Pokrycia dachowe

Remont starego pokrycia czy wymiana na nowe?

Zima jest prawdziwym sprawdzianem dla każdego pokrycia dachowego. Nie tylko tego, które ma już kilkanaście lat, ale i tego zupełnie nowego. Niskie temperatury i zalegający na dachu śnieg mogą być przyczyną kłopotów z odpowiednią termoizolacją oraz szczelnością. Poczujemy to szczególnie wtedy, gdy mamy sypialnię na zaadoptowanym poddaszu. Czekając z niecierpliwością na wiosnę zadajemy sobie wtedy pytanie: czy warto wymieniać całe pokrycie dachowe, czy może wystarczy dołożyć dodatkową warstwę pokrycia? Co jest bardziej ekonomiczne i skuteczne?

Remont starego pokrycia

Możliwość montażu dodatkowej warstwy pokrycia dachu najczęściej dotyczy nie tylko dachów płaskich krytych papą, pokryciem bez spoinowym (np. gumoasfalt, renobit), lub płynnymi foliami żywicznymi, ale też ma zastosowanie w przypadku montażu dachówek na dach kryty gontem bitumicznym. Warstwa gontu w takim przypadku stanowi dodatkową warstwę izolacji. Do gontu przybijane są łaty i kontrłaty zapewniające szczelinę wentylacyjną a na nich warstwa dachówek.

Jeśli mamy pewność, że warstwa ocieplenia oraz konstrukcja dachu są w dobrym stanie warto zastosować to rozwiązanie. Jeśli mamy choćby cień podejrzenia, że oba te warunki mogą nie być spełnione zaleca się demontaż pokrycia i zbudowanie dachu od początku, zgodnie z nowymi technologiami.

Wymiana pokrycia na nowe

Układanie dodatkowej warstwy nie jest zalecane dlatego, że każda warstwa dodatkowo dociąża konstrukcję i może się okazać, że na remontowanym dachu mamy zbyt dużo warstw papy, co znacząco wpływa na obciążenie statyczne konstrukcji dachu i całego budynku.

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedno: gdy mamy do czynienia ze starymi dachami kładziemy następną warstwę na nie do końca rozeznane podłoże – nie wiemy czy podłoże nie jest popękane, czy nie istnieją zagrożenia biologiczne takie jak pleśnie, grzyby, robaki, oraz czy między warstwami papy nie występują pęcherze wodne lub parowe. W tym przypadku rekomendowane jest całkowite zdjęcie pokrycia, czyli położenie całkiem nowego dachu. Zapewni to bezpieczeństwo, odpowiednią paroizolację i wentylację. Warto skorzystać z nowoczesnych technologii W tym przypadku konkretnie na zamianę tradycyjnego ocieplenia międzykrokwiowego na płyty izolacyjne DIVODÄMM PRO (lub dodanie dodatkowej warstwy ocieplenia), jak też użycie nowoczesnych membran dachowych.

Bez względu na to czy zdecydujesz się na wymianę pokrycia czy na remont starego, pamiętaj aby powierzyć te zadania profesjonalnej ekipie dekarskiej. Nie powinno się też obejść bez opinii architekta. Warto wiedzieć, że zmiana pokrycia może wiązać się z koniecznością obliczenia wytrzymałości konstrukcji, szczególnie gdyi planowane jest dołożenie kolejnej warstwy pokrycia na istniejący dach.

ASZ


Data publikacji: 27 stycznia, 2014

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły