Renowacja Schloss Castell

Renowacja Schloss Castell
Renowacja Schloss Castell 

Konserwacja budowli historycznej jest nie tyko metodą budowania, może także stanowić istotną część życia rodziny – jeżeli ona w niej mieszka! W Zamku Schloss Castell, niedaleko Norymbergi, należy oczywiście stosować stare materiały budowlane. Dla rodziny arystokratycznej konserwacja i dbanie o nieruchomości, to tak samo ważna praca, jak zarządzanie, przywództwo i działania reprezentacyjne.

Wymienione belki dachowe

Obecnym panem Zamku jest Hrabia Ferdynand z Castell-Castell. Podobnie, jak najstarszy bank w Bawarii, rodzina posiada lasy, ziemię i produkuje wina, zdobywające liczne nagrody. Fundamenty zamku, zbudowanego w 1691 r. z kamieni, pochodzących ze zniszczonych podczas Wojny Chłopskiej w 1525 r. starych budowli zamkowych, stoją na twardym gruncie, bogatym w wapienie i osady gliny, który doskonale nadaje się do uprawy winorośli. Dach ostatni raz remontowany był w latach pięćdziesiątych i obecnie wymagał kapitalnego remontu. Coraz bardziej przeciekał, a dwa główne kanały były mocno zniszczone. Dzięki przeprowadzonym testom strukturalnym okazało się, że niektóre belki stropowe, krokwie i belki sufitowe muszą być wymienione lub wzmocnione. Pod ochronnym, drugim dachem zdjęto stare dachówki i złożono je do przechowania. Następnie wyremontowane zostały wszystkie belki dachowe.

Renowacja Schloss Castell

Renowacja konserwacyjna czy pełna?

Chociaż niektórzy opowiadali się za pełną renowacją, Hrabia pragnął zachować część starego pokrycia dachowego. „Ostatecznie – mówi Hrabia Ferdynand – zgodziliśmy się, aby dachówki liczące ponad 200 lat pozostawić na kolejne 100”. Jedna z dachówek ze starego dachu była ozdobiona datą 1687: liczyła ponad 300 lat i, na przestrzeni czasu, na pewno wiele razy jej używano. Stare dachówki zostały wykorzystane do pokrycia fragmentów południowych i dziedzińca wewnętrznego. W pracach renowacyjnych ważniejsze od kolorów były geometria i struktura obiektu. Kluczowe znaczenie przy wyborze nowych dachówek miała wizyta w centrum Koramic. Potrzebowano łącznie ośmiu rodzajów dachówek oraz specjalnego wąskiego gąsiora. Pracownicy budowlani, oglądający galerię wystawową dachówki karpiówki, wybrali dachówki o lekko przyciemnionej, łagodnie opalonej barwie i asymetrycznym kształcie tarczy oraz łuku uchwytu kosza, jako wzorach podstawowych. Powierzchnie ich miały sześć podłużnych grzbietów i dwie zwężane prowadnice na wodę. Oprócz standardowych dachówek 18 cm, zamówiono również dachówki karpiówki o szerokości 3/4 i 7/8. szerokości i dwóch długościach używano różnych rodzajów dachówek, węższe płytki układano głównie razem ze starszymi, dzięki czemu powierzchnie te cechuje żywa gama kolorów i kształtów. Jest to nadzwyczajny obiekt, którego bardzo duża powierzchnia wymagała ogromnego zaangażowania i staranności ze strony pracowników budowlanych.

Trwałość na wieki

Większa część dachu liczy od 100 do 300 lat. Nowe dachówki mają szanse pozostać na tym dachu przez równie długi czas. Opalane ogniem dachówki karpiówki swoją różnorodnością kształtów i rozmiarów efektownie ożywiają jego powierzchnię. Denkmalpfl ege – towarzystwo historyczne konserwacji budynków – pozytywnie oceniło wyniki renowacji. Galeria wystawowa dachówki karpiówki: nie ma rzeczy niemożliwych Galeria dachówek i karpiówek Grupy Koramic Manufacturing Product to komplet budowlanego systemu modularnego dachówki historycznej i historycznej karpiówki. Konserwatorzy obiektów historycznych oraz wytrawni przedsiębiorcy budowlani mogą łączyć wszelkie ekskluzywne dachówki karpiówki z tego asortymentu. Do wyboru jest pięć rozmiarów, osiem kształtów, sześć standardowych grubości, dziesięć kolorów angoby, tradycyjne glazury, różne kolory gliny, intensywnie barwione dachówki opalane węglem, dziewięć standardowych efektów powierzchniowych i wiele innych, jak np. dachówki concave czy convex beaver. W galerii można się przekonać, nie ma rzeczy niemożliwych. Projekt: Renowacja Schloss Castell, Norymberga (Niemcy) Klient: Count Ferdinand of Castell-Castell Architekt: Müller + v. Soden Architekten BDA, Fulda Struktura wspierająca: Mittnacht Beratende Ingenieure, Würzburg Kontrahent ds. dachu: (stróżówka i przejścia boczne): Feßler & Sohn Bedachungsunternehmen GmbH, Kitzingen (zamek główny): Handschuh GmbH, Schweinfurt Dachówka ceramiczna: Koramic Eisenberg Beaver, różne kolory

Data utworzenia: 24.04.2013


Komentarze

  • Gosia napisał(a):

    Renowacja historycznych budynków jest niezwykle wymagająca. Nie możemy tak po prostu wybrać materiałów dostępnych na rynku, ale musimy szukać rozwiązań, które nie zmienią formy budynku.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły