Przezroczyste drewno – rewolucja w świecie architektury?

Przezroczyste drewno, uzyskane przez naukowców z Królewskiego Instytutu Technologicznego (KTH) w Sztokholmie (Peter Larsson)
Przezroczyste drewno, uzyskane przez naukowców z Królewskiego Instytutu Technologicznego (KTH) w Sztokholmie (Peter Larsson) 

Wymaga co prawda jeszcze badań, ale gotowe jest do masowej produkcji. Tak przynajmniej  twierdzą naukowcy Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie wskazując na  – rewolucyjne przezroczyste drewno.

Nowe tworzywo może zrewolucjonizować rynek. Nadaje się do produkcji półprzeźroczystych elementów fasad, czy okien, ale też paneli słonecznych. Badania na tworzywie opublikowano w „Biomacromolecules”. Przezroczyste drewno rusza na podbój świata. Czy mu się uda?

Uczonym udało się uzyskać transparentne drewno. Jak tego dokonali? Proces chemiczny, który przeprowadzili przypomina produkcję masy papierowej.  Fornir, od którego zaczęto ten proces, a w zasadzie od bardzo cienkich jego pasków nie ma ligniny, odpowiadającej za brązowy kolor drewna. Zastępuje się ją polimerem. W ten sposób powstaje jednomilimetrowej grubości kompozyt drewna, transparentny w 85%.

Nad udoskonaleniem materiału pracuje Lars Berglund twierdzący, że poziom przejrzystości drewna może się jeszcze zwiększyć. Trudno sobie wyobrazić stojący przed takim drewnem potencjał. Może ono na przykład zastąpić szkło architektoniczne,  gdyż jest dużo bardziej wytrzymałe. Ogromnym plusem jest to, że wpuszcza jednocześnie sporo światła. Przemysł budowlany i meblarski stoi więc przed nowym tworzywem otworem.

Niewątpliwym atutem transparentnego drewna jest jego biodegradowalność i to, że jest przyjazne dla środowiska. Służyć może nie tylko do produkcji paneli słonecznych, ale także opakowań. To właśnie ekologiczny charakter tworzywa sprawia, że Szwedzi pragną popularyzować wynalazek. Drewno to pochodzi z naturalnych źródeł, można je spokojnie utylizować.

https://youtu.be/dnvXVfMCrf8

Jest to ważną sprawą, kiedy chodzi o masową produkcję w bardzo dużych ilościach

Data utworzenia: 25.06.2018


Przezroczyste drewno – rewolucja w świecie architektury?
4.9 (97.25%) 51 głos[ów]


Komentarze

  • wizjoner napisał(a):

    Świat budownictwa wkracza w sfer o jakie nam się nie śniło. Transparentne drewno? Któż o tym marzył? Fakt, że pochodzi z naturalnych źródeł sprawia, że stajemy się coraz bardziej ekologiczni. A szerokie zastosowanie tego materiału pozwoli nam budować domy przyszłości.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także