Drewno konstrukcyjne

Przezroczyste drewno – rewolucja w świecie architektury?

Wymaga co prawda jeszcze badań, ale gotowe jest do masowej produkcji. Tak przynajmniej  twierdzą naukowcy Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie wskazując na  – rewolucyjne przezroczyste drewno.

Nowe tworzywo może zrewolucjonizować rynek. Nadaje się do produkcji półprzeźroczystych elementów fasad, czy okien, ale też paneli słonecznych. Badania na tworzywie opublikowano w “Biomacromolecules”. Przezroczyste drewno rusza na podbój świata. Czy mu się uda?

Uczonym udało się uzyskać transparentne drewno. Jak tego dokonali? Proces chemiczny, który przeprowadzili przypomina produkcję masy papierowej.  Fornir, od którego zaczęto ten proces, a w zasadzie od bardzo cienkich jego pasków nie ma ligniny, odpowiadającej za brązowy kolor drewna. Zastępuje się ją polimerem. W ten sposób powstaje jednomilimetrowej grubości kompozyt drewna, transparentny w 85%.

Nad udoskonaleniem materiału pracuje Lars Berglund twierdzący, że poziom przejrzystości drewna może się jeszcze zwiększyć. Trudno sobie wyobrazić stojący przed takim drewnem potencjał. Może ono na przykład zastąpić szkło architektoniczne,  gdyż jest dużo bardziej wytrzymałe. Ogromnym plusem jest to, że wpuszcza jednocześnie sporo światła. Przemysł budowlany i meblarski stoi więc przed nowym tworzywem otworem.

Niewątpliwym atutem transparentnego drewna jest jego biodegradowalność i to, że jest przyjazne dla środowiska. Służyć może nie tylko do produkcji paneli słonecznych, ale także opakowań. To właśnie ekologiczny charakter tworzywa sprawia, że Szwedzi pragną popularyzować wynalazek. Drewno to pochodzi z naturalnych źródeł, można je spokojnie utylizować.

Jest to ważną sprawą, kiedy chodzi o masową produkcję w bardzo dużych ilościach

4.9/5 - (56 votes)

Data publikacji: 25 czerwca, 2018

Autor:

4.9/5 - (56 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. wizjoner
    piątek, 1 lutego, 2019

    Świat budownictwa wkracza w sfer o jakie nam się nie śniło. Transparentne drewno? Któż o tym marzył? Fakt, że pochodzi z naturalnych źródeł sprawia, że stajemy się coraz bardziej ekologiczni. A szerokie zastosowanie tego materiału pozwoli nam budować domy przyszłości.

  2. Bluberd
    poniedziałek, 20 stycznia, 2020

    Jako pracujący że szkłem od 2 dekad zdradzę Wam że do zastosowania czegokolwiek do paneli słonecznych potrzeba nie przezroczystego materiału ale takiego który przepuszcza światło w bardzo szerokim spektrum zwłaszcza na tzw podczerwieni. Każdy polimer że względu na swoją budowę tj długość wiązań jest w zasadzie nieprzepuszczalny na tych długościach fal. Gdyby było inaczej to stosowano by dawno poliwęglany lub PMMA tzw pleksę a tego się nie robi. I nie chodzi mi tu o polimer jaki jest dodawany do drewna bo celuloza i lignina to także polimery tylko naturalne.
    I jeszcze o szkle – jest na tyle ekologiczne że chyba ciężko o lepszy niż ono i metale ponieważ można go nieskończenie poddawać odzyskowi. A trafiając do środowiska jest w 100% inertny tzn nie uwalnia żadnych toksycznych substancji i w perspektywie zamieni się w to z czego powstał czyli piach. Natomiast drewno modyfikowane polimerem ani się nie rozłoży ani nie spali się go więc nie wiem gdzie tu ekologia.

Podobne artykuły