Izolacje

Przepis na ciepłe poddasze

Ubytki ciepła spowodowane brakiem dobrej termoizolacji odczuwamy nie tylko na własnej skórze lecz także w kieszeni. Planując termomodernizację domu, warto pamiętać o właściwym ociepleniu poddasza.

Odpowiednia termoizolacja poddasza jest kluczowa dla ocieplenia domu. Jeśli nie wykorzystujemy jego powierzchni do celów mieszkalnych, również może powodować duże straty ciepła, które będą odczuwalne w całym budynku. Odczuje je również nasza kieszeń, gdyż generują wysokie koszty ogrzewania. Warto wówczas przeprowadzić termomodernizację domu.

Zanim zaczniemy

Ocieplenie poddasza najczęściej okazuje się konieczne w przypadku budownictwa z lat 80. i 90. W związku z tym, że domy te są użytkowane od kilku dekad, przed przystąpieniem do termomodernizacji powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty, który starannie zbada ich konstrukcję. Powinien on przede wszystkim ocenić stan i wytrzymałość więźby dachowej oraz stropu. Jeśli okaże się, że część krokwi jest zagrzybiona lub nadgniła, należy wymienić je zanim zaczniemy kłaść warstwę ocieplenia. Jeśli planujemy przerobić poddasze nieużytkowe na przestrzeń mieszkalną, powinniśmy uwzględnić w planach również przeróbki w instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych.

Poddasze mieszkalne

Planując izolację starego stropu i utworzenie na poddaszu przestrzeni mieszkalnej, najlepiej wybrać do jego ocieplenia płyty ze skalnej wełny mineralnej. Powinniśmy położyć dwie warstwy i ułożyć wełnę na ścisk, tak by nie zostały żadne szczeliny, którymi mogłoby uciekać ciepło. Jest to możliwe dzięki elastycznej strukturze tego materiału, który doskonale dopasuje się do załamań, narożników i wypełni przestrzeń pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej. Znacznie trudniej będzie wypełnić wszystkie zakamarki poddasza, wykorzystując sztywniejsze materiały takie jak pianka poliuretanowa, polistyren ekstrudowany czy styropian. Ryciny i praktyczne porady dotyczące adaptacji dostępne są w tym artykule o ocieplaniu poddasza (https://ocieplamyzycie.pl/remont/ocieplenie-poddasza/).

Poddasze nieużytkowe

Jeśli przestrzeń pod skośnym dachem nie jest użytkowana, powinna być wydzielona od ogrzewanej części domu. W przeciwnym razie może powodować straty ciepła na poziomie 15-30 procent. Jeśli nie planujemy adaptować poddasza do celów mieszkalnych, powinniśmy ułożyć warstwę ocieplenia na stropie oddzielającym poddasze od pomieszczeń znajdujących się poniżej. Można wykorzystać do tego granulat skalny np. Granrock Super. Odpowiednie dysze wtryskowe pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu szczelnie wypełnią te zakamarki, których nie da się ocieplić przy użyciu mat czy płyt.

Niezależnie od tego, czy izolujemy poddasze nieużytkowe, czy ocieplamy część mieszkalną, ważne, aby korzystać z odpowiednich materiałów. Wybierając wełnę skalną dobrej jakości, zapewnimy sobie ciepło i niższe rachunki za ogrzewanie na wiele lat. 

Więcej porad dotyczących ocieplania budynków w serwisie Ocieplamy Życie: https://ocieplamyzycie.pl/.

5/5 - (32 votes)

Data publikacji: 10 listopada, 2019

Autor:

5/5 - (32 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    poniedziałek, 11 listopada, 2019

    Termomodernizacja to teraz modny temat ze względów ekologicznych jak też finansowych. W przypadku poddaszy użytkowych zawsze pamiętamy o jego ociepleniu. W przypadku nieużytkowych już nie zawsze, zatem warto o tym pamiętać. Jak użytkownik domu z poddaszem wiem jak to jest ważne i korzystnie to wpływa na ciepło w środku. Tak więc na stropie mam grubą warstwę wełny, która doskonale izoluje nas od chłodu lub gorąca poddasza.

  2. użytkownik
    poniedziałek, 11 listopada, 2019

    Poddasze stanowi ważną część domu w jego ogólnym bilansie energetycznym. Bez względu na to czy poddasze będzie stanowiło część mieszkalną, czy też będzie nieużytkowe wymaga zastosowania właściwej izolacji termicznej. Warto w takim przypadku skorzystać z porady fachowców, by osiągnąć właściwe efekty przy jak najmniejszych nakładach finansowych.

Podobne artykuły