Drewno konstrukcyjne

Przygotowanie drewna do produkcji mebli ogrodowych

Cechy fizyczne i wytrzymałościowe poszczególnych rodzajów drewna są różne. Materiał ten jest bowiem niejednorodny. W zależności od gatunku cechuje go inna odporność na czynniki zewnętrzne, ale też podatność na czynności technologiczne. Do produkcji mebli ogrodowych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, dębowe, bukowe, brzozę albo olchę. Cenione są bardzo meble z drewna egzotycznego np. teaku, bangkirai, merbau, czy eukaliptusa. Uchodzą one bowiem za najbardziej trwałe.

Pierwszym etapem przygotowania drewna do produkcji mebli ogrodowych jest obróbka cięciem. Oczywiście sam materiał przechodzi wcześniej rygorystyczną selekcję. Następnie dzieli się go na części oraz nadaje określony z góry kształt i wymiar. Potem z kolei przechodzimy do obróbki skrawaniem: piłowania, strugania, frezowania, wiercenia, szlifowania i tłoczenia. Dzięki temu poszczególne elementy nabierają gładkości ale też odpowiednich kształtów – wcięcia, wypukłości itp. W przypadku niektórych mebli konieczna jest też obróbka hydrotermiczna i plastyczna. Pozwala ona uzyskać doskonałe wyprofilowanie.

 

Tak przygotowane drewniane elementy łączymy ze sobą. Stosuje się tu specjalne kleje – nieszkodliwe dla człowieka ale jednocześnie bardzo wytrzymałe. Do łączenia wykorzystywane są też kołki, wkręty czy śruby. Na koniec mamy jeszcze obróbkę wykańczającą. Jej celem jest uzyskanie jak najlepszej estetyki. Każdy element musi zostać również zabezpieczony specjalnymi preparatami przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Pamiętajmy, że meble ogrodowe są bardzo mocno na nie narażone. Nabywcom zależy natomiast na tym, aby wyglądały elegancko ale też były trwałe.

Pamiętajmy, że drewno jest materiałem niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Tak jak nikt nigdy nie widział jeszcze dwóch identycznych drzew, tak też nie znajdziemy dwóch takich samych drewnianych mebli ogrodowych. Zawsze różnią się one chociażby pod względem układu słoi itp. To właśnie to czyni je tak bardzo wyjątkowymi i pożądanymi.

5/5 - (17 votes)

Data publikacji: 16 czerwca, 2014

Autor:

5/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysiek
    poniedziałek, 14 stycznia, 2019

    Własnie w ub. sezonie kupiliśmy meble z drewna teakowego.Mąż się uparł,ja obstawałam przy rodzimych drewnach.Jestem ciekawa jak będą się prezentować w przyszłym sezonie.Czy warunki atmosferyczny odcisną większe piętno.

  2. IwonaKo
    środa, 27 marca, 2019

    Ja również jak mój przedmówca mam meble z drewna teakowego.Prócz tego,co jest normalnym zjawiskiem,ze wyblakły na słońcu są bardzo trwałe.Nie chowam ich na zimę,tylko dokładnie oklejam folią i nic się z nimi nie dzieje już kilka lat.

Podobne artykuły