tych elektronarzędzi, z uwagi na ich duży wydatek energetyczny, warto rozważać modele z bateriami o jak najwyższych pojemnościach, dlatego można założyć, że pojemność 4.0 Ah to absolutne minimum. Pozostałe dodatkowe funkcjonalności w nowoczesnych zakrętarkach są w zasadzie identyczne jak przy wiertarko-wkrętarkach: szybka ładowarka, dodatkowe doświetlenie diodą LED, elektronika dla zapewnienia ochrony napędu i przekładni, zawieszka na pasek i wiele innych.

Wiertarki

Do pracy przy dachach nie stosuje się typowych wiertarek używanych w domach czy stosowanych przez majsterkowiczów. Tu optymalne są narzędzia 1-biegowe o wysokiej mocy i dużym momencie obrotowym. Automatycznie przekłada się to na dość niskie obroty – z reguły do 500 czy 700 obrotów na minutę – oraz moment na poziomie około 100 Nm. W połączeniu z kluczykowym i stalowym uchwytem wiertarskim do 13 lub nawet 16 mm daje to w sumie bardzo silne elektronarzędzie pozwalające wiercić w belkach wiertłami spiralnymi o średnicach w okolicy 40 mm zaś w metalu wiertłami HSS o rozmiarze do 13 mm.

Szlifierki

W pracy dekarza i cieśli przydatne są zarówno szlifierki do drewna jak i do metalu. Wśród tych pierwszych na czoło wysuwają się szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe, zaś wśród tych drugich prym wiodą szlifierki kątowe. W ostatnich latach rozwój małych kątowych szlifierek (na tarczę Ø 125 mm) zasilanych akumulatorowo nabrał takiego rozpędu, że wybór jest dziś bardzo szeroki. Istotne cechy to: wysokie obroty, duża moc silnika, niska waga, dobre odprowadzanie ciepła (magnezowe obudowy przekładni są tu świetnym rozwiązaniem), tłumienie wibracji i blokada wrzeciona dla 1-ręcznej wymiany tarczy. Rozwiązaniem, które sprawdza się doskonale jest także regulacja obrotów. Wracając do szlifierek przeznaczonych do obróbki drewna, trzeba wyraźnie odróżnić od siebie dwa wymienione powyżej typy narzędzi:

  • szlifierki oscylacyjne służą do szlifowania płaskich powierzchni. Nie oferują ruchu obrotowego lecz posuwisty, stąd ich prostokątna stopa sprawdzająca się we wszelkich narożnikach.
  • szlifierki mimośrodowe wykonują swoją okrągłą stopą dwa ruchy jednocześnie: obrotowy i oscylacyjny. Dzięki temu lepiej działają na nierównych powierzchniach, które wymagają wyrównania. Sprawdzają się zarówno przy szlifowaniu i polerowaniu drewna, jak i powierzchni metalowych, z których trzeba np. zedrzeć warstwę starej farby.

Gwoździarki

Gwoździarka udarowa - merXu

Są podstawą pracy na dachu i ogólnie przy domach drewnianych, służąc przy deskowaniu, montażu łat, boazerii czy podbitki. Z uwagi na sposób zasilania mechanizmu wstrzeliwującego gwoździe wyróżnia się klasyczne gwoździarki pneumatyczne (wymagają kompresora), elektryczne (zasilane z sieci – dość rzadkie na rynku), akumulatorowe (zasilane wyłącznie z baterii) oraz gazowo-akumulatorowe, w których sprężony gaz generuje tak dużą siłę, że  można nimi pracować przy betonie i kamieniu oraz mocować gwoździo-wkręty. Te ostatnie zdobywają obecnie bardzo dużą popularność dzięki swojej mobilności i wydajności. Typowy model na jednym pojemniku z gazem 80-100 ml jest w stanie zamocować około 1000 gwoździ, zaś pełna bateria 3.0 Ah wystarcza z reguły na 8-9 tysięcy strzałów.

Pilarki tarczowe

Kompaktowa pilarka tarczowa - merXu

Pilarka tarczowa to kolejne podstawowe narzędzie dla fachowców pracujących przy konstrukcjach dachowych. Są wśród nich modele zasilane sieciowo, jak też coraz popularniejsze akumulatorowe pilarki, uwolnione od nieporęcznych kabli. Małe 1-ręczne modele najczęściej wyposażone są w tarczę Ø 165-185 mm (mocowanie na otwór 20 mm) i osiągając prędkość rzędu 3500 obr/min., pozwalają ciąć na głębokość do 65 mm (pod kątem 90°).  Największe modele z tarczami w okolicach Ø 410 to elektronarzędzia tnące na głębokość do 165 mm (pod kątem 90°), a więc pozwalające na swobodne cięcie dość dużych elementów. Pilarki tarczowe są nieodzowne gdy przychodzi do cięcia koszowego, zacięcia kulawki czy też przy wykonywaniu gniazd i czopów.

Nożyce akumulatorowe

Cięcie blachy to jedno z podstawowych zadań dekarskich, dlatego nożyce – ostatnio bardzo często akumulatorowe – stanowią obowiązkowe wyposażenie fachowca. Wysokiej klasy akumulatorowe nożyce powinny oferować prędkość cięcia blachy na poziomie do 3000-3400 skoków na minutę. Żeby to osiągnąć należy zasilać je energią 18V DC z odpowiednio pojemnej baterii Li-Ion. Dzięki temu profesjonalne modele powinny ciąć stal do 1.5 – 1.6 mm oraz aluminium o grubości do około 2 mm. Akumulatorowe nożyce do blachy powinny być też w miarę kompaktowe, nie zbyt ciężkie i najlepiej, gdyby pochodziły od tego samego producenta i z tej samej rodziny elektronarzędzi, co pozostałe akumulatorowe narzędzia na wyposażeniu dekarza. Taka konfiguracja zapewnia możliwość swobodnego wymieniania akumulatorów między poszczególnymi elektronarzędziami oraz redukcji nadmiarowej ilości baterii poprzez dokupywanie modeli w wersjach „NO BATTERY ON BOARD”.

Koszty transportu w kwietniu i maju pokrywa merXu. MerXu oferuje też kupującym retrobonus do 10% za regularne zakupy. 

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 1 kwietnia, 2021

Autor:

4.7/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły