Warsztat

Remont dachu – niezbędne narzędzia dla dekarza

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Prawidłowo wykonany i precyzyjnie położony przez fachowca, jest w stanie przetrwać długie lata. Nierzadko jednak, głównie w starszych domach, zachodzi potrzeba przeprowadzenia remontu. Jakich narzędzi potrzebuje dekarz, aby z realizacją uporać się sprawnie, jednocześnie zapewniając sobie bezpieczeństwo pracy?

Solidny i estetyczny dach

Do prac remontowych przy dachu niezbędny jest szereg narzędzi. Wiele z nich to funkcjonalne i ułatwiające pracę artykuły i akcesoria. Te, które przyspieszają wykonanie niektórych zadań, a także pozwalają na zachowanie maksymalnej precyzji. Wymienia się ponadto produkty dla dekarza, które stanowią absolutne minimum.

Biorąc pod uwagę koszt remontu dachu oraz wykorzystania wielu narzędzi, budżet finansowy na tę realizację opiewa na niemałe kwoty. Można jednak spokojnie się w nim zmieścić, stawiając na wynajem specjalistycznych produktów zamiast ich zakup. Jakie to koszty? Sprawdź, jak obniżyć koszty remontu dachu. Oferta wypożyczalni Renta to dowód na to, że można zaoszczędzić, ale bez utraty na jakości i prawidłowości podejmowanych zadań remontowych.

Narzędzia dla dekarza

Spośród niezbędnych narzędzi w trakcie remontu dachu, wymienia się:

  • wkrętarkę akumulatorową – posłuży do mocowania wkrętów farmerskich. Duża powierzchnia dachu oznacza, że trzeba się liczyć czasochłonną pracą. Urządzenie akumulatorowe nie tylko ułatwia, ale i przyspiesza wykonanie mocowania wkrętów. Jest również w stanie zaoferować dużą wydajność,
  • szynowa wciągarka dekarska – służy do transportowania materiału na dach, bez konieczności ciągłego schodzenia i wchodzenia po drabinie. Jest to konstrukcja stworzona z lekkich segmentów szynowych oraz wózka z napędem linowym, który przemieszcza się po nich. Wciągarki dekarskie są proste w montażu i demontażu. Pozwalają na podnoszenie na wysokości nawet kilkunastu metrów, a można je wykorzystać nie tylko do transportu dachówek, ale i np. paneli solarnych. Alternatywą są wciągarki linowe. Doskonałe do mniej wymagających prac, w których nie jest konieczne zastosowane windy dekarskiej, lub w przypadku braku miejsca na zainstalowanie szynowej wciągarki dekarskiej,
  • szlifierka kątowa – niezwykle przydatna do cięcia i szlifowania twardych materiałów,
  • piła ręczna – aby dopasować dany element do całej konstrukcji.

Dekarz nie obejdzie się również bez podstawowych narzędzi, zwłaszcza tych o mniejszych rozmiarów. Z tego względu najlepiej umieścić je w pasie dekarskim zakładanym na biodra. Dzięki temu wszystko jest pod ręką, co znacząco ułatwia pracę. Wśród podstawowych narzędzi tego typu znajdują się:

  • nożyce blacharskie – do skracania i przycinania blachy. Dostępne są różne rodzaje: uniwersalne, do cięć przelotowych po prostej, do łuków, otworowe. Większość z nich można znaleźć w wersjach dla osób prawo- i leworęcznych;
  • cęgi i kleszcze dekarskie – do obróbki blachy i gięcia haków rynien;
  • młotek dekarski – najlepszy jest model z otworami do wyciągania gwoździ;
  • gwoździarki i zszywacze – do montażu odeskowania;
  • palniki gazowe – do układania pokrycia z papy.

Kolejne bardzo przydatne specjalistyczne narzędzia i maszyny dla dekarza, to:

  • bendery, czyli rolkowe zaginarki do blach, pozwalające na precyzyjne cięcie i profilowanie;
  • profilarka służąca do układania blach na rąbek;
  • rozwijarka przydatna w pracy z dłuższymi panelami;
  • falcownica do wykonania ostatniego etapu, czyli zamknięcia falcu.

Dodatkowy sprzęt, który doceni każdy fachowiec, to m.in. sznur dekarski, hak na linę, lewarek, kowadełka dekarskie i przyrządy pomiarowe. Do tego wszystkiego niezbędne jest zabezpieczenie do pracy na wysokości, czyli wyposażenie w kompletne zestawy chroniące przed upadkiem, a także specjalną odzież dekarską. Tak zaopatrzony fachowiec wykonuje swoją pracę w pełni bezpiecznie, komfortowo, z zachowaniem precyzji. Jest również w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem dachu.

4.8/5 - (30 votes)

Data publikacji: 2 września, 2021

Autor:

4.8/5 - (30 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    czwartek, 2 września, 2021

    odpowiednie narzędzia bardzo ułatwiają postęp prac. sprzęt bhp dba o bezpieczeństwo. dzisiaj na rynku jest duży wybór narzędzi, które można kupić, a nawet wynająć jeśli korzysta się sporadycznie lub zakup jest drogi. trzeba posiadać te podstawowe narzędzia bo bez tego to nie jest fachowiec.

  2. Jan
    sobota, 4 września, 2021

    Obserwuję budowy okolicznych domów jednorodzinnych i jestem zbudowany, gdyż robota pali się fachowcom w rękach. Ostatnio ekipa na dachu, która co prawda montowała fotowoltaikę schodziła na dół tylko aby coś zjeść, skorzystać z toalety lub rozładować dostawę paneli. Resztę czasu spędzili na dachu. A potrzebne materiały mieli już wcześniej przygotowane w torbach, które następnie wciągali na górę. Każdy pracował w uprzęży, zabezpieczony liną, narzędzia były bądź w skrzynkach lub też na linie umocowanej do pasa, Pełen profesjonalizm.

Podobne artykuły