Błędy wykonawcze

Ratunku! Pomocy! Złe gontowanie

W dobie kryzysu często się zdarza, że rozpoczęta prężnie budowa domu nagle zastyga w bezruchu, bo skończyły się środki lub właściciel źle zaplanował inwestycję. Albo co gorsza i jedno i drugie. Przerwanie prac w stanie surowym z budowanym na chybcika dachem, źle wróży na przyszłość. Z braku środków finansowych używa się najczęściej desek szalunkowych a do krycia taniej papy asfaltowej. I tak zamknięta budowa czeka cierpliwie na przypływ gotówki inwestora.

Po weryfikacji planów szuka się oszczędności, tam gdzie jest to możliwe i kiedy tylko uda się zebrać trochę środków budowa zostaje wznowiona. I gdy okazuje się, że nie starczy na kupno tradycyjnej dachówki ceramicznej, rezygnujemy z niej na rzecz tańszej alternatywy.

Czy dach pokryty papą na pełnym deskowaniu jest gotowy do montażu bitumicznych?

Teoretycznie tak, ale praktycznie jest to nieco skomplikowane i może się odbyć i udać jedynie przy zachowaniu pewnych warunków.
Na dach z gontów bitumicznych jakość poszycia ma decydujący wpływ – nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim szczelność. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, a dach spełniał prawidłowo swoją funkcję musimy przestrzegać pewnych zaleceń, oto one:
– deskowanie musi być równe i ciągłe, powinno tworzyć równą płaszczyznę,
– nie można ignorować szpar w poszyciu,
– optymalny podkład pod gonty osiągniemy z użyciem płyt drewnopochodnych lub sklejek, montowanych za pomocą systemowych łączników spinających płyty.

Te metalowe profile, montowane na krawędziach płyt znacznie zwiększają sztywność poszycia, eliminując klawiszowanie i zapewniając niezbędne dylatacje między płytami. Trzeba również zwrócić uwagę aby zastosować odpowiedni typ płyty – musi być dostosowana do warunków wilgotnych, np. OSB/3.
-wybór desek też nie może być przypadkowy: muszą być proste, równe i wąskie, do 12 cm. Nierówna grubość spowoduje uskoki na krawędziach. Nierówne krawędzie zaś uniemożliwią montaż bez szpar.

W takich okolicznościach przyrody gonty są bez szans

W takich okolicznościach przyrody gonty są bez szans

Zbyt szerokie deski zaczną się wyginać. Skutki tego stanu rzeczy mogą mieć przykre konsekwencje.
– Nierówne poszycie sprawi, że gonty nie będą do siebie przylegać . Tu nie pomoże nawet najmocniejszy klej gdyż nie będzie miał się do czego przykleić! Bez zwulkanizowania gonty będą bezsilne na porywy wiatru, a w miejscu wyrwanych modułów pokrycie straci szczelność. Ponadto nierówne poszycie na małym nachyleniu stwarza niebezpieczeństwo tworzenia zastoin.
– Uskoki na krawędziach desek w połączeniu z ruchami konstrukcji dachowej są przyczyną mechanicznych uszkodzeń membrany podkładowej, a z czasem także samych gontów.
– Pod wpływem zmian wilgotności szerokie deski mogą prężyć tak bardzo, że rozrywają sklejone ze sobą gonty.
– Szpary między deskami uniemożliwiają wbicie gwoździa we właściwym miejscu. Wbicie gwoździa za nisko oznacza, że znajdzie się on za blisko krawędzi gontu, który go przykrywa. I w efekcie podciągania kapilarnego woda może wciekać pod pokrycie wokół gwoździa. Za wysoko wbity gwóźdź przejdzie jedynie przez jedną dachówkę.

Prawidłowy wbity przebija dwie dachówki, gwarantując ich wzajemny docisk i właściwe sklejenie w miejscu gdzie zakład jest najmniejszy.

Szpary - gwoździami do trumny: dziura to ślad gdzie gwóźdź być powinien, a nie może

Szpary – gwoździami do trumny: dziura to ślad gdzie gwóźdź być powinien, a nie może

Czy jest jakiś ratunek dla kiepskiego deskowania?

– Należy pozbyć się wszystkich szpar. Na nowo zerwać i ułożyć deski, eliminując te o nierównych krawędziach.
– Szerokie deski przeciąć wzdłuż na węższe i mocno przybić do krokwi.
– Zestrugać uskoki na krawędziach desek większe od 2 mm
– Opcjonalnie, gdy deski są wyjątkowo parszywe, zamontować na zastanym poszyciu płyty dachowe, np. OSB/3 o grubości 15 mm.
– Użyć systemowej membrany podkładowej zalecanej przez producenta dachówek bitumicznych. Nowoczesne produkty są znacznie efektywniejsze niż papa asfaltowa zbrojona welonem z włókien szklanych.

Rozwiązaniem absolutnie niedopuszczalnym jest papa izolacyjna z wkładką tekturową.

ASZ

5/5 - (18 votes)

Data publikacji: 20 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. spokojny
    poniedziałek, 11 lutego, 2019

    Prawidłowe deskowanie jest niewątpliwie najistotniejszym elementem podłoża pod gont bitumiczny. Jak widać wszelkie szczeliny mogą być tylko kłopotem w późniejszym okresie. Dlatego niewątpliwie przy budowie domu trzeba koniecznie zabezpieczyć środki finansowe na tak ważną jej część jaką jest dach. Pozbędziemy się kłopotów mieszkając pod prawidłowo wykonanym dachem.

  2. kowal242
    środa, 20 lutego, 2019

    Prawidłowo wykonany dach to podstawa,na tym nie da się zaoszczędzić kupując najtańsze zamienniki.Skutkuje to potem przeciekaniem,zawilgoceniem całego domu i niedogrzaniem.Na wstępie trzeba dobrze rozplanować środki,zeby starczyło na wszystko.

Podobne artykuły