Elektronarzędzia

Ręczne pilarki tarczowe akumulatorowe i elektryczne Festool

W dzisiejszym artykule zajmiemy się pilarkami tarczowymi elektrycznymi i akumulatorowymi o głębokości cięcia 55 mm przy średnicy tarczy 160 mm. W FESTOOL mamy do dyspozycji pilarki ukryte pod symbolem HK (elektryczna) i HKC (akumulatorowa).

Decydując się na zakup ręcznej pilarki tarczowej lub pilarki tarczowej akumulatorowej musimy zadać sobie pytanie, do czego tę pilarkę będziemy używać. Często na rynku klienci mówiąc o pilarce tarczowej myślą o pilarce „zagłębiarce”. Należy odróżnić te dwa urządzenia od siebie – niby podobne, ale działają w dość odmienny sposób. Podzielmy więc pilarki tarczowe na główne grupy „narzędziowe” następująco:

  • ręczne pilarki tarczowe z osłoną uchylną,
  • ręczne pilarki tarczowe tzw. zagłębiarki,
  • stołowe pilarki tarczowe,
  • pilarki tarczowe ukośnice.

Różnica między zwykłą pilarką tarczową a pilarką zagłębiarką jest związana ze sposobem pracy urządzenia. Pilarka tarczowa z osłoną uchylną ma zadaną głębokość cięcia, innymi słowy tarcza pilarska zawsze wystaje poniżej stołu pilarki. Pilarka zagłębiarka ma mechanizm tnący tak usytuowany iż w pozycji wyjściowej tarcza pilarska jest ponad materiałem tnącym. Zagłębiarką możemy wciąć się w materiał, „zagłębić” w dowolnym miejscu i wykonać cięcie na zadaną długość. Większość pilarek tarczowych dostępnych na rynku takiej opcji nie ma – chyba, że zainwestujemy w ręczne pilarki tarczowe HK lub HKC Festool.

Ręczne pilarki tarczowe akumulatorowe i elektryczne

Zapytacie dlaczego Festool – ponieważ ręczne pilarki tarczowe Festool mają funkcję zagłębiania a wiec w pewnych zastosowaniach można ich używać również jako pilarki „zagłebiarki”. Na rynku elektronarzędzi tylko nieliczne marki Premium mogą poszczycić się takim rozwiązaniem.
Teraz odpowiedzmy na pierwsze pytanie zadane na początku tego artykułu: które urządzenie i gdzie najlepiej zastosować? Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż pilarki tarczowe z osłoną uchylną HK mają więcej możliwości niż tradycyjna „zagłebiarka”. I tak faktycznie jest, z tym że musimy poznać oba urządzenia, aby móc je w pełni wykorzystać przy pracach, które mamy do wykonania. Tak więc dla „stolarza meblowego” pracującego głównie w płycie meblowej zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest pilarka „zagłębiarka”, natomiast dla tradycyjnego stolarza pracującego w drewnie pilarka tarczowa spełni swoje zadanie. Często przecież jest tak, iż musi on przyciąć z długości deskę, krawędziaka lub listwę. Wygodniej jest przystawić pilarkę i wykonując jeden ruch do przodu przyciąć element. Stosując zagłębiarkę musi wykonać dwa ruchy, bo najpierw trzeba urządzenie zagłębić (opuścić do dołu) a następnie wykonać cięcie. Kolejną szeroką grupą odbiorców jest branża związana z szeroko rozumianym budownictwem drewnianym: budowa domów szkieletowych, z bala, w technologii HBE, naturalne budownictwo Strowbale, grupa cieśli i dekarzy budowlanych. Pilarka znajdzie również zastosowanie w pracach wykończeniowych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie trzeba coś przyciąć, przeciąć zachowując dokładność cięcia, możemy wykorzystać pilarki tarczowe HK /HKC Festool.

Ręczna pilarka tarczowa HK 85.
Ręczna pilarka tarczowa HK 85.

Ręczne pilarki tarczowe Festool

Wracając do sedna artykułu – głównym atutem pilarek tarczowych HK 55 i HKC 55 Festool jest prowadnica FSK, dzięki której mamy czyste i precyzyjne cięcie. Prowadnicę mocujemy do stolika pilarki za pomocą specjalnego wpustu w kształcie litery „T” wykonanego w jej stole prowadzącym. Dzięki tej operacji prowadnica jest połączona „na stałe” z pilarką. W części dolnej (od spodu) wyposażona jest w dwa zderzaki, z których jeden jest stały – drugi ruchomy. Dzięki temu możemy ustawiać linię cięcia pod dowolnym kątem w zakresie +/- 60 stopni licząc od linii cięcia. Prowadnica FSK wyposażona jest również w zabezpieczenie przeciwodpryskowe, wkładki ślizgowe oraz zabezpieczenie przeciwpoślizgowe. Stosując szynę FSK możemy przecinać dokładnie i precyzyjnie nasze elementy również pod maksymalnym kątem 50 stopni przy pochyleniu tarczy. Prowadnice FSK występują w trzech długościach handlowych, tj. FSK 250, FSK 420, FSK 670. Oznaczenia liczbowe odpowiadają długości cięcia danej prowadnicy przy cięciu prostopadłym.

Pilarki tarczowe HK i HKC Festool możemy pochylić do 50 stopni – to o 5 stopni więcej niż większość pilarek dostępnych na rynku. Należy również zaznaczyć, iż pilarki HK i HKC Festool współpracują z systemowym prowadzeniem Festool, jakim są szyny prowadzące FS o różnych długościach. W przeciwieństwie do prowadnic FSK (gdzie mamy zadaną długość cięcia), szyny FS występują w dużo większym asortymencie jeśli chodzi o długość cięcia (FS 800/2, FS 1080/2, FS 1400/2, FS 1900/2, FS 2400/2, FS 2700/2, FS 3000/2, FS 5000/2) oraz możemy je łączyć na długość uzyskując nieograniczone możliwości cięcia.

Ręczne pilarki tarczowe akumulatorowe i elektryczne

Cechą szczególnie charakterystyczną dla pilarek HK i HKC Festool jest funkcja zagłębienia. Najpierw, jeśli to potrzebne, ustawiamy głębokość cięcia. Następnie używając dźwigni górnej części pilarki wypinamy ją z zadanej głębokości cięcia i pilarka wykonując ruch wahadłowy unosi się do góry tak, że tarcza pilarska jest ponad przecinanym materiałem. Najbezpieczniej wykonywać cięcia zagłębiające stosując pilarkę z szyną prowadzącą. Ustawiamy pilarkę na wcześniej zamocowanej szynie i w potrzebnym miejscu przy włączonej pilarce wykonujemy ruch zagłębiający pilarkę w materiał, po czym ruchem tnącym tniemy na zadaną długość. Aby móc wykonać cięcie zagłębiające pilarka wyposażona jest w klin rozszczepiający, który porusza się łącznie z osłoną wahadłową tarczy, ponieważ jest jej częścią składową. Będąc przy względach bezpieczeństwa należy również wspomnieć, iż silnik pilarki wyposażony jest w elektronikę z zabezpieczeniem przed przeciążeniem i przegrzaniem oraz w hamulec bezpieczeństwa. Tarcza pilarska zatrzymuje się w ciągu 3 sekund, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo pracy narzędziem tnącym.
Kolejnym ważnym elementem związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy jest możliwość współpracy pilarek z odkurzaczami mobilnymi.

Już w 2018 r. Festool wprowadził na rynek możliwość bezprzewodowej łączności pilarki akumulatorowej z odkurzaczem mobilnym. Akumulatory FESTOOL wyposażone są w moduł Bluetooth i również w podobny moduł wyposażone są nasze odkurzacze mobilne. Po sparowaniu i połączeniu urządzenia z odkurzaczem uruchamiając pilarkę uruchamiamy odkurzacz. Już nie musimy wykonywać dodatkowych operacji, aby włączyć i wyłączyć odkurzacz. Wykonując cięcie z użyciem odkurzacza pracujemy w czystych warunkach nie wdychając szkodliwego pyłu.

www.festool.pl/ciesielstwo

4.9/5 - (44 votes)

Data publikacji: 3 sierpnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (44 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. pilarz
    sobota, 3 sierpnia, 2019

    Pilarki są jednym z podstawowych narzędzi ciesielskich. Warto zainwestować w pilarkę posiadającą więcej funkcji niż cięcie drewna. Tak jak opisano w artykule ciekawym rozwiązaniem jest pilarka Festool łącząca funkcję pilarki i zagłębiarki. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru zasilania – elektryczna bądź akumulatorowa.

  2. Łukasz
    niedziela, 4 sierpnia, 2019

    Każde urządzenie ma nieco inną funkcję lub mogą łączyć się. Przed zakupem dobrze będzie zastanowić się jakiego cięcia najczęściej wykonujemy i dobrać najlepiej pasujące urządzenie. Pilarki od Festool to dobre urządzenia, mają kilka opcji do wyboru.

Podobne artykuły